I 1991 startede et par hundetossede nordmænd Oslo Hundeskole. Det har sidenhen udviklet sig til en af Skandinaviens største hundeskoler, hvor specielt Barn og Hund-afdelingen er særligt populær. Her bliver der arrangeret fem årlige Barn og Hund-lejre for børn og unge mellem 8 og 17 år.
HUNDEN's redaktion tog til Oslo i efterårsferien og fulgte lejren på tæt hold. På vej ud til gården, en times kørsel fra Oslo, oplever du en langsom transformation fra storby til ren natur. Du drejer væk fra asfaltvejen med de skarpe hårnålesving og ind på en bumpet grusvej. Længere ind i den norske fyrreskov og rundt i svinget, for over bakketoppen dukker Melnes gård op. Bjælkehytter, lejrbål og massevis af glade hunde byder dig velkommen. I løbet af den fem dage lange lejr træner børnene blandt andet agility og tricks.
Læs meget mere om Oslo Hundeskole i næste nummer af magasinet HUNDEN, hvor vi bringer et portræt af stifter og indehaver, Geir Marring, samt en længere reportage fra Barn og Hund-lejren.
Læs mere om Oslo Hundeskole her
Se HUNDEN's video fra lejren med interview af den daglige leder af Oslo Hundeskole her.
Til efterårets Barn og Hund-lejr på Oslo Hundeskole var det fuld fokus på agility til stor begejstring for alle deltagerne. Se hunden.dk's video fra agilitykonkurrencen
Pernille Anna Knudsen og den dansk/svenske gårdhund Peter er blevet hyldet med Idrætens Hæderspris i Ikast Brande Kommune. Efter et år med både DM guld og VM deltagelse har makkerparret cementeret deres plads i den absolutte agilityelite.
Vi har modtaget en førstehåndsberetning fra VM i agility, som i disse dage finder sted i Sverige . Det er Dorthe Kiærulff, der beretter
I starten af 2019 begyndte jeg at løbe med Aussiligaen China (China), da hendes ejer havde dårligt knæ. Uden at jeg vidste det, havde vi kvalificeret os til DM i agility junior. Det var mit første DM i agility, og jeg var spændt
Sidste år ændrede agilityudvalget ved DKK reglerne for danmarksmesterskaberne til, at alle stævner i perioden første oktober til anden weekend i august talte til DM point. På den måde var der flere muligheder for at opnå point.
Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Dansk Dobermann Klub byder velkommen til IDC World Championship IGP 2026 i maj måned. Det bliver en weekend fyldt med hundesport på allerhøjeste niveau, hvor publikum kan opleve racens unikke evner og styrke på tætteste hold.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Der findes hundeudstillinger – og så findes der Crufts. Som udsendt for redaktionen på HUNDEN.dk havde jeg i år fornøjelsen af at opleve verdens største hundeshow på nært hold, og det er svært ikke at blive imponeret.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse