For mange mennesker er dog dancing nok stadig en ret eksotisk disciplin, som kan være lidt svær at forstå. Men sætter man sig ned og kigger på nogle af de dygtigste i disciplinen, så kan man ikke undgå at blive imponeret over den kontakt, der er mellem hund og menneske.
Derfor bliver der også en masse at se på for de hollandske værter for VM i netop dog dancing til juli. De kan blandt andet læne sig tilbage i sæderne og bliver bjergtaget over det danske landshold, som netop er udtaget.
De kvinder og hunde, der skal repræsentere de danske farver i Holland er
Heelwork to music:
Sidsel R. Lauridsen med Wave (Germal Prada)
Helle Larssen med Jazz (Littlethorn Top Fuel)
Emmy Simonsen med Gollum (Hazyland My Preciouzzz)
Annette Dalgaard med Aero (Border Team’s Always Acting Agile)
Freestyle:
Emmy Simonsen med Hero (Littlethorn Feet Of Flames)
Johanna Allanach med Soda (Kojima's E-Physical Graffiti)
Stine Landry Sydel med Panda
Louise Vig med Billie (Sourcils All That Jazz)
Nogle er måske overraskede over, at vores forsvarende verdensmester Anja Christensen ikke er at fi ned blandt de udtagne.
Ifølge dogdancingdk.wordpress.com er hun og hunden Queeny blevet tilbudt en plads, men har takket nej. Det samme gælder Kate Olsen med Zonja (Freestyle)
Her kan du se en video af en virkelig flot og underholdende præstation i dog dancing Freestyle fra Crufts 2017
Den 10., 11. og 12. maj får du mulighed for at møde ikke færre end 9.369 forskellige hunde af 273 forskellige racer. Og det er det optimale udgangspunkt, hvis du går med tanker om at lukke et nyt pelset familiemedlem ind i dit hjem og hjerte
Det danske landsold i Dogdancing er tilbage fra VM i Holland. Vi har modtaget denne stemningsrapport fra dem
Når man skal rejse til Schweiz for at deltage i EM, kræver det lidt penge. dem kan være med til at skaffe dog dancing landsholdet 11. august
16. februar er det igen tid til show of winners, hvor årets bedste hunde dyster mod hinanden. Der er lagt op til fest, og der er stadig billetter at købe dog ikke til hunde
Amalie Grønborg og hendes samojedehund Ellie imponerede med selvsikkerhed og stærk kontakt ved International Platinum Slovenian Winner Dog Show tilbage i oktober, hvor de sikrede sejren blandt 57 unge deltagere fra hele Europa.
I Holland er man netop nu ved at indføre skrappe regler for fladnæsede racer. Regler som kun rammer opdræt og ikke import af hunde. I reglerne opfordres der også til kryds af racer, hvilket på ingen måde støttes af FCI
Patricia Campbell Hearst er rigmandsdatter, vinder i Westminster Kennel Dog Show og meget meget mere. Læs den vilde historie her
Lørdag var der atter engang Show Of Winners for de bedste, de smukkeste og de fineste hunde. Vi har fået et par øjenvidnefortællinger fra den flotte dag
Gitte Morell har skruet ned for opdræt og udstilling, men op for design og detaljesans. Med tøjmærket, CBK, producerer hun suits, der kombinerer bling og bevægelse, og som i dag bæres af udstillere i hele verdenen.
Du kan nu finde alle billeder fra udstillingen i Vejen online.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?
Fra den 1. juli kan både lokale hundeejere og gæster på Rold Gl. Kro forkæle deres hunde med vask, klip og spa i trygge og rolige omgivelser, og de første bookinger er allerede i hus.
Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni. Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Hvad kan du gøre hvis din hund får et sår – og hvornår bør du ringe til dyrlægen?