Katte, hunde, kaniner og fugle. I oktober måned 2018 fik langt flere dyr fra Dyrenes Beskyttelses internater nye hjem sammenlignet med årets øvrige måneder. Hele 715 forskellige dyr fik nye hjem sammenlignet med et gennemsnit på 429 dyr i årets øvrige måneder. Det svarer til en stigning på 67 pct. Det skriver Dyrenes Beskyttelse i en pressemeddelelse.
– På vores syv internater sidder masser af dejlige dyr, der har haft en hård start på livet og, som efter at være blevet plejet af vores dygtige medarbejdere og frivillige, er klar til en ny start. Nogle er blevet tilovers, mens andre er blevet forsømt og nogle endda vanrøgtet. Fælles for dem alle er, at de har brug for den tid og omsorg, der skal til for at have et kæledyr, siger chef for familiedyr Jens Jokumsen.
Sammenlignet med oktober måned sidste år blev der i oktober 2018 formidlet nye hjem til 16,4 pct. flere dyr. I alt har 4574 dyr fået nye hjem fra Dyrenes Beskyttelses internater i de første ti måneder af 2018.
En overvægt af katte
Det er kattene, der står for den sørgelige rekord at være dét dyr, der er flest af på landets internater. På Dyrenes Beskyttelses internater oplever de i høj grad, at det er herreløse katte og killinger, der bliver indleveret. Men heldigvis er det også kattene, der i stor stil får et nyt hjem. Hele 554 katte fik nye og kærlige hjem i oktober måned. En stigning på 42 katte-adoptioner, hvis man sammenligner med oktober sidste år.
Det store antal herreløse katte gør dog, at Dyrenes Beskyttelse anbefaler private katteejere at neutralisere deres kat, så der ikke bliver endnu flere hjemløse katte:
– Vi har rigtig mange forskellige dyr siddende på vores internater i hele landet, men der er helt klart flest katte. Derfor er det så vigtigt, at man får neutraliseret sin kat, hvis man køber den privat, siger Jens Jokumsen.
Har man lyst til at adoptere et dyr fra Dyrenes Beskyttelse, så sidder der stadig både katte, hunde og andre dyr rundt omkring på landets internater og venter på at få en ny og kærlig ejer.
Dyrenes Beskyttelse leder efter den tidligere ejer af fire hvalpe, der i juli blev fundet efterladt i en transportkasse på en landevej ved Brande i Midtjylland. Hvalpene, der både var døve og blinde, er formentlig resultatet af uansvarlig avl.
Benny havde i årevis levet et trist liv. Uden pleje og efterladt alene i et hjem, hvor gulvet var fyldt med afføring og urin. Men den dag en bekymret kvinde kontaktede Dyrenes Beskyttelses Vagtcentral 1812, begyndte hans vej mod et nyt liv.
I hundeskoven kan din hund slippe hverdagens snor, bruge kroppen og møde andre hunde – alt sammen i naturens grønne rammer. Men hvad er det egentlig, der gør hundeskoven så fantastisk for både hund og ejer? Og hvordan få du det bedste ud af jeres næste tur?
Hvad der plejer at være en pestilens for de sårbare dyr på Roskilde Dyreinternat, er i år blevet til en god oplevelse for alle
Der er mange gode grunde til at vælge en “brugt” hund, dvs. en omplaceringshund, I køber på et internat eller fra en familie, der ikke længere kan have hunden. Men vær opmærksom på, at det økonomiske aldrig bør være en af grundene. Selvom en omplaceringshund er billigere i anskaffelse end en hundehvalp fra en opdrætter, så er der mange faste og også uforudsete omkostninger ved at have hund. Tjek, om I har luft i budgettet til at have en hund i de mange år, den ofte kan leve
Ny undersøgelse fra Københavns Universitet peger på, at hunde fra internater oftest er helt almindelige familiehunde
Nogle gange er det bedre at være gammel og klog end ung og vild. Sådan må Tristan have tænkt, da han valgte den ældste hund på et internat i Iowa, USA
I januar 2024 starter opførelsen af en ny og topmoderne dyrlægeklinik på Nordjyllands Internat, der skal bidrage til at sikre, at man i fremtiden kan hjælpe endnu flere dyr samt fremme den faglige behandling. Drømmen om egen dyrlægeklinik på internatet bliver realiseret som følge af en donation på 4,4 millioner kroner fra den nordjyske fond Melsen Fonden.
Hos Dyrenes Beskyttelse Aarhus arbejder hundeadfærdsinstruktører målrettet med træning, der styrker hundenes selvtillid og giver dem de bedste forudsætninger for en ny start
Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet
Der var glæde, jubel og masser af logrende haler, da Winter Wonder Show søndag satte punktum for udstillingsåret 2025 i MCH Messecenter Herning. Årets sidste udstilling blev som altid en sand fest for både udstillere, tilskuere og alle med kærlighed til hunde
Jubilæum i DKK: Et halvt århundrede med passion, opdræt og venskaber i ulvehundenes verden
Winter Wonder Show i Herning bød lørdag på en dag fuld af glæde, flotte præstationer og store øjeblikke både i og uden for ringen. Publikum kunne opleve alt fra spændende finaler til rørende øjeblikke, hvor samarbejdet mellem hund og fører virkelig strålede
Er du til Winter Wonder Show i MCH Messecenter Herning allerede fra i morgen, fredag d. 7/11? Så kig forbi studiet fra Mediehuset Wiegaarden i Hal E, hvor du kan få taget flotte billeder af din firbenede ven
Dansk Kennel Klub har lanceret en ny mulighed for hundeejere og opdrættere, der ønsker at registrere sundhedsresultater, som ikke er omfattet af officielle avlskrav og -anbefalinger. Funktionen “Anden sundhed” giver bedre overblik og lettere adgang til hundes sundhedsdata.
Denne weekend står i hundesportens tegn. Mens det danske landshold under Dansk Canicross Forbund kæmper om medaljer ved verdensmesterskabet i Tjekkiet, samles Nordens bedste Flatcoated Retrievere til mesterskab på dansk jord. Det bliver en festlig og travl weekend for alle med hang til fart, samarbejde og glade haler
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Udenrigsminister og Moderaternes partileder Lars Løkke Rasmussen inviterer søndag den 9. november kl. 15.30–17.30 til en frisk gåtur med hund og gode samtaler ved Rold Gl. Kro
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?