Hunde iført vintertøj: Pynt eller praktisk?

16-12-2024 11:12, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle synes, det er nuttet. Andre mener, at det er absolut nødvendigt. Og så er der dem, der fastholder, at hunden har pels, så tøj er overflødigt. Få hundeekspertens svar på, om din firbenede tilhører en af de fem hundetyper, der har brug for lidt vinterhjælp i form af et ekstra beskyttelseslag.

Copyright Ridehesten.com
De fleste sunde, voksne hunde med dobbeltpels bør kunne modstå en klassisk dansk vinter uden ekstra hjælp, men fem kategorier af hunde kan have brug for et ekstra, isolerende varmelag ovenpå pelsen, mener Agrias hundeekspert, Lotte Evers. Foto: Adobe

(F1]

Er det pynt eller praktik, når vi pakker vores hunde ind i termo, før vi sender dem ud i det danske vintervejr? Eller er hunde i tøj blot et udtryk for en pyntesyg hundeejers misforståede godhed?

– Nogen skærer alle hunde over en kam og mener, at hundetøj er helt overflødigt, fordi hunden jo pr. definition har pels, men flere studier har vist, at der er visse kategorier af hunde, der kan have brug for et ekstra, isolerende varmelag ud over pelsen, svarer Lotte Evers, hundeekspert og marketingchef i Agria.
Der er dog stor forskel på, hvilke hunde der har brug for overtøj, når det bliver koldt, forklarer hun:
– Mange tror, at de fleste voksne, fysisk modne og sunde hunde, bør kunne modstå den danske vinter uden at skulle iføres tøj, men der tager de fejl. Alt for ofte ser vi hunde i gadebilledet, der fryser, mens ejeren går med hue, vanter og varm vinterjakke.

Selv en hund med ”vejrbestandig” pels kan ind imellem også have fordel af lidt ekstra varme, mener hun:
– Efter en lang, våd tur i skoven kan et vandsugende eller varmende dækken på vej hjem i en kold bil være rart for de fleste, ligesom det kan gøre hele forskellen for f.eks. jagthunden, der først drøner igennem landskabet for at hente nedskudt fuglevildt, for derefter at sidde stille og vente i pauserne. Så om din hund har brug for tøj eller ej er ikke bare et spørgsmål om pynt eller praktik, understreger hun.

Se og mærk på din hund
Lotte Evers opfordrer til, at du bruger din logiske sans, når du skal vurdere, om din hund har brug for lidt ekstra isolering:
– Vi har igennem de sidste 50 år i stor stil importeret hunde fra alle verdenshjørner. Set i det perspektiv giver det sig selv, at det er nødvendigt at hjælpe nogle af vores hunde lidt på vej med en vinterjakke: En race, der oprindeligt stammer fra Kina, og som er født hårløs, kan ikke pludselig danne pels for at tilpasse sig den danske vinter, men omvendt ser vi også nationale racer som dansk/svensk gårdhund, der også har brug for overtøj, når temperaturen falder.

– Derfor skal du overveje, hvor din hunderace oprindeligt stammer fra: Er den skabt til at trække slæder igennem sne og kulde eller til at jage bytte igennem ørkensand? Men du bør samtidig mærke efter, om dens pels er tæt og kort, eller om du kan se direkte ned på huden, hvis du løfter lidt op i pelsen? Har du en hund, som ryster eller skutter sig, så snart den kommer udenfor, eller den står stille på gåturen, er det tydeligt, at den har brug til et ekstra lag, mener hun.

Disse fem hundetyper har brug for vinterhjælp
– ”Hunden Anno 2024” har dog ikke generelt udviklet sig til at være et skrøbeligt væsen, der partout skal pakkes ind i termo. Når en hund iføres tøj, skal det være for hundens skyld, ikke for menneskets, understreger hundeeksperten.

Overordnet peger hun på fem kategorier af hunde, som hun mener, kan have brug for tøj i kulden:
– Det, disse hunde har til fælles, er, at de har svært ved at danne og holde på kropsvarmen af sig selv, når de bliver udsat for lave temperaturer. Derfor bør vi hjælpe netop disse hunde med at holde sig varme og tørre. Så næste gang du trækker vinterjakken på, så tag et kig på hunden; måske det er på tide at udvide vintergarderoben - også til den firbenede i familien?

Læs herunder, hvilke fem kategorier af hunde, hundeeksperten anbefaler at bære vintertøj:

1. De kortpelsede
Fokus på pels: Kortpelsede og hårløse hunderacer har udviklet sig til at have en højere legemstemperatur end andre racer for at kunne modstå det høje varmetab, der kommer af den tynde, korte eller manglende pels.
Racer: F.eks. hunde med sparsom, kort eller glatliggende pels som f.eks. boxer, dansk-svensk gårdhund, glathåret gravhund, dalmatiner og fransk bulldog samt hunde, der for nylig er blevet tæt-trimmet, klippet eller barberet, som f.eks. pudler. Blandingshunde med kort pels hører også med i denne kategori. 

2. De små og lavbenede
Fokus på størrelse og højde: Små hunderacer har en relativt stor overflade i forhold til deres kropsvægt. De opholder sig også tættere på jorden og er mere udsat for kulde den vej. Det betyder, at de skal producere meget mere energi og have et højere stofskifte for at holde varmen.
Racer: F.eks. små selskabshunde som chihuahua, papillon og bichon havanais samt lavbenede hunde som gravhunde og bassethunde, som har maven tæt ved jorden og dermed har svært ved at undgå nærkontakt med sne og vandpytter.

3. De meget slanke
Fokus på hundens huld: Meget slanke hunde, der ikke har så meget naturlig ”polstring” til at holde varmen på egen hånd, nyder en gåtur meget mere, hvis de får hjælp af et ekstra termolag. En del af disse racer mangler ikke bare fedtlaget, men har desuden sparsom, kort pels. De føles nærmest som vaskeskind, og det er der ikke meget varme i.
Racer: F.eks. greyhounds, whippets og italienske mynder samt hunde, der generelt er for tynde, vil også være udfordret her – uanset pelstykkelse.

4. De nyopererede og svage
Fokus på sundhedstilstand: Du bør også tage hundens sundhedstilstand i betragtning. Hunde, der går og skranter, hunde med svækket immunforsvar, hunde som lider af hypothyroidisme samt nyopererede hunde har brug for den ekstra hjælp, et dækken kan give, så de bruger energien på at komme sig i stedet for blot at holde varmen.
Racer: Alle.

5. Hvalpe og seniorer
Fokus på alder: Selv om man ikke kan se det på en begejstret hundehvalp, der oplever sne for første gang, kan små hvalpe have svært ved at regulere deres kropstemperatur. Det samme gælder vores trofaste, ældre hunde: Med alderen kommer ofte gigt, og gigtramte hunde kan få smerter i leddene, hvis de bliver kolde. Et lunt dækken beskytter mod ledstivhed forårsaget af kulden og minimerer smerter.
Racer: Alle.

Læs også

Dyk ned i det: Gør din hund til en glad vandhund

17-04-2025 07:22, af Cecilie Friis Amstrup

I takt med at forårssolen får mere og mere fat, gør vandhunde og deres ejere sig klar til at springe ud i den dybe ende: Svømning er god motion for de fleste hunde, og mens nogle hunderacer er fødte svømmere, er andre mere skeptiske overfor det våde element. Læs her, hvordan du får en glad vandhund, og hvordan du undgår at give hvalpe og uerfarne svømmere en kold dukkert.

Mit sværeste farvel blev ikke accepteret

13-04-2025 07:55, af Mette Søndergård

Da jeg mistede min hund, Kimba, forventede jeg støtte fra min familie. I stedet blev jeg mødt med reaktioner, der forværrede min sorg.

Fra HUNDEN: Hvordan har din hund det med støvsugeren?

12-04-2025 07:56, af Karen Frost Knudsen

Mange hunde ender med at have et lidt belastet forhold til koste, sneskovle og ikke mindst støvsugeren. For nogles vedkommende begynder det dårlige forhold allerede i hvalpetiden, for andre opstår problemet senere og uden at vi måske helt er opmærksomme på, hvad der er sket

Ballerup: Hundenes kamp om København

18-09-2019 15:57, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Danskerne er vilde med sport. Og danskerne er vilde med hunde. Så når Dansk Kennel Klub kombinerer de to og i weekenden den 21. og 22. september inviterer til "Kampen om København" set fra hundeperspektiv, gælder det om at holde halen lige på bagdelen; For her kan du opleve ikke færre end 3.400 af Danmarks smukkeste - og dygtigste - hunde

Hele Randers går i hundene

27-09-2018 08:37, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det er ikke kun omkring stadion, der bliver noget for hundeelskere, når VM for schæferhunde afholdes i Randers. Hele byen kommer til at fejre begivenheden

Dyreværnet meldt til politiet

01-11-2019 16:27, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Torsdag blev Dyreværnet politianmeldt af Fødevarestyrelsen, da værnet nægtede at aflive to serbiske hunde

Hunde kan orientere sig efter jordens magnetfelt

10-09-2020 08:48, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Nyt studie viser, at hunde ligesom fugle orienterer sig efter jordens magnetfelt

Passion blev til fælles projekt på Dansk Kennel Klubs grunduddannelse

08-10-2024 09:51, af Cecilie Friis Amstrup

To ægtepar har valgt at tage Dansk Kennel Klubs grunduddannelse sammen for at kombinere deres kærlighed til hunde og træning. Med store planer for fremtiden ønsker de at skabe aktive træningsmiljøer og dele deres viden med andre hundeejere.

Hunde redder sæler fra ensomhed

01-06-2020 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Medarbejderne på et sælarium nær Cornwall i England fik en god ide, da sælerne begyndte at blive ensomme i coronatiden

Ny undersøgelse: Hunde får grå hår af stress

08-01-2017 15:21, af Kasper Larsson
Menneskekroppen er meget modtagelig overfor stress, og jo længere tilstanden påvirker os, jo flere grå hår får vi. En ny undersøgelse viser, at hundekroppen reagerer på samme måde

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Mit sværeste farvel blev ikke accepteret

13-04-2025 07:55, af Mette Søndergård

Da jeg mistede min hund, Kimba, forventede jeg støtte fra min familie. I stedet blev jeg mødt med reaktioner, der forværrede min sorg.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Velkendt jagthundehjerte gæstede Danmarks første hundekro

14-04-2025 07:38, af Cecilie Friis Amstrup

Harris Jensen, hans hustru og deres engelske setter Bob nød fire dage i Rold Skov og den særlige stemning på Rold Gl. Kro - Danmarks første hundekro

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Hver pote tæller hos Dyreværnets nye internat

18-04-2025 07:00, af Cecilie Friis Amstrup

Et nyt internat i fredelige omgivelser skal give flere hunde og familiedyr en god start på næste kapitel. Med base i det tidligere pensionat styrker Dyreværnet sin indsats i Jylland.

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller

3 gode råd hvis hunden har dårlig mave

20-02-2022 10:00, af Astrid Holtet

De fleste hunde oplever at have dårlig mave flere gange i løbet af deres liv, men hvad kan man gøre når problemet opstår?