Manglende socialisering af hvalpe kan give problemer

14-10-2022 09:00, af Astrid Gerd Holtet

Bliver den gennemsnitlige familiehund socialiseret godt nok, imens det er hvalp? Canadisk forskning peger på at det måske ikke er tilfældet for mange hunde

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Hvalpen har en særlig følsom periode i sit liv, der strækker sig fra cirka tre ugers alderen til omkring fjorten ugers alderen, hvor den er særlig modtagelig overfor nye indtryk. I denne periode er det vigtigt at hvalpen får en masse gode oplevelser med andre hunde og mennesker, og at den vænner sig til de omgivelser, den skal leve i. Denne periode kaldes også for socialiseringsperioden – og dét hvalpen lærer her, danner det fundament, den skal bygge videre på resten af livet. Bliver hvalpen ikke tilstrækkelig socialiseret, eller bliver den udsat for traumatiserende oplevelser i denne periode, vil det kunne medføre adfærdsproblemer som angst eller aggression senere i livet.

For at få en idé om hvor meget den almindelige hvalp socialiseres, foretog et canadisk forskerhold fra universitet i Guelph en spørgeskemaundersøgelse af canadiske hvalpeejere. De udsendte spørgeskemaer og fik svar fra 296 hundeejere. Alle ejerne havde tyve uger gamle hvalpe, og forskerne stillede spørgsmål til hvalpenes første måneder hos ejeren.

Ud fra svarene kunne forskerne konkludere at omkring en tredjedel af hvalpene kun havde modtaget en meget begrænset grad af socialisering. Disse hunde havde, ifølge deres ejere, kun mødt ti eller færre nye mennesker, og fem eller færre nye hunde i en periode på 14 dage – et niveau som forskergruppen anser for at være utilstrækkeligt til at opnå en god socialisering.

Blandt deltagerne i undersøgelsen var det derudover kun lige under halvtreds procent af hvalpene, der havde deltaget i hvalpehold inden de fyldte tyve uger – og forskerholdet pegede på, at næsten halvdelen af hvalpene dermed gik glip af en effektiv mulighed for socialisering. I undersøgelsen kunne forskerne nemlig se, at de hvalpe der deltog på hvalpehold generelt mødte markant flere fremmede mennesker og hunde, end de hvalpe der ikke deltog. Derudover berettede ejerne til hvalpe, der deltog i hvalpehold, også om langt færre tilfælde hvor deres hvalp reagerede med angst overfor fremmede ting eller mennesker.

Forskernes resultater tyder altså på, at der fortsat er en stor gruppe af hvalpe, der ikke bliver socialiseret godt nok i denne vigtige periode af deres liv, og som derfor vil have en forøget risiko for at udvikle adfærdsproblemer senere i livet – adfærdsproblemer, der i sidste ende kan føre til aflivning.  For at få sikre at flere hvalpe får den bedst mulige start på livet, er det derfor, ifølge holdet bag undersøgelsen, vigtigt at nye og kommende hvalpeejere bliver gjort opmærksom på vigtigheden af socialiseringen.

 

Læs også

Galleri Fredericia: Babyer, hvalpe og juniorer

Weekendens internationale udstilling i Fredericia bød på masser af håb for fremtiden, da de yngste årgange indtog de røde tæpper. Find babyer, hvalpe og junior-vinderne fra weekendens storering her.

Når hunden TROR, den skal have hvalpe

Ændrer din tæve pludselig adfærd, bygger rede i sofaen eller 'adopterer' familiens sokker, som var det hvalpe? Det er en krævende tid for hunden, men du kan hjælpe. I december-nummeret af HUNDEN finder du Agrias store artikel om emnet.

Blog: De vigtige pauser

25-12-2025 12:00, af Yasmin Bøllehuus

I dette blogindlæg vil jeg fortælle om, hvorfor pauser er så vigtige for en skolehunde som James, og hvorfor det samme gælder for alle familiehunde. Jeg kommer også ind på, hvorfor det er vigtigt, at hunde allerede som hvalpe og unghunde lærer at lave det, jeg kalder “ingenting”.

Skal du rejse med hunden? Det skal du huske

22-06-2021 12:05, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Rejseregler for mennesker, rejseregler for hunde – at få hele familien inklusive husdyr med på rejsen er ikke uden forhindringer

Sne igen: Har vores hunde virkelig brug for tøj?

09-02-2024 09:39, af Anne Cecilie Sohl

Er det nødvendigt at pakke sin hund ind i jakke eller dækken, når den skal ud i koldt eller sneklædt landskab? Eller er hunde iført tøj blot et udtryk for hundeejerens forfængelighed? 

Leg fremmer hukommelsen

18-09-2017 11:56, af Astrid Gerd Holtet

Mange bruger leg som belønning i forbindelse med træning, fordi det for nogle hunde virker bedre end en tør godbid. Ny forskning tyder dog på, at leg efter træning også har en hel anden fordel – det hjælper måske hundens hjerne til at lagre dét den lige har lært

Politi efterlyser ejere til 17 hunde

13-12-2022 14:27, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

17 hunde er fundet på en ejendom på Mors. Nu efterlyser politiet ejerne til de mange hunde

Millioner af forskningskroner til sundere hunde og katte

22-02-2021 08:33, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hvordan står det i virkeligheden til med gravhundens bruskskiver i ryggen? Hvordan får man bedre diagnostik for kattens mest almindelige sygdomme? Og hvordan forsker man i hundes indflydelse på interaktion med børn i skolemiljøet? Dette og meget mere vil blive undersøgt af 13 nye forskningsprojekter og 12 igangværende, der nu deler 9 millioner svenske kroner fra Agria & SKK’s forskningsfond

WALKATHON for vores hunde – Gå en forskel!

07-09-2011 12:50, af Tine Luther
Lørdag d. 10. september 2011 arrangerer Aktivitetsudvalget under DBSK WALKATHON over hele landet til fordel for kræftforskningen hos hunde! Tilmeld dig i dag.

HUND I FOKUS: Se de sjove billeder af hunde på vandrutchebanen

03-09-2022 12:59, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

En af de populære forhindringer i K9 Biathlon for alle er vandrutchebanen. Her er der også god mulighed for sjove billeder

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Enid Bak Rasmussen er død i en alder af 102 år

13-02-2026 16:10, af Thomas Bach Jensen

Nogle mennesker lever længe. Andre lever stort. Enid Bak Rasmussen gjorde begge dele – og hun gjorde det med en energi og vilje, som de fleste kun kan drømme om, selv når de halvtreds år yngre forsøger at følge med. Hun sov stille ind efter kort tids sygdom, 102 år gammel, men stille har hendes liv aldrig været. Det har været fyldt med poter, hove, pels, fart, handlekraft og kærlighed, og hun efterlader et tomrum, der vil mærkes langt ud over Mariager Fjord

 

Galleri Fredericia: Babyer, hvalpe og juniorer

Weekendens internationale udstilling i Fredericia bød på masser af håb for fremtiden, da de yngste årgange indtog de røde tæpper. Find babyer, hvalpe og junior-vinderne fra weekendens storering her.

Jagthundehvalpen: Fundamentet for den perfekte makker

Jagt|

I det næste nummer af HUNDEN giver Sanne Ammitzbøll sine bedste råd til hverdagen med den unge jagthund, så du får både en velfungerende familiehund og en dygtig jagtmakker.

Opdatering på hundene fra ransagningen i Ribe

Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.

En historie om kærlighed og guldfeber

14-02-2026 19:00, af Trine Schmidt

Min bedste ven døde lige foran mig. På det, der skulle have været de sidste fem minutter af en ellers dejlig gåtur med logrende hale og hundeleg, faldt hun pludselig om på stranden.

Stendød.

Billeder fra Fredericia: Veteran og opdrætsklasser

Se billederne fra de placerede veteraner, samt opdrætsklasser i storering i Fredericia her.

Lydighed: Vejen til det ultimative makkerskab

I det næste nummer af HUNDEN bliver der taget hul på en spændende temaserie om hundesport for familiehunde, og vi lægger ud med en af de ældste og mest fundamentale discipliner: Lydighedsprøver (LP).