SÅDAN skal det gøres. Her på hunden.dk har vi længe opfordret tilskuerne til at blive til BIS-finalen og i søndagens finale i Fredericia gjorde publikum netop dette.
Der blev jublet, hver gang en ny hund kom ind i ringen, og salen eksploderede næsten da Vibe Borregaard Madsen løb ind i ringen med den engelske springer spaniel Sieger's Never Walk Alone, som vandt i Fredericia sidste år. Det var der også rigtig god grund til, for netop de engelske springer spaniels havde en vild søndag. Nummer to i dagens bedste baby, nummer et i dagens bedste hvalp, nummer et i opdrætsklassen og altså nummer et i gruppe otte. Og som et lille kuriosum bør det nævnes, at dagens bedste hvalp er datter af Sieger's Never Walk Alone.
De andre hunde i finalen var australian shepherd, bullmastiff, australsk silky terrier, ruhåret gravhund, pharao hound, porcelaine, bracco italiano, lhasa apso og azawakh. De fordelte sig sådan, at der var syv danske hunde, to svenske og en italiensk.
Australian shepherd, australsk silky terrier, pharaoh hound og engelsk springer spaniel blev udtaget til de fire placeringer, to danskere og to svenskere.
Nummer fire blev australsk silky terrier, nummer tre blev faraoh hound, hvilket gav to danske hunde i den endelige finale.
Vinderen blev Sieger's Never Walk Alone for andet år i træk.
- Sikke en dag og sikke mange BIS'er, lød det efterfølgende fra Vibe Borregaard Madsen.
Det er Dorte Jensen fra Viborg, der ejer Sieger's Never Walk Alone, og hun var da også mere end tilfreds med dagen.
- Man må sige, jeg er glad for Fredericia. Tænk sig, at hun bliver BIS sidste år, får et kuld hvalpe, hvor den ene bliver bedste hvalp, og så tager hun selv BIS igen. Det er helt vildt, udbrød Dorte Jensen.
Tak for endnu en flot udstilling og for en flot finale. Vi ses i Roskilde.
Efter to dage med cairn terrier på toppen blev søndagens Best in Show en norsk-ejet petit basset griffon vendéen ved navn Pat.
SECH DKCH NORDV21 Hjohoo’s Yes Hjo Can imponerede endnu en gang i Store ring - denne gang ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling på Roskilde Dyrskueplads.
Den engelske springer spaniel triumferede på årets første internationale udstilling.
BIS i Fredericia blev Dorte Jensens engelske springer spaniel, Siegers Never Walk Alone
I 42 år har Kennel Galaksi eksisteret, og her har man gjort det så godt, at DKK ikke kunne undgå at skulle give dem kennelklubbens opdrætterpris, som er den fineste hæder, man kan få i kennelklubben
Sydøstjyllands Politi efterlyser ejeren af en hvid bomuldshund, som blev fundet mandag den 24. august 2020 omkring kl. 10.00 på Lyngsvej i Fredericia
Første udstillingsdag i Fredericia er nu slut, og de første deltagere til morgendagens BIS-finale er fundet
I ring 10 er der fyldt med mynder af alverdens slags. En af dem er en galgo espanol importeret fra Spanien
I weekenden er der hundeudstilling i Fredericia. Wiegaarden møder op med professionelt fotostudie, hvor du kan få taget et billede af dig og din hund. Alle der får taget et foto, deltager også i en spændende konkurrence
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
En arbejdsskade vendte op og ned på Mai-Britts liv. Ensomheden truede – men en brun labrador blev begyndelsen på en ny hverdag fyldt med glæde, fællesskab og firebenede venner
Efter kæmpesuccesen i Viborg, hvor mere end 1.000 deltagere satte rekorder og fyldte byen med hundeglæde og fællesskab, er K9 Biathlon for alle nu klar til årets (u)hyggeligste udgave i Svendborg. Den 11.–12. oktober bliver smukke Christiansminde rammen om en weekend fyldt med eventyr, grin og Halloween-stemning for både to- og firbenede
Når vejret holder jer indenfor, kan du stadig give din hund motion og mental stimulering – uden at blive gennemblødt
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Efteråret er lig med græskar, og det er ikke kun vi mennesker, der kan nyde godt af de flotte orange frugter. Græskar er nemlig også både sunde og velsmagende for mange hunde – og så kan de bruges til alt fra godbidder til et ekstra boost i madskålen
I Dansk Trækhundeklub handler det om mere end fart og konkurrence – det handler om samarbejdet mellem hund og fører
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Hvordan gik hunden fra at være en vild, frygtet gadehund til at blive et højtelsket familiemedlem og danskernes bedste ven? Det spørgsmål får du svar på i den kommende bog Dyrenes byhistorie i Holstebro, som udkommer den 17. oktober 2025