KRISE: Norsk Kennel Klub tæt på konkurs

29-04-2020 11:51, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

10 millioner norske kroner. Det er prisen for at redde vores nordiske broderklub fra at gå konkurs

Copyright Ridehesten.com
Shutterstock

Sidste år på dette tidspunkt begyndte en mystisk sygdom at sprede sig blandt norske hunde. Sygdommen tog livet af flere hunde, og som resultat blev norske hunde udelukket fra internationale udstillinger blandt andet i Vejen i Danmark.

I år er det så coronaen , der rammer hele verden, men som er ekstra hård for et land som Norge med sidste års sygdom i erindring.

Derfor er Norsk Kennel Klub desværre tæt på at måtte dreje nøglen om. Klubben, der har hele 72.000 medlemmer lider i den grad under den krise hele verden forsøger at klare lige nu.

Faktisk har coronakrisen kostet Norsk Kennel Klub 23 millioner norske kroner. Det skriver kennelklubben på deres hjemmeside. Og med udsigt til at den norske regerings hjælpepakke kun kan hjælpe med 1,2 millioner norske kroner, så ser det sort ud.

– Kennelklubbens fremtid er afhængig af en hjælpepakke, der hurtigt giver os mere end de 1,2 millioner kroner, udtaler administrerende direktør for NKK Thorbjørn Brenna på klubbens hjemmeside.

Der er allerede gang i diverse hjælpeindsatser for at redde den 120 år gamle klub. Som for eksempel denne fra hundebørnehaven i Østfold.

Vi håber naturligvis på det allerbedste for vores nordiske broderklub. En konkurs ville ikke være til at bære

Læs også

Livsforsikring på kæledyr

11-01-2023 08:52, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Prisen på hunde, katte og andre kæledyr er under Corona steget i takt med vores lyst til firbenet selskab, når vi har arbejdet hjemme eller været i isolation. Det har gjort køb af en hund eller kat til en stor investering, hvor mange har betalt 15-25.000 kroner for en firbenet ven.

Hundedamen med den vilde fortid

29-12-2022 10:04, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Patricia Campbell Hearst er rigmandsdatter, vinder i Westminster Kennel Dog Show og meget meget mere. Læs den vilde historie her

Så hårdt er livet som hvalpeejer

11-01-2022 12:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En hvalp er ikke til at stå for, men man skal altså lige huske, at der er masser af arbejde i at være ejer af en nuttet hvalp

Besøg på Barn og Hund-lejr i Norge (video)

08-11-2017 08:10, af Marie Helene Rigård Rohleder

HUNDEN's redaktion har besøgt Oslo Hundeskole i Norge. Over 50 børn deltog i skolens Barn og Hund-lejr i efterårsferien for at træne agility og bare have det sjovt. Se HUNDEN's video fra lejren med interview af  den daglige leder af Oslo Hundeskole

Verdens første skole i livsglæde har hunde på programmet

25-01-2012 14:54, af Tine Luther
I Norge kan plejehjempersonale tage eksamen i livsglæde – og hunde er med på listen over hjælpemidler.

Alle provinser ramt i Norge

20-09-2019 12:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Sygdommen i Norge bliver ved med at brede sig. Nu er samtlige provinser i landet ramt og endnu en hund har mistet livet

Store Hestedag: Ingen hunde fra Norge

06-09-2019 15:53, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I weekenden er der Store Hestedag i Roskilde. Grundet situationen i Norge ønsker arrangørerne, at man ikke tager hunde med, der har været i Norge inden for den sidste måned

Finsk sejr i Nordisk Mesterskab i Juniorhandling

13-11-2021 13:24, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det blev finske Sanni Pulli, der løb med sejren i Nordisk mesterskab i Juniorhandling foran Irja Sofie Nyheim fra Norge og Maya DeAngelis fra Danmark

Nordmand i Ballerup

21-09-2019 12:19, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Udstillingen i Ballerup er forbudt område for nordmænd og deres hunde. Alligevel har Bjarne Sørensen, der taler klingende norsk, fået adgang til udstillingen. Det skyldes, at han bor i Danmark

Nye regler for indførsel af hunde til Norge

04-04-2013 14:01, af Tine Luther
Den 1. maj 2013 ændres reglerne for hunde, der bringes ind i Norge.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Da dødsdommen faldt, svarede hundene igen

Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.

5 tegn på at hunden mangler mental aktivering

Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

Kan min hund tåle vindruer?

Vindruer og rosiner kan virke som en sund snack, men for hunden gemmer de på en livsfarlig risiko. Selv en enkelt drue kan føre til akut nyresvigt, og det er derfor afgørende at kende tegnene på forgiftning i tide.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Dobermann VM i Ansager: Oplev verdenseliten

Dansk Dobermann Klub byder velkommen til IDC World Championship IGP 2026 i maj måned. Det bliver en weekend fyldt med hundesport på allerhøjeste niveau, hvor publikum kan opleve racens unikke evner og styrke på tætteste hold.