OVERBLIK: Sådan lufter du hunden i kulden

15-01-2021 15:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det er ikke kun kulden, der generer vores firbenede venner i denne tid. Den salt, der strøs for at forhindre de tobenede i at falde og de firhjulede i at køre galt, er ikke god for hundenes poter. Det samme gælder små kugler af is

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Når det er koldt, og sneen daler ned, er det måske ikke så fristende med en gåtur med hunden. Gåturen er dog stadig nødvendig, men der er nogle forholdsregler, man skal tage.

Det er en god ide, at man som ejer sætter sig ind i disse udfordringer for hunden, inden man finder snoren frem og slipper hunden ud i snemasserne.

Den hårde kulde kan resultere i forfrysninger hos hunden. Derfor skal man blandt andet være opmærksom på, at der ikke sker misfarvning af ører, halespids eller poter, at hunden ikke har ondt og at den ikke får blister eller vabler.

Det vil være en god ide at gå kortere ture med hunden, når det er så koldt, og det er ikke en dum ide at give hunden lidt varmt tøj på.

Det er en god ide at give hunden potevoks inden gåturen. Når man kommer tilbage fra turen, skal man vaske hundens poter for salt. Man må gerne slutte af med en omgang potevoks for at give huden noget fugt.

Det er også en god ide at klippe hårene mellem trædepuderne, da der kan sætte sig små isklumper deri. Isklumperne kan give smerter i poterne på turen, og det er især et problem for hunde med meget hår mellem trædepuderne.  

Så vidt muligt er det naturligvis en god ide at undgår steder med meget vejsalt. Det kan derfor være en god ide at gå lidt væk fra de mest befærdede fortove, som oftest saltes mest og tidligst.

 

Læs også

Brugernes store snegalleri

Foto|

Sneen er væk i store dele af landet, men de gode minder lever videre hos de mange brugere på hunden.dk. Vi har samlet halvtreds fantastiske billeder, der viser, hvordan vinteren forener os alle i ren og skær hundeglæde.

Sikkerhed i mørket

Når dagene er korte, kræver gåturene ekstra omtanke. Med synlighed, gode rutiner og forståelse for hundens sanser kan turene i mørket blive både trygge og behagelige.

Husk rabiesvaccinen før vinterrejsen

02-12-2025 19:00, af Boehringer Ingelheim

Skal du rejse til de varme lande her til vinter? Måske har du og dit kæledyr brug for en rabiesvaccine

Polarudstilling for mynder

19-10-2020 15:32, af Marianne Nielsen

At kalde 12 graders varme for arktisk klima er måske lige at stramme den. Men forestil dig du er en mynde og stammer fra varmere himmelstrøg, så var det nok en passende metafor for vejret, da Myndeklubben afholdt deres oktober udstilling på et stadion i Århus - udendørs

To nye hundeparker i Aarhus

22-07-2022 08:22, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hundeejere i Aarhus midtby kan snart lufte deres firbenede bedste venner i nye hundeparker på Pier 2 og ved Vestervang.

Efteråret var over DKK’s sidste udendørs udstilling

18-09-2011 21:37, af Lærke Eifler
Lørdagens kulde og blæst blev søndag afløst af regn i stride strømme. DKK’s udstilling i Bjerringbro i 2011 vil blive husket for det meget efterårsagtige vejr som gjorde oplevelsen til en blandet fornøjelse.

Tegn på at hunden fryser

22-11-2025 09:00, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Kulde påvirker hunde forskelligt, og mange af de første tegn kan være svære at opdage. Når du kender signalerne, kan du give hunden tryghed og sikre, at vinterens gåture bliver en god oplevelse

Sne kan give din hund dårlig mave

04-01-2025 08:22, af Cecilie Friis Amstrup

Selvom sne kan være sjovt for hunde, kan det også give maveproblemer. Læs, hvorfor du skal være opmærksom på din firbenede ven i vinterkulden.

Guide: Sådan får du og din hund den bedste tur i hundeskoven

28-07-2025 07:13, af Karla Primdal Kæregaard, Dyrenes Beskyttelse

I hundeskoven kan din hund slippe hverdagens snor, bruge kroppen og møde andre hunde – alt sammen i naturens grønne rammer. Men hvad er det egentlig, der gør hundeskoven så fantastisk for både hund og ejer? Og hvordan få du det bedste ud af jeres næste tur?

Sådan undgår du konflikter med andre hundeejere på gåturen

03-04-2025 08:00, af Cecilie Friis Amstrup

Gåturen skal være en positiv oplevelse, men mødet med andre hunde kan hurtigt udvikle sig uheldigt. Med lidt omtanke og respekt kan du nemt skabe tryghed for både din hund og andre.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Enid Bak Rasmussen er død i en alder af 102 år

13-02-2026 16:10, af Thomas Bach Jensen

Nogle mennesker lever længe. Andre lever stort. Enid Bak Rasmussen gjorde begge dele – og hun gjorde det med en energi og vilje, som de fleste kun kan drømme om, selv når de halvtreds år yngre forsøger at følge med. Hun sov stille ind efter kort tids sygdom, 102 år gammel, men stille har hendes liv aldrig været. Det har været fyldt med poter, hove, pels, fart, handlekraft og kærlighed, og hun efterlader et tomrum, der vil mærkes langt ud over Mariager Fjord

 

Galleri Fredericia: Babyer, hvalpe og juniorer

Weekendens internationale udstilling i Fredericia bød på masser af håb for fremtiden, da de yngste årgange indtog de røde tæpper. Find babyer, hvalpe og junior-vinderne fra weekendens storering her.

Jagthundehvalpen: Fundamentet for den perfekte makker

Jagt|

I det næste nummer af HUNDEN giver Sanne Ammitzbøll sine bedste råd til hverdagen med den unge jagthund, så du får både en velfungerende familiehund og en dygtig jagtmakker.

En historie om kærlighed og guldfeber

14-02-2026 19:00, af Trine Schmidt

Min bedste ven døde lige foran mig. På det, der skulle have været de sidste fem minutter af en ellers dejlig gåtur med logrende hale og hundeleg, faldt hun pludselig om på stranden.

Stendød.

Billeder fra Fredericia: Veteran og opdrætsklasser

Se billederne fra de placerede veteraner, samt opdrætsklasser i storering i Fredericia her.

Lydighed: Vejen til det ultimative makkerskab

I det næste nummer af HUNDEN bliver der taget hul på en spændende temaserie om hundesport for familiehunde, og vi lægger ud med en af de ældste og mest fundamentale discipliner: Lydighedsprøver (LP).

Galleri: Se de placerede juniorhandlere fra Fredericia

De dygtige juniorhandlere var i ringen både lørdag og søndag, og de første point til årets juniorhandler er dermed allerede fordelt. Se billederne af vinderne fra årets første udstilling her.