Årets andensidste internationale udstilling i Herning blev i dag vundet af Frosty Snowman, en grand basset griffon vendeen. Frosty Snowman er ejet af hollandske Gwen Huikeshoven, der driver kennel Tum-Tum's Vriendjes – og som også på dagen handlede ham til sejr. Frosty Snowmans karriere er kommet godt fra start, og den knap to år gamle hund har allerede en perlerække af imponerende titler under sit halsbånd. Tidligere i år vandt han sin gruppe til European Dog Show i Belgien, og har ligeledes en flot placering til Hound Show i England som Reserve Best in Show. Vi kan derfor sagtens regne med at se mere til Frosty ”Showman” som ejer Gwen lidt spøgefuldt kalder ham. En showstopper Og det er med god grund, at hunden har fået tilnavnet Showman, for ifølge Gwen Huikeshoven er han en rigtig showhund, der elsker at være på. Men skønt den unge hund har flair for at vise sig frem, så kom det stadig som et show for Gwen. – Jeg er forbløffet – jeg havde overhovedet ikke regnet med denne placering, lyder det overrasket fra ejeren. Dommeren var ikke i tvivl Den portugisiske dommer Luis Pinto Teixeira så straks potentialet i den unge grand basset griffon vendeen. – Min Best in Show har en dejlig pels! Og sikken et hoved. Samtidig har den en rigtig god bygning og nogle gode knogler, siger dagens dommer. Dagens øvrige placeringer 2. Samojedehund, Cabaka's U Are My Sunshine ejet af Gitte Morell og Yue Cheng, Malling 3. Cao de agua portugues, Aquafortis Eros ejet af Ragnhild Bjørnstad, Norge 4. Bullmastiff, Ali Honey Dynasty ejet af Mayanna J. Riis, Imran Durrani og Stig B. Pedersen, Brønshøj Se flere resultater på Hundeweb.dk
Mange hunderacer oplever problemer med indavl og genetiske sygdomme. For nationalracen den dansk/svenske gårdhund er løsningen heldigvis nærliggende. Gennem indmønstring af hunde uden stambog kan racen få tilført ny genetisk variation og dermed sikre en sund og robust fremtid for racen.
K9Biathlon For Alle forvandlede Ledreborg Slot til Danmarks mest logrende festivalplads.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Den engelske setter Happy tog både dommer og publikum med storm og sikrede sig en historisk sejr som Best in Show ved DKK’s nordiske udstilling i solbeskinnede Vejen.
Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?
Gør jagttræning til en fest for din hund! Lær hvordan positive metoder på hundens præmisser skaber glæde, stærkt samarbejde og imponerende resultater i marken.
Bichon havanaiseren Tesla har sat poteaftryk langt ud over sin lille størrelse både som lydighedsstjerne, certificeret servicehund og elsket følgesvend i hverdagen. Hun er en sand ener, der mestrer alt fra dog dancing til plejehjemsbesøg og altid med en logrende hale.
Juniorhandlere leverede imponerende præstationer og stærkt samarbejde med hundene ved DKK’s nordiske udstilling lørdag.
Fredagen i Vejen bød på solskin, hundeglæde og en energisk borzoi, der løb med dagens Best in Show-titel ved Dansk Kennel Klubs første udstillingsdag.
På trods af 27 grader og tung, stillestående luft viste juniorhandlerne ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Vejen stort overskud, ansvar for hundenes velfærd og stærkt samarbejde i ringen.