Nosework i Herning

03-11-2018 11:25, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det er ikke kun de normale udstillingshunde, man kan opleve i Herning. Der er også flere sportsgrene repræsenteret blandt andet nosework

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

På en lille solskinsplet udenfor de store messehaller står to biler og ligner ulovlige parkeringer. Sagen er dog en ganske anden. Bilerne har nemlig et væsentligt formål. I dem er der gemt to duftspor, som hundene der deltager i nosework skal snuse sig frem til, og det gør de i stor stil.

Som journalist og fotograf skal man dog være lidt påpasselig med, hvordan man opfører sig ved nosework, for de er snu de noseworkere.

– Du må gerne gå ind i ringen, hvis du er er lidt forsigtig. Du må for eksempel ikke tage en masse billeder, hunden er tæt på duftsporet, for så regner deres ejere ud, at duftsporene er der i nærheden, lyder det fra Johanna Allanach, der har arrangeret konkurrencen.

En anden rutineret noseworker er Mia Rasmussen. Hun og hunden, Selma, finder begge spor, indenfor de 3 minutter, de har fået til opgaven. Mia dyrker nosework på konkurrenceplan, og det er nok også hendes rutine, der er med til at give Selma en god oplevelse med øvelsen.

På et tidspunkt, da andet spor skal findes, bliver Selma forvirret. Mia trækker hende lidt til side og giver hende en godbid. Omtrent 5 sekunder senere, har Selma fundet spor nummer 2.

– Jeg kunne se, hun lige havde brug for at cleare hovedet, og det virkede jo ret godt, lyder det efterfølgende fra Mia Rasmussen.

 

God eksponering
Mia Rasmussen har dyrket nosework på konkurrenceplan siden den første konkurrence, og hun er set ikke i tvivl om, hvorfor sporten er så spændende.

– Det er fedt at arbejde med hundens instinkter, og så elsker jeg at se, at hunden også synes, det er sjovt, fortæller hun.

Selvom hun selv dyrker nosework på konkurrenceplan, nyder hun bredden i sporten.

– Man kan dyrke sporten på et hvilket som helst plan, hvilket også tiltaler mig meget, siger hun.

At nosework er at finde i Herning for første gang, giver ifølge den garvede udøver en helt anden opmærksomhed omkring sporten, end man er vant til.

– Nosework bliver eksponeret på en helt anden måde her. Dem, der ikke kender sporten, kommer hen og spørger ind til den, og det er en rigtig god reklame for os, lyder det fra Mia Rasmussen, efter hun har været i aktion med sin 2 år gamle Selma.

 

Læs også

Pulsen falder når hunden snuser

29-01-2022 08:38, af Astrid Gerd Holtet

Nyt studie viser at pulsen falder, når hunden bruger sin næse på gåturen – og jo mere intenst hunden snuser, jo større effekt har det på pulsen

Se billederne: Nosework hos kreds 4

15-05-2021 17:43, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

I dag har vi været på besøg hos kreds 4 i Vejen, hvor der blev trænet nosework. Se billederne her og læs mere i HUNDEN juni

Ny og spændende uddannelse hos PowerDog

07-07-2020 08:25, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

PowerDog er i den grad i gang med at skrive sig ind i den helt centrale historie i den danske hundeverden. Nu præsenterer de en uddannelse i nosework

Fredericia: Disse racer kan du opleve søndag

12-02-2023 08:24, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Så er det blevet årets anden udstillingsdag, og vi skal have fundet årets første Best In Show. Men først skal hundene bedømmes i raceringene. Her får du et overblik over, hvilke racer, du kan opleve i dag

Fredericia: Hunde søger job

10-02-2022 12:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Set udefra ligner det en skønhedskonkurrence, der har til formål at udvælge den smukkeste deltager: Ikke et hår vender forkert. Ikke et gram for meget på de veltrimmede kroppe. Men i virkeligheden er konkurrencen nærmere en jobmesse, hvor deltagernes anatomi bedømmes ud fra den type arbejde, de er sat i verden for at udføre. Tag med til ”karrieredage for dem på fire poter” i Messe C i weekenden

VEJEN: HUSK NU: Ingen hunde i bilerne

20-08-2023 10:56, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det er varmt i dag, og derfor er det rigtig vigtigt, at hunde ikke efterlades i bilerne. 

Billeder fra DKK-udstillingen i Vejen er online

24-06-2014 13:39, af Tine Luther
Nu kan du se og bestille billeder fra Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Vejen.

Bornholm: Her kan du se racerne fredag

12-08-2022 08:28, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Så går vi i gang med udstillingen på Bornholm. Her får du en oversigt over racer og ringe for i dag

Udstilling Bornholm: Meget mere end hunde

12-08-2022 10:35, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Overvejer du at lægge vejen forbi hundeudstillingen i Rønne, så er det en god ide at have lidt sparepenge med. Der er nemlig masser af fristelser for hundemennesker

Vigtigt at huske som udstiller på Bornholm

24-06-2023 10:54, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Nogle vil måske kalde det forbudsbornholm, men der er rigtig gode grunde til denne udstillings lidt skrappere regler

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Fra HUNDEN: Raceportræt af den loyale rottweiler

15-07-2025 07:00, af Uli Nomis m.fl.

Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN. 

’’Uden James var jeg ikke mødt op’’

12-07-2025 07:24, af Yasmin Bøllehuus

Skolehunden James blev nøglen til eksamensro og succes for Magnus i 9. klasse. 

Hvalpen Jessi var aldrig ønsket

10-07-2025 06:30, af Sofie Elena Andersen, Dyrenes Beskyttelse

Et liv uden gåture, tryghed eller selskab – og med mundkurv på. Sådan begyndte tilværelsen for Jessi, en sort pudelblanding, der aldrig havde fået lov at være hund på hundens præmisser. Først da hun blev indleveret på Dyrenes Beskyttelses internat i Nordjylland, begyndte rejsen mod et bedre liv.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Må min hund spise ærter?

03-08-2017 13:25, af Anne Ekenberg

Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni.  Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.

Helen og hundene udforsker Norges vilde fjelde

13-07-2025 06:55, af Cecilie Friis Amstrup

Helen Riis og hendes kæreste rejser til Norges fjelde med deres hunde, hvor de oplever naturens storhed, fysisk udfordring og et stærkt fællesskab. Vandreturene er krævende og kræver både træning, planlægning og godt udstyr, men giver uforglemmelige minder og dyb samhørighed.

Fra HUNDEN: Løber hjertet af med dig i hvalpekøbet?

11-07-2025 07:01, af Lotte Evers, Agria Dyreforsikring

Når først beslutningen er taget, og drømmen om en lille, logrende hvalp går fra tanke til realitet, kan det være svært at lægge følelserne helt på hylden for at forholde sig til de lidt mere praktiske sider af hvalpekøbet. Men før du lader dig rive med af nuttede hvalpehoveder, små poter og den bløde hvalpemave, er der måske noget, du ikke helt har stillet skarpt på endnu.

Guldbasserne fik is og vandsjov i sommersolen

05-07-2025 06:45, af Cecilie Friis Amstrup

Golden retrievere, is, glade familier og en brandbil fyldt med vand og god stemning. Guldbasseklubbens brandmandsdag blev en uforglemmelig fest for både to- og firbenede.

Fra HUNDEN: Raceportræt af den alsidige border collie

14-07-2025 06:39, af Hanni Zimmer

Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN. 

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet