- Agility er bare bedst (video)

12-11-2017 10:24, af Marie Helene Rigård Rohleder

Til efterårets Barn og Hund-lejr på Oslo Hundeskole var det fuld fokus på agility til stor begejstring for alle deltagerne. Se hunden.dk's video fra agilitykonkurrencen 

Copyright Ridehesten.com

Oslo Hundeskole i Norge arrangerer hvert år Barn og Hund-lejre, hvor børn og unge træner agility, lydighed og tricks i fem dage sammen med deres hund. En lejr hvor samværet og glæden med hund er i fokus.

Deltagerne i Barn og Hund-lejren er inddelt efter alder 8-12 år er børn, og 13-17 år er ungdom. I efterårslejren i uge 40 var der 45 børn og 12 unge. Lejren koster 4179 kr. Oslo Hundeskole arrangerer 5 årlige lejre. Læs mere på her.

Om torsdagen var der konkurrence i agility, hvor børnene og deres hunde var inddelt i to klasser efter størrelsen på hunden. Herefter gav stifter og indehaver af Oslo Hundeskole, Geir Marring, en opmuntrende pep-talk til de spændte deltagere. Geir Marring var også kommentator til konkurrencen, hvor han gav ivrige tilråb til deltagerne. Der blev også klappet og danset sejrdans fra publikums side efter hver runde.  Alt i alt en glad og sjov dag i agilityens tegn.  

- Det bedste er agility, og så er der så mange cool mennesker på lejren, som jeg træner med, siger Noora Broothe på 11 år. Hun deltog på lejren med sin egen hund Lilly. 

Læs meget mere om Oslo Hundeskole i næste nummer af magasinet HUNDEN, hvor vi bringer et portræt af stifter og indehaver, Geir Marring, samt en længere reportage fra Barn og Hund-lejren.  

Se en stemningsvideo fra agilitykonkurrencen her: 

Læs også

AniCura opdaterer om sygdom

12-09-2019 16:17, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hundeejere landet over er i disse dage bekymrede for deres firbenede venner. I Norge har dyrlæger oplevet en markant stigning i tilfælde af alvorlig sygdom hos hunde i Oslo-området, og indtil videre er 27 hunde døde. I Danmark har vi ingen indikationer på, at vi oplever samme sygdomsbillede. Nye oplysninger fra Mattilsynet i Norge viser desuden, at sygdommen formodentlig ikke smitter let fra hund til hund

Besøg på Barn og Hund-lejr i Norge (video)

08-11-2017 08:10, af Marie Helene Rigård Rohleder

HUNDEN's redaktion har besøgt Oslo Hundeskole i Norge. Over 50 børn deltog i skolens Barn og Hund-lejr i efterårsferien for at træne agility og bare have det sjovt. Se HUNDEN's video fra lejren med interview af  den daglige leder af Oslo Hundeskole

European Dog Show 2015

04-09-2015 09:10, af Tine Luther
EDS 2015 afholdes i Oslo den 4.-6. september. Udstillingen live streames, så du kan følge med hjemmefra.

Flot dansk start ved VM i agility

20-09-2019 09:07, af Dorthe Kiærulff

Vi har modtaget følgende reportage fra Dorthe Kiærulff fra VM i agility i Finland 

Japansk VM-dommer til agility i Viborg

22-10-2018 13:40, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Miriam Søndergaard var hurtig ved tasterne, da næste års VM-dommere i agility blev offentliggjort. Det lykkedes hende nemlig at gafle en af dommerne til konkurrencen i Viborg 13-14. april. Derfor kan de danske udøvere få en forsmag på, hvad der bliver lagt vægt på ved verdensmesterskaberne

Nytår i særklasse på Hundekroen

På Rold Gl. Kro, også kendt som "Hundekroen", blev årsskiftet fejret med manér, og her var de firbenede familiemedlemmer hjerteligt velkomne. Over 30 hunde og deres familier deltog i en aften fyldt med fællesskab, der bød på alt fra agility til tre-retters menu og levende musik.

Crufts: Obreedience kombinerer holdarbejde med lydighed

06-03-2025 11:03, af Cecilie Friis Amstrup

Du har nok hørt om lydighed, rally og agility, men har du hørt om Obreedience? En holdbaseret konkurrence, hvor lydighed og samarbejde går hånd i hånd

Flotte danske resultater i agility

13-08-2013 12:40, af Tine Luther
De nordiske mesterskaber blev afviklet i Skurup i Sverige den forgangne weekend. De danske deltagere formåede at høste en flot bunke medaljer.

Agility: Ingen medaljer til det danske hold

06-10-2018 08:07, af Dorthe Kiærulff

Trods store forhåbninger og flotte indsatser på førstedagen blev det ikke til medaljer til Danmark i agility for hold. Nu gælder det de individuelle konkurrencer

Vi tager jeres svar seriøst

17-11-2020 16:01, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

For et par uger siden bad vi om jeres mening om hunden.dk. Nu lukker vi spørgeskemaet og begynder at rette siden lidt til

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Servicehunden Rosa giver mig frihed

02-03-2026 19:00, af Karin Roth

Rosa er ikke blot et kæledyr, men et levende hjælpemiddel, der har givet hendes ejer friheden og meningen med livet tilbage. Den lille Pomeranian gør som psykiatrisk servicehund en verden til forskel i alt fra supermarkedet til nattesøvnen.

Dobermann VM i Ansager: Oplev verdenseliten

Dansk Dobermann Klub byder velkommen til IDC World Championship IGP 2026 i maj måned. Det bliver en weekend fyldt med hundesport på allerhøjeste niveau, hvor publikum kan opleve racens unikke evner og styrke på tætteste hold.

Med hjertet i racen – Tollerklubben sætter rammerne for ansvarlig avl

03-03-2026 19:00, af Rikke Vils

Klubben samlede 40 deltagere til gratis temadag – fuld af faglighed, netværk og inspirerende samtaler om opdræt.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet