Når hunden bliver køresyg

03-11-2021 13:15, af Astrid Gerd Holtet

Ligesom mennesker, kan hunde også blive køresyge – vi ser på hvad du kan gøre for at hjælpe dem 

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Har man haft køresyge, vil man formentlig let kunne huske oplevelsen af at sidde i bilen og pludselig blive ramt af kvalme og ubehag. Ligesom mennesker, kan hunde også blive køresyge, når de kører bil.

Har din hund køresyge, kan du blandt andet opleve at den begynder at savle, hyperventilere, pibe eller virke utryg og urolig efter I har kørt i lidt tid. Nogle hunde kaster også op.  

Disse symptomer kan enten skyldes en forstyrrelse af balanceorganet eller stress og nervøsitet – og ofte en kombination af de to.

Hundens balance styres af et organ, der sidder i det indre øre. Det består af en række væskefyldte gange, og det giver hjernen information om kroppens orientering i forhold til tyngdekraften og bevægelser. Når hovedet bevæger sig, bevæger væsken sig også, og små føleceller registrerer denne bevægelse, og sender besked til hjernen. Samtidig får hjernen informationen fra øjnene, der fortæller hunden, hvor den befinder sig i forhold til omgivelserne. På den måde ved hjernen hvordan kroppen bevæger sig, hvor den er og hvad den skal gøre for at holde balancen.

Problemet opstår når det sanseindtryk, der kommer fra øjet, ikke stemmer overens med det input, der kommer fra balanceorganet. Når hunden sidder i bilen, ser omgivelserne stationære ud, men bilens bevægelser fortæller balanceorganet at hunden er i bevægelse.  Det er disse modstridende informationer, der er med til at give kvalme og ubehag.

Alle hunde kan opleve køresyge, men det er mest almindeligt hos hvalpe, og ofte oplever man, at de vokser fra problemet med tiden.

Hvad kan du gøre for at forebygge køresyge?

1) Væn hunden til at køre bil ved at køre små ture ofte. Dels kan hjernen vænne sig til bevægelserne, og dels kan hunden blive tryg ved kørslen. Det skal være hyggeligt hele vejen, og du skal stoppe inden hunden får det dårligt.

2) Sørg for, at der er frisk luft, der hvor hunden sidder, og at den kan se ud af vinduet.

4) Sørg for at den sidder komfortabelt og sikkert i bur eller sele, således at den ikke rutsjer rundt, når bilen drejer.  

5) Undlad at fordre hunden lige inden køreturen, men sørg for at have vand med, som den kan få undervejs.

6) Sørg for at holde pauser, så hunden kan få luft, strække benene og få en tår vand.

7) Nogle hunde har så slem køresyge, at de kan have gavn at køresygemedicin, hvis de skal på længere køreture. I så fald, skal hunden en tur forbi dyrlægen. 

/Astrid Gerd Holtet, dyrlæge

Læs også

BLOG: Nem hjælp til køresyge hunde

29-03-2021 15:49, af Vivian Birlie

Det er ikke altid sjovt for hverken ejer eller hund, hvis hunden bliver køresyg

Hunde reducerer stress hos studerende: Få dyrlægens gode råd til køb af hund

22-09-2020 08:45, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Menneskets bedste ven har en positiv effekt på studerendes stress- og energiniveau, viser forskning. Men særligt som ung er det afgørende, at man køber den rigtige hund, der passer ind i et travlt studieliv, fastslår  dyrlæge

Forstyrret nattesøvn?

11-03-2022 13:27, af Astrid Gerd Holtet

At dele seng med en hund, kan være mindre forstyrrende og mere tryghedsskabende, end at dele seng med et andet menneske – det viser et nyt studie fra USA

Blog: Vis din hund verden og den vil elske dig for det - Zacho del 2

06-01-2023 12:55, af John Frank Ahm

Vi er på genbrugspladsen, Zacho og jeg, hvor vi kigger på maskiner, biler og mennesker der smider deres affald i containere. Han er nysgerrig og vil egentligt bare tættere på det hele, også gravemaskinen for at se hvad det er for noget. Vi sætter os på god afstand og spiser godbidder mens han er helt opslugt af alt det der sker omkring ham. Efter at have kigget på det hele i omkring 5 minutter kører vi igen

Har hunden en fornemmelse for tid?

24-09-2021 15:25, af Astrid Gerd Holtet

Har hunden en fornemmelse for hvor lang tid vi er væk, når den efterlades derhjemme? Det har et svensk forskerhold forsøgt at blive klogere på 

Hund gad ikke shopperi

23-05-2021 09:20, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Kvinde frygtede, at hendes hund var blevet stjålet, men sandheden var dog noget mindre dramatisk

Hund boede i bil i Roskilde

11-11-2019 12:47, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Dyrenes Beskyttelse oplever rekordmange svigtede dyr for tiden. En af dem er Ayoe, der absolut ikke har haft en nem start på livet

BLOG: Nem hjælp til tilstoppede analkirtler

29-04-2021 08:48, af Vivian Birlie

Analkirtler kan være årsag til megen irritation, men du kan faktisk hjælpe din hund

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Formentlig verdens bedste måltider – nu endnu bedre

16-10-2025 07:07, af Essential Foods

Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

De danske racer fejret ved fællesudstilling i Strøby

28-10-2025 14:00, af Tina Nielsen

Gammel Dansk Hønsehund, Broholmer, Dansk Spids, Sort Spids og Dansk/Svensk Gårdhund i flot fællesskab

Hunde i bur

26-10-2025 10:00, af Helle Friis Proschowsky m.fl.

For første gang kortlægges danske hundeejeres brug af bure. Resultaterne viser, at brugen af bure er udbredt dog med stor variation. Dette giver anledning til overvejelser om hundenes velfærd samt behovet for regulering via lovgivning

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Et liv med hunde i mere end et halvt århundrede

25-09-2025 07:00, af Redaktionen

Preben Hansen har været medlem af Dansk Kennel Klub i 57 år og ser tilbage på et langt hundeliv med airedale terriers, udstillinger og stærke fællesskaber.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Lars Løkke og hundene i valgkamp

27-10-2025 14:15, af Ida Pedersen, Moderaterne

Udenrigsminister og Moderaternes partileder, Lars Løkke Rasmussen, skød kommunalvalgskampen i gang på fire poter. Sammen med sine hunde Friða og Bellamink inviterede han til hundeevent i Bernstorffsparken, hvor både to- og firbenede borgere fik en snak om alt fra hundeparker til kommunalpolitik, og hvor hundene endda selv fik lov at “stemme”

Halloween: Må min hund spise græskar?

22-10-2019 15:00, af Anne Ekenberg og Bjarke Kirkegaaard Nielsen

Det er snart halloween og derfor er det også absolut højsæson for græskar. Men hvordan er det nu med hunde og græskar?  

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.