Sidste år på dette tidspunkt begyndte en mystisk sygdom at sprede sig blandt norske hunde. Sygdommen tog livet af flere hunde, og som resultat blev norske hunde udelukket fra internationale udstillinger blandt andet i Vejen i Danmark.
I år er det så coronaen , der rammer hele verden, men som er ekstra hård for et land som Norge med sidste års sygdom i erindring.
Derfor er Norsk Kennel Klub desværre tæt på at måtte dreje nøglen om. Klubben, der har hele 72.000 medlemmer lider i den grad under den krise hele verden forsøger at klare lige nu.
Faktisk har coronakrisen kostet Norsk Kennel Klub 23 millioner norske kroner. Det skriver kennelklubben på deres hjemmeside. Og med udsigt til at den norske regerings hjælpepakke kun kan hjælpe med 1,2 millioner norske kroner, så ser det sort ud.
– Kennelklubbens fremtid er afhængig af en hjælpepakke, der hurtigt giver os mere end de 1,2 millioner kroner, udtaler administrerende direktør for NKK Thorbjørn Brenna på klubbens hjemmeside.
Der er allerede gang i diverse hjælpeindsatser for at redde den 120 år gamle klub. Som for eksempel denne fra hundebørnehaven i Østfold.
Vi håber naturligvis på det allerbedste for vores nordiske broderklub. En konkurs ville ikke være til at bære
Prisen på hunde, katte og andre kæledyr er under Corona steget i takt med vores lyst til firbenet selskab, når vi har arbejdet hjemme eller været i isolation. Det har gjort køb af en hund eller kat til en stor investering, hvor mange har betalt 15-25.000 kroner for en firbenet ven.
Patricia Campbell Hearst er rigmandsdatter, vinder i Westminster Kennel Dog Show og meget meget mere. Læs den vilde historie her
En hvalp er ikke til at stå for, men man skal altså lige huske, at der er masser af arbejde i at være ejer af en nuttet hvalp
NKK ser lidt lysere på fremtiden, men det ser stadig sort ud, fortæller politisk rådgiver til hunden.dk
I Norge er antallet af døde hunde nu opjusteret til 43 hunde. Her kan du se, hvor mange dødsfald og sygdomstilfælde, der er i hver enkel provins
Udstillingen i Ballerup er forbudt område for nordmænd og deres hunde. Alligevel har Bjarne Sørensen, der taler klingende norsk, fået adgang til udstillingen. Det skyldes, at han bor i Danmark
I denne weekend er gæve beagler fra Danmark, Norge og Sverige samlet i Ålbæk for at dyste i spor
Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet
Dansk klub tog medaljer med hjem fra verdensmesterskabet i canicross
Der var glæde, jubel og masser af logrende haler, da Winter Wonder Show søndag satte punktum for udstillingsåret 2025 i MCH Messecenter Herning. Årets sidste udstilling blev som altid en sand fest for både udstillere, tilskuere og alle med kærlighed til hunde
Winter Wonder Show i Herning bød lørdag på en dag fuld af glæde, flotte præstationer og store øjeblikke både i og uden for ringen. Publikum kunne opleve alt fra spændende finaler til rørende øjeblikke, hvor samarbejdet mellem hund og fører virkelig strålede
Jubilæum i DKK: Et halvt århundrede med passion, opdræt og venskaber i ulvehundenes verden
Kom og prøv kræfter med en unik træningsform for hund og fører
Dansk Kennel Klub har lanceret en ny mulighed for hundeejere og opdrættere, der ønsker at registrere sundhedsresultater, som ikke er omfattet af officielle avlskrav og -anbefalinger. Funktionen “Anden sundhed” giver bedre overblik og lettere adgang til hundes sundhedsdata.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Den populære butik med produkter til hunde og katte slår fredag dørene op for en spritny butik i smilets by