For Helle Larssen var følelsen af fællesskab og støtte fra holdkammeraterne en af de største oplevelser ved det nordiske mesterskab i Dog Dancing, der blev afholdt i Norge den 23.-24. november.
– Når man står og ser sine holdkammerater gå i ringen, bliver man næsten lige så nervøs, som når man selv er på. Vi hepper på hinanden og bakker hinanden op, for det er kun ved at gøre vores bedste sammen, at vi kan klare os, siger hun.
Holdkonkurrencen startede lørdag morgen med fælles morgenmad og opsummering af, hvem der skal på hvornår, hvad den enkelte har brug for, og hvem der hjælper med hvad.
– Vi er der for hinanden hele vejen, og det er en fantastisk følelse at vide, at man ikke er alene, fortæller Helle, der konkurrerede med sin border collie Mikami Galay Mocca Dream (Mocca).
Både konkurrenter og kollegaer
Helle var den første dansker i ringen om lørdagen, hvilket egentlig ikke er et ønsket startnummer for hende.
– Det er, som om der hviler en forbandelse over mig, når det gælder lodtrækning. Men for Mocca er det faktisk en fordel, fordi hun håndterer det bedst, når vi kommer hurtigt i gang, forklarer hun med et smil.
Efter sin egen optræden, som Helle var fuldt ud tilfreds med, især fordi 2024 er Moccas første år med store mesterskaber, brugte hun resten af dagen på at heppe på holdkammeraterne og holde øje med stillingen. Konkurrencen mellem Danmark og Norge var tæt, og spændingen var intens, indtil sidste ekvipage var færdig.
– Vi lå virkelig tæt med Norge, og da den sidste norske hund var i løbetid, var det ekstra spændende at følge med i resultaterne, fortæller Helle.
Lørdag aften spiste de danske deltagere middag med de øvrige nordiske landshold. Her blev dagens oplevelser delt, og spændingen blev skiftet ud med afslapning og hygge, inden de individuelle finaler søndag.
Her dansede og arbejdede Helle og Mocca sig til en flot femteplads i Heelwork to Music, mens landsholdkollegaen Sidsel endte øverst på podiet med sin hund, Shadow.
Frihed, kreativitet og fællesskab
Helle har været en del af Dog Dancing-verdenen siden 2005, og for hende er det sporten og kreativiteten, der holder hende engageret.
– Det bedste ved Dog Dancing er friheden til at skabe sine egne programmer. Det er sjovt at finde på noget nyt, nørde med detaljerne og lave tricks, som ingen har gjort før, forklarer hun.
Selvom sporten kan føles ensom i hverdagen med individuel træning, gør fællesskabet til mesterskaberne en kæmpe forskel.
– At være afsted som hold giver en særlig følelse af sammenhold. Det er kun ved at hjælpe hinanden og dele erfaringer, at vi kan blive bedre. Det gør sporten helt speciel, siger Helle.
Altid noget at skåle for
Helle beskriver oplevelsen ved at gå i ringen med sin hund som noget helt særligt:
– Følelsen, når man kommer ud og ved, at man ikke kunne have gjort det bedre, er helt eminent. Det er bare dig og din hund sammen, siger hun.
Hun fremhæver også, hvordan det sociale aspekt og støtten fra holdkammeraterne har gjort dette mesterskab uforglemmeligt.
– Intet mesterskab uden tårer. Følelserne løber altid over, uanset om det er glæde, stolthed eller lettelse, siger hun og fortsætter: – Vi har altid noget med til at skåle, for vi kan altid finde noget at skåle for. Det kan være en god præstation, en fælles oplevelse eller bare det at være her sammen.
Dog Dancing er en showsport, hvor hund og fører samarbejder om en optræden til musik. Sporten består af to discipliner:
Dog Dancing handler om samarbejde, glæde og at give publikum en unik oplevelse. Det kræver både træning og kreativitet, men sporten er for alle, der ønsker at styrke båndet til deres hund gennem musik og bevægelse.
Bichon havanaiseren Tesla har sat poteaftryk langt ud over sin lille størrelse både som lydighedsstjerne, certificeret servicehund og elsket følgesvend i hverdagen. Hun er en sand ener, der mestrer alt fra dog dancing til plejehjemsbesøg og altid med en logrende hale.
Sidsel Rytcher Lauridsen og hendes hund Shadow imponerede ved de nordiske mesterskaber i Dog Dancing med dedikation, glæde og præcis træning.
Det blev ikke til dansk medalje, men hvor var vi tæt på. Til gengæld gik begge guldmedaljer til vores to nordiske naboer
Anja Christiansen og Queeny dansede sig til guldet og verdensmestertitlen i Heelwork to music (HTM) i Tyskland. En fantastisk præstation som bygger på et fundament af tillid og samhørighed mellem hund og fører. Se deres performance her
Det danske hold i Heelwork To Music vandt en flot sølvmedalje ved VM i dogdancing i den runde hal
Tjek lige dette smukke billede med denne ualmindeligt dejlige border collie. Lyset og farverne er fantastiske, og så skader det jo ikke, at hunden også kan posere. Billedet er taget af Flemming Andersen fra Jelling.
Gilpa er sponsor for fotokonkurrencen i HUNDEN, hvor man hver måned kan vinde flotte præmier
Når Dansk Kennel Klub i maj 2023 byder hundeejere fra hele verden velkommen til European Dog Show, så vil også den internationale dog dancing elite valfarte til Herning for at tage del i festlighederne. Det er nemlig afgjort, at Danmark skal være værtsland for verdensmesterskaberne i dog dancing 2023
Det danske landsold i Dogdancing er tilbage fra VM i Holland. Vi har modtaget denne stemningsrapport fra dem
Det blev til en femteplads for det danske hold i dagens konkurrence i Freestyle
K9Biathlon For Alle forvandlede Ledreborg Slot til Danmarks mest logrende festivalplads.
Du kan nu finde alle billeder fra udstillingen i Vejen online.
Den engelske setter Happy tog både dommer og publikum med storm og sikrede sig en historisk sejr som Best in Show ved DKK’s nordiske udstilling i solbeskinnede Vejen.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?
Juniorhandlere leverede imponerende præstationer og stærkt samarbejde med hundene ved DKK’s nordiske udstilling lørdag.
Gitte Morell har skruet ned for opdræt og udstilling, men op for design og detaljesans. Med tøjmærket, CBK, producerer hun suits, der kombinerer bling og bevægelse, og som i dag bæres af udstillere i hele verdenen.
Gør jagttræning til en fest for din hund! Lær hvordan positive metoder på hundens præmisser skaber glæde, stærkt samarbejde og imponerende resultater i marken.
Mange hunderacer oplever problemer med indavl og genetiske sygdomme. For nationalracen den dansk/svenske gårdhund er løsningen heldigvis nærliggende. Gennem indmønstring af hunde uden stambog kan racen få tilført ny genetisk variation og dermed sikre en sund og robust fremtid for racen.
Fredagen i Vejen bød på solskin, hundeglæde og en energisk borzoi, der løb med dagens Best in Show-titel ved Dansk Kennel Klubs første udstillingsdag.