Besøg på Barn og Hund-lejr i Norge (video)

08-11-2017 08:10, af Marie Helene Rigård Rohleder

HUNDEN's redaktion har besøgt Oslo Hundeskole i Norge. Over 50 børn deltog i skolens Barn og Hund-lejr i efterårsferien for at træne agility og bare have det sjovt. Se HUNDEN's video fra lejren med interview af  den daglige leder af Oslo Hundeskole

Copyright Ridehesten.com
Barn og Hund-lejr i Oslo Hundeskole

I 1991 startede et par hundetossede nordmænd Oslo Hundeskole. Det har sidenhen udviklet sig til en af Skandinaviens største hundeskoler, hvor specielt Barn og Hund-afdelingen er særligt populær. Her bliver der arrangeret fem årlige Barn og Hund-lejre for børn og unge mellem 8 og 17 år. 

HUNDEN's redaktion tog til Oslo i efterårsferien og fulgte lejren på tæt hold. På vej ud til gården, en times kørsel fra Oslo, oplever du en langsom transformation fra storby til ren natur. Du drejer væk fra asfaltvejen med de skarpe hårnålesving og ind på en bumpet grusvej. Længere ind i den norske fyrreskov og rundt i svinget, for over bakketoppen dukker Melnes gård op. Bjælkehytter, lejrbål og massevis af glade hunde byder dig velkommen. I løbet af den fem dage lange lejr træner børnene blandt andet agility og tricks.

Læs meget mere om Oslo Hundeskole i næste nummer af magasinet HUNDEN, hvor vi bringer et portræt af stifter og indehaver, Geir Marring, samt en længere reportage fra Barn og Hund-lejren. 

Læs mere om Oslo Hundeskole her

Se HUNDEN's video fra lejren med interview af  den daglige leder af Oslo Hundeskole her. 

Læs også

- Agility er bare bedst (video)

12-11-2017 10:24, af Marie Helene Rigård Rohleder

Til efterårets Barn og Hund-lejr på Oslo Hundeskole var det fuld fokus på agility til stor begejstring for alle deltagerne. Se hunden.dk's video fra agilitykonkurrencen 

DM i Agility på Store Hestedag

09-09-2016 14:32, af Kasper Larsson
DM i agility blev i år afholdt på Roskilde dyrskueplads i forlængelse af Store Hestedag. Op imod 600 hunde stillede til start ved den præstigefyldte konkurrence

Rettelse : Halv DANSK VERDENSMESTER

06-10-2018 14:16, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Danske  Natasha Gjerulff  vandt første løb af to i VM i agility for små hunde med Moviestar

Verdens bedste Natasha overrasket over guldet

08-10-2018 14:38, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det var en glad Natasha Gjerulff Jensen, hunden fangede på telefonen dagen efter, hun havde erobret verdensmesterskabet i agility. Før mesterskabet havde hun helt andre ambitioner end en medalje

Fuld fart frem

11-10-2011 10:29, af Tine Luther
Har du lyst at se lidt hunde–action i weekenden, er Sjællandsmesterskabet i agility et godt bud.

Bronze-høst ved VM i agility

08-10-2012 09:43, af Tine Luther
Danskerne høstede to bronzemedaljer ved VM i agility den forgangne weekend.

Se billederne: DKK-Viby & Back on Track agility 2022

28-05-2022 17:40, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

I denne weekend har der været stort agilitystævne i Viby. Vi var på besøg i dag. Se billederne

HUNDEN 11 er på trapperne

15-11-2018 08:36, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I næste uge udkommer novembernummeret af HUNDEN. Her er lidt af det, du kan glæde dig til

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
22 59 81 00
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Kan hunde se farver?

Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.

Sådan spotter du overvægt hos hund

Overvægt hos hunde er et problem, som mange ejere overser. Selv få ekstra kilo kan påvirke både trivsel, bevægelighed og levetid.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Hvad betyder den gule sløjfe?

Info|

Den gule sløjfe er et enkelt, men vigtigt signal i hundeverdenen. Mange hundeejere bruger den som en venlig opfordring til andre om at holde afstand. Det handler ikke om, at hunden er farlig, men om at give den tryghed i situationer, hvor den har brug for ro.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Min første IGP 3-prøve med Shadow

09-04-2026 19:00, af Helena Pryssing

Helena Pryssing og hendes yngste hanhund, Shadow var tilbage i marts til Shadows første IGP 3-prøve, hvor de havde valgt at stille op til DDKs VM-kvalifikation. Der var god stemning hele dagen og hyggen var i top, selvom tingene ikke gik helt som håbet. Læs hendes beretning her.

Luksus til hunden på Rold Gl. Kro - Hundekroen

På Rold Gl. Kro - Hundekroen er de firbenede gæster i fokus med deres helt egen menu. Selv om menuen har været der i noget tid, har tiltaget for nyligt skabt stor begejstring på de sociale medier.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

Sidste frist til Roskilde-udstillingen nærmer sig

Hvis du drømmer om at fremvise din hund til de store internationale udstillinger i Roskilde, er det nu, du skal trykke på knappen. Den sidste tilmeldingsfrist er den 7. april kl. 8.00.