Dyrekassen Danmark giver nu alle hunde- og katteejere mulighed for nemt og hurtigt at forsikre deres dyr via nettet. Det sker takket være det nye system ”Dyr på Nettet”, som giver ejere mulighed for at købe en forsikring på hunden eller katten og betale forsikringen online med det samme. Det betyder, at ejeren kun få minutter efter, at betalingen er sket, kan stå med kvitteringen på forsikringen af familiens gode ven i hånden. Dyrekassen Danmark har udviklet det nye digitale registreringssystem i samarbejde med IT-virksomheden Gensafe Systems, og formålet er at gøre det nemt, sikkert og hurtigt at tegne en forsikring på et kæledyr. Med de mange tilbud, der i dag findes på forsikringer, er det afgørende, at hunde- og katteejerne kan gennemskue mulighederne – herunder den årlige præmie, selvrisikoen og dækningsvilkårene. Alt for mange dyreejere kommer nemlig i klemme, fordi de først opdager, hvad forsikringen ikke dækker, når skaden er sket. ”Vi har altid haft gennemskuelighed og enkelthed i fokus i vores forsikringer. Vi ønsker, at det skal være nemt at finde frem til priser, raceforbehold og dækningsvilkår. Vi har derfor valgt at gøre selve købet af forsikringen ligeså gennemskueligt og enketl som vores forsikringer, og vi håber, at vores fremtidige kunder synes godt om det nye tiltag,” siger Merete Leth Keller, afdelingschef for Dyrekassen Danmark. Når du som dyreejer opretter en ny forsikring på Dyrekassen Danmarks hjemmeside, guides du hurtigt og nemt gennem køb af forsikringen og derfra direkte videre til betaling på nettet. Systemet informerer dig desuden løbende om nye informationer såsom din forsikrings dækningsområder og udspecificerede præmier. Det gør dig samtidig opmærksom på eventuelle specifikke forbehold på netop din hund eller kats race. Dyr på Nettet er lanceret på dyrekassen.dk, og Dyrekassen Danmark ser frem til, at de danske hunde- og katteejere vil tage godt imod det nye tiltag. ? Dyrekassen Danmark er et forsikringsselskab, som er specialiseret i hunde- og katteforsikringer. Se mere om selskabet på hjemmesiden www.dyrekassen.dk (du finder link under billedet til højre). ? Gensafe Systems, der har udviklet systemet til Dyrekassen Danmark, er beliggende i Viby ved Aarhus, og er ejet af en række forsikringsselskaber og har sammen med Gensam Data leveret specialiserede IT løsninger til skadesforsikringsselskaber siden 1970.
En grøn græsplæne, rullende hjul og logrende haler dannede rammen om en særlig dag for både nybegyndere og rutinerede hundeførere, da berner sennenhunde fik lov at vise, hvad de er skabt til: vognkørsel
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Fødevareminister Jacob Jensen viser vejen med ”den danske model for sund hundeavl”. – Vi skal have bedre dyrevelfærd for hunde, og det får vi bl.a. ved at fokusere på at vælge at bruge de sundeste avlsdyr samt at give avlstæven gode betingelser. Det skal gælde for alle hunde, der opdrættes i Danmark og ikke kun i den organiserede del af hundeopdrættet, lyder det resolut fra Jacob Jensen, minister for landbrug, fødevarer og fiskeri.
Kan en hund egentlig være sur på sin ejer i længere tid og hævne sig over en manglende gåtur eller for få godbidder. Nej, mener amerikaner. Hvad tror du?
Dansk Kennel Klub gør etiske anbefalinger til regler for at styrke ansvarlig hundeavl.
Borzoien Nina tog alle på sengen, da hun sprang fra en 22. plads og opnåede titlen som viceverdensmester i lure coursing
Et af mine største dilemmaer som hundeejer på snart 13. år er at få livet som solo-hundemor til Nemo til at gå op med min passion for at rejse og komme på eventyr. Gennem årene har jeg været heldig både at kunne tage ham med og at have søde og dygtige hundepassere, men efterhånden som Nemo er blevet ældre, mærker jeg også, at han helst vil være hos mig, eller dem han kender bedst, og det gør overvejelserne om at tage af sted endnu større.
På Rold Gl. Kro føler både to og firbenede sig hjemme fra første sekund. Her fandt ægteparret Mikael og Jytte et sted, hvor deres pudler Wito og Luca ikke bare måtte være med, men blev mødt med ægte gæstfrihed.
Juniorhandler og gymnasieelev Cecilie Krarup er fast blogger for hunden.dk. Her vil hun skrive om sit ungdomsliv med hunde, ringtræning og ambitioner inden for hundeudstillinger. Denne gang fortæller hun om en oplevelse, der kan kræve en pakke cleenex at læse
En ny bekendtgørelse sætter vigtig ramme for sund hundeavl samt velfærd for avlstæver.