Pas på chokoladen i december

26-12-2022 10:00, af Astrid Gerd Holtet

For de fleste mennesker er julen fyldt med chokolade i mange forskellige afskygninger – men pas på at hunden ikke får fat i det. Indtag af chokolade giver nemlig hver jul anledning til forgiftninger hos danske hunde
 

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Hunde kan ikke tåle chokolade, eller mere præcist, så kan hunde ikke tåle theobromin – et stof tilstede i the, chokolade og cola. Den store mængde sukker og fedt i chokolade gør dog, at hunde gladeligt spiser af det, hvis de får muligheden - men får de for meget, kan det være livsfarligt.

Den giftige theobromin findes i forskellige mængder i chokolade, alt efter hvilken slags chokolade man har fat i. Generelt er det sådan, at der er mere theobromin i kakaopulver og mørk chokolade, end der er i mælkechokolade eller hvid chokolade. Selv forholdsvis små mængder af stoffet kan dog give problemer, og derfor bør al chokolade holdes væk fra hunden.

Nogle af de første symptomer, der ses ved chokoladeforgiftning er ophidselse, hyperaktivitet og nervøsitet. Derudover kan hunden få opkast og diarré, og det kan ses at den tisser og drikker mere end den plejer. Ved alvorlig forgiftninger, kan der også ses bevægelsesforstyrrelser, feber og kramper – og i sidste ende kan hunden gå i koma og dø. Nogle hunde udvikler også rytmeforstyrrelser i hjertet, der kan være livsfarlige.

Hvad skal du gøre, hvis din hund har spist chokolade?

Har din hund spist chokolade, bør du kontakte en dyrlæge hurtigst muligt, da hurtig behandling er vigtig. De første par timer ligger chokoladen nemlig stadig i mavesækken, og her er det muligt at give hunden et brækmiddel. Dermed kan den kaste den spiste chokolade op inden chokoladen kommer videre fra mavesækken.

Er der gået så lang til at chokoladen ikke længere ligger i mavesækken, kan man give hunden aktivt kul, som kan absorbere en del af giftstofferne. Derudover kan dyrlægen hjælpe hunden med støttende behandling. Udvikler hunden eksempelvis rytmeforstyrrelser eller kramper, kan disse behandles med forskellige typer af medicin, der kan øge hundens chancer for at overleve forgiftningen.

Så hold godt øje med hvor du lægger julegodterne, og hjælp din hund sikkert igennem december!

Læs også

Pas på påskefarerne for din hund

11-04-2025 07:41, af Cecilie Friis Amstrup

Påsken byder på hygge og god mad, men for din hund gemmer højtiden desværre også på skjulte farer

Tre tips til juletiden

05-12-2023 09:15, af Anne Cecilie Sohl

Julen står for døren og det betyder ofte at vi skruer op for julegodterne, hygge og godt selskab. Det er dog en god ide at være ekstra opmærksom på din hund og hvordan du får den godt igennem den søde juletid. 

Julemad er ikke hundemad

23-12-2022 08:15, af Astrid Gerd Holtet

Mange af de ting vi nyder at spise i forbindelse med julen, er ikke gode for vores hunde

Trimmer/klipper du selv din hund?

07-04-2011 13:25, af Tine Luther
Deltag i afstemningen her på siden og fortæl om du selv står for at holde din hunds frisure

Som hund, så ejer - eller?

31-01-2024 11:11, af Anne Cecilie Sohl

Indimellem hører man ordsproget: "Som hund, så ejer" - og der er faktisk noget om snakken både i det fysiske udtryk, men også det psykiske.

Danmarks første hundeløbeklubber ser dagens lys

11-05-2020 12:25, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Nu kan hundeejere i Danmark melde sig ind i lokale hundeløbeklubber. Det er en god idé at få en fast motionsrutine med sin hund, da overvægt er et problem hos både mennesker og hunde, forklarer dyrlæge

Uidentificeret hund på motorvej

13-05-2014 14:37, af Tine Luther
En ældre hund blev fundet på Esbjergmotorvejen og anbragt på internat.

8 gode råd til hunde i varmen

22-06-2022 08:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Sommeren er over os, og varmen er på vej. Her får du otte gode råd til hunden i varmen

Stivkrampe hos hunde

08-03-2022 08:13, af Astrid Gerd Holtet

Bakterien Clostridium tetani danner en nervegift, og kan give den livsfarlige krampetilstand, der kaldes stivkrampe eller tetanus

VIND med Bertas Blog

15-06-2011 14:50, af Anne Kristine Tollestrup
Deltag i Bertas blog-konkurrencen og vind det effektive Hokamix fra Greendog til din hund.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Mai-Britt fandt livsglæden igen gennem sine labradorer

02-10-2025 14:45, af Karina Green Damsgaard

En arbejdsskade vendte op og ned på Mai-Britts liv. Ensomheden truede – men en brun labrador blev begyndelsen på en ny hverdag fyldt med glæde, fællesskab og firebenede venner

K9 Biathlon for alle: (u)hyggelig hundefest på vej til Svendborg!

03-10-2025 14:35, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Efter kæmpesuccesen i Viborg, hvor mere end 1.000 deltagere satte rekorder og fyldte byen med hundeglæde og fællesskab, er K9 Biathlon for alle nu klar til årets (u)hyggeligste udgave i Svendborg. Den 11.–12. oktober bliver smukke Christiansminde rammen om en weekend fyldt med eventyr, grin og Halloween-stemning for både to- og firbenede

5 sjove måder at aktivere din hund på regnfulde efterårsdage

04-10-2025 12:00, af Karina Green Damsgaard

Når vejret holder jer indenfor, kan du stadig give din hund motion og mental stimulering – uden at blive gennemblødt

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Græskar – en sund efterårsgodbid til din hund

01-10-2025 11:00, af Karina Green Damsgaard

Efteråret er lig med græskar, og det er ikke kun vi mennesker, der kan nyde godt af de flotte orange frugter. Græskar er nemlig også både sunde og velsmagende for mange hunde – og så kan de bruges til alt fra godbidder til et ekstra boost i madskålen

Dansk Trækhundeklub – en klub for alle!

30-09-2025 13:35, af Maria Thielke Hansen

I Dansk Trækhundeklub handler det om mere end fart og konkurrence – det handler om samarbejdet mellem hund og fører

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Fra vild køter til elsket familiemedlem – hundenes historie i Holstebro bliver til bog

06-10-2025 17:10, af Johanne Kovdal Olesen

Hvordan gik hunden fra at være en vild, frygtet gadehund til at blive et højtelsket familiemedlem og danskernes bedste ven? Det spørgsmål får du svar på i den kommende bog Dyrenes byhistorie i Holstebro, som udkommer den 17. oktober 2025