Ludvig er årets racevinder for tredje gang

12-11-2022 11:06, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Nogle hunde har det bare i sig. Den danske spids ludvig må siges at være en af dem

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

 

Herning er udstillingen, hvor det hele kulminerer. Årets helt store hundefest, hvor alle årets vindere endelig bliver fundet. En af de hunde, der har vundet sin race i år, er Ludvig på seks år. Han er en dansk spids, og det er ikke nyt for ham at stå som den bedste i racen, når året er omme. 

- Han vandt også i 2019 og 2021, og i 2020 var der ikke nogen konkurrence på grund af corona, fortæller Ludvigs ejer, Helle Munch. 

Ludvig og Helle er levende beviser på, at man ikke behøver have en topprofessionel kennel  med et stort opdræt for at blive Årets Racevinder. Faktisk er Ludvig Helles eneste og første hund. 

- Jeg har altid ønsket mig en hund, men da min bror var allergisk over for hunde, blev det kaniner, siger hun. 
Da hun efter en smule plagen og måske en god portion kvindelist fik overtalt sin mand til, at de skulle have hund, gik det store detektivarbejde i gang. 

- Vi brugte faktisk to og et halvt år på at finde den rigtige race. Vi ville gerne have en mellemstor hund med kort pels, og så skulle den bare være en god familiehund. Ja okay det med pelsen holdt ikke helt, lyder det fra Helle Munch, mens hun kaster blikket på Ludvigs flotte hvide pels. 

Helle Munch tog, efter en snak med sin opdrætter, Ludvig med på Bakkeskuet, hvor Birgit Seloy var dommer. Hun spurgte om Helle havde overvejet at udstille Ludvig. Det havde hun egentlig ikke. 

- For man har jo slet ikke nogen anelse om, om ens hund har det, der skal til for at klare sig til udstillinger, siger hun. 

Men det havde Ludvig. Første udstilling var Ballerup i 2017, hvor Kresten Scheel var dommer. Her blev Ludvig BIM, og siden er det kun gået en vej for den smukke danske spids. Men selvom han nu er en førsteklasses udstillingshund, så er hans primære opgave ikke at vise sig frem i udstillingsringene. 

- Han er stadig først og fremmest vores familiehund og hele familiens midtpunkt. Han har et fantastisk mildt sind, og så er han bare en rigtig god hund, lyder det fra Helle Munch, mens kærligheden lyser ud af hendes øjne. 

Ligesom for Ludvig er udstillinger heller ikke Helle Munchs primære beskæftigelse. Hun er uddannet revisor og arbejder 50 timer om ugen. 

- Så det er her jeg slapper af. Når jeg er på udstilling, og når jeg er sammen med Ludvig, siger hun. 

Læs også

Har du set alle billederne?

15-11-2025 10:00, af Karina Green Damsgaard

Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show 

Nyt nummer af HUNDEN fyldt med inspiration, viden og hundeglæde

12-11-2025 07:00, af Redaktionen

Denne uge byder på et spritnyt nummer af HUNDEN – magasinet for alle, der elsker livet med hund!
I denne udgave kan du glæde dig til et bredt udvalg af artikler, der både rører hjertet, skærper nysgerrigheden og giver konkrete tips til hverdagen med din firbenede ven.

 

Få taget et professionelt billede af din hund til Winter Wonder Show

06-11-2025 13:30, af Karina Green Damsgaard

Er du til Winter Wonder Show i MCH Messecenter Herning allerede fra i morgen, fredag d. 7/11? Så kig forbi studiet fra Mediehuset Wiegaarden i Hal E, hvor du kan få taget flotte billeder af din firbenede ven

Michael Allerup Nielsen: Brug samaritterne

14-11-2021 11:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Udstiller og opdrætter Michael Allerup Nielsen kom fredag til skade ved hundeudstillingen i Herning. Alligevel ventede han til lørdag med at opsøge samaritterne

Årets juniorhandler for anden gang

12-11-2023 16:08, af Anne Cecilie Sohl

17-årige Sara DeAngelis kunne endnu engang tage titlen som Årets Juniorhandler med sig hjem. 

Billederne fra Herning er online

17-11-2021 08:33, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Nu kan du se alle billederne fra Herning

Lhasa apsoen Maggie er Årets Veteran 2017

15-11-2017 15:34, af Marie Helene Rigård Rohleder

De gamle stjerner blev også hyldet på DKK's udstilling i Herning og her gik den flotte titel som Årets Veteran 2017 til lhasa apsoen Medoc Imagination, i daglig tale Maggie, og ejeren Anni Jensen

Sieger's vandt bedste veteran

11-11-2023 16:52, af Anne Cecilie Sohl

Vibe Marie Borregaard Madsen fra Kennel Sieger's vandt lørdagens veteranklasse.

Billige billetter til årets hundefest

26-09-2019 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Første weekend i november løber årets største hundefest af stablen, når den store udstillingfinale afholdes i Herning

Gode råd til Herning

02-11-2019 09:54, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Så er vi i gang med den sidste internationale udstillingsweekend i år. Traditionen tro foregår det i Herning, og her er alt lige en smule større end ved andre udstillinger. Derfor denne guide 

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Gå pænt i snor – sådan kommer du videre med træningen

18-11-2025 12:45, af Karina Green Damsgaard

Del 2 af Karen Frost Knudsens populære serie er landet i november nummeret af HUNDEN

Tegn på at hunden fryser

22-11-2025 09:00, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Kulde påvirker hunde forskelligt, og mange af de første tegn kan være svære at opdage. Når du kender signalerne, kan du give hunden tryghed og sikre, at vinterens gåture bliver en god oplevelse

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

En stor hund i en lille pakke

20-11-2025 13:10, af Karina Green Damsgaard

Mød den dansk/svenske gårdhund i det nye nummer af HUNDEN

Weekendens hundeaktiviteter

21-11-2025 14:12, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Weekendens hundekalender byder på et bredt udvalg af aktiviteter over hele landet fra specialklubudstillinger og skuer til rally, lydighed og hyrdehundeprøver for alle, der vil ud og opleve hundelivet tæt på