Der er action på højt plan, når agilityhundene mødes for at dyste. Iveren er til at få øje på – ingen tvivl om, at hundene elsker sporten, der som pendant til ridebanespringning er meget publikumsvenlig. Lørdag d. 15. oktober 2011 afholder Vallensbæk Agility Sport for andet år i træk Sjællandsmesterskab i agility. Mesterskab med tre kategorier Der bliver afholdt et springløb og et agilityløb, og den samlede vinder af disse to løb vil blive kåret som Sjællandsmester 2011. Der bliver kåret en vinder for små, mellem og store hunde. Er stor eller lille hund hurtigst? I mellem de to løb vil der blive afholdt et for-sjov springløb, hvor ALLE dyster/løber mod ALLE. Det ikke særlig tit, der bliver afholdt sådan et løb, og det bliver spændende at opleve, for når man kigger resultatlister, så er der faktisk en del små og mellem hunde, der løber hurtigere end de store hunde. Det bliver sjovt at se, hvordan de forskellige størrelser placerer sig. Hvor og hvornår Vallensbæk Idrætscenter, Idrætsvej 2-6, 2625 Vallensbæk Kl. 9.00 til ca. 16.00 Se mere om Vallensbæk Agility Sport via linket under billedet til højre
En kærlig påmindelse om de kompromiser hunde indgår for at passe ind i vores verden
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Fredagen på Bornholm bød på sol, smil og masser af logrende haler, og nu kan du genopleve hele stemningen i billeder.
Dansk Kennel Klubs tredobbelte udstilling bød på danske vindere i top og en finale med masser af spænding!
Lørdagen på Bornholm bød på højt humør, masser af solskin og skarpe konkurrencer om både CACIB og titlen som Hammershusvinder 2025.
Der var fest, sol, glæde og masser af hunde, da K9 Biathlon for alle i weekenden indtog Viborg som en del af Nordic Lake Festival. Byen tog imod med åbne arme, og de smukke rammer skabte en helt unik kulisse til det, der nu kan kaldes det største K9 Biathlon for alle-event nogensinde.
Menneskets bedste ven er inviteret i Tivoli, når et af forlystelseshavens ældste events står for døren – nemlig Hundens Dag i Tivoli. Det er den dag om året, hvor flinke hunde er velkomne, og dagen mange hundevenner ser frem til. Det sker alt sammen søndag den 24. august fra kl. 11:00.
Finaledagen på Bornholm kan nu genopleves i billeder
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Dyrenes Beskyttelse leder efter den tidligere ejer af fire hvalpe, der i juli blev fundet efterladt i en transportkasse på en landevej ved Brande i Midtjylland. Hvalpene, der både var døve og blinde, er formentlig resultatet af uansvarlig avl.