Allison Reid og John Pilley har de seneste tre år trænet border collien Chaser. Da træningen sluttede, kunne Chaser kende forskel på hele 1022 stykker legetøj. De to hundetrænere har udtalt til ScienceDaily, at de tror, Chaser sagtens kunne lære at kende flere stykker legetøj, og hun ikke har nogen øvre grænse. Den første øvelse for Chaser bestod i at lære de forskellige navne på legetøjet. De to trænere og forskere måtte endda indrømme, at Chaser havde bedre styr på navnene, end de selv havde. Den næste øvelse bestod af at sikre sig, at hunden faktisk kunne navnet på legetøjet og ikke blot forstod navnene som en kommando. Derfor kombinerede de navnene med forskellige kommandoer, hvor Chaser skulle hente, flytte eller lægge poten på et bestemt stykke legetøj. Chaser havde på intet tidspunkt problemer med at lystrer de forskellige kommandoer. For at øge sværhedsgraden endnu mere delte forskerne legetøjet op i forskellige kategorier. På den måde havde alt legetøjet et navn og en kategori som f.eks. legetøj, bold eller frisbee. Med hele tre referencer til samme stykke legetøj havde Chaser stadig intet problem i at finde frem til det rigtige. I fjerde og sidste forsøg skulle Chaser finde frem til det rigtige navn på en genstand ved at udelukke navnene på andre tilstedeværende genstande. Det vil sige at hun kun kendte navnet på 3 ud af 4 genstande, og skulle derved bruge udelukkelsesmetoden for at finde navnet på den ukendte genstand. Det lykkedes også Chaser at klare denne test, dog glemte hun hurtigt navnene på de ukendte ting. Det samme sker for børn, der lærer gennem denne teknik. Forskerne mener derfor, at hundens færdigheder kan være et resultat af livet iblandt mennesker og deres behov for at kommunikere med os gennem forskellige kommandoer. Forskning i hundens kognitive evner er ikke noget nyt – forskningen er også tidligere blevet brugt til at forstå, hvor kloge hunde er. Kilde: videnskab.dk
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Nogle mennesker lever længe. Andre lever stort. Enid Bak Rasmussen gjorde begge dele – og hun gjorde det med en energi og vilje, som de fleste kun kan drømme om, selv når de halvtreds år yngre forsøger at følge med. Hun sov stille ind efter kort tids sygdom, 102 år gammel, men stille har hendes liv aldrig været. Det har været fyldt med poter, hove, pels, fart, handlekraft og kærlighed, og hun efterlader et tomrum, der vil mærkes langt ud over Mariager Fjord
Weekendens internationale udstilling i Fredericia bød på masser af håb for fremtiden, da de yngste årgange indtog de røde tæpper. Find babyer, hvalpe og junior-vinderne fra weekendens storering her.
I det næste nummer af HUNDEN giver Sanne Ammitzbøll sine bedste råd til hverdagen med den unge jagthund, så du får både en velfungerende familiehund og en dygtig jagtmakker.
Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.
Min bedste ven døde lige foran mig. På det, der skulle have været de sidste fem minutter af en ellers dejlig gåtur med logrende hale og hundeleg, faldt hun pludselig om på stranden.
Stendød.
Se billederne fra de placerede veteraner, samt opdrætsklasser i storering i Fredericia her.
I det næste nummer af HUNDEN bliver der taget hul på en spændende temaserie om hundesport for familiehunde, og vi lægger ud med en af de ældste og mest fundamentale discipliner: Lydighedsprøver (LP).