VM i agility

10-10-2011 11:02, af Tine Luther
Verdensmesterskaberne i agility blev afgjort den forgangne weekend i Frankrig.
Copyright Ridehesten.com

Desværre blev det ikke til danske medaljer ved VM 2011, der blev afviklet i Lievin, Frankrig. De, der ikke havde taget turen til Frankrig for at følge landsholdet, kunne følge med via bloggen http://www.ag-landsholdet.dk/weblog.htm. Det er da et tiltag, der er værd at kopiere (selvom blogskribenterne ikke var helt tilfredse med internetforbindelsen…). Du kan se danske gennemløb via linket under logoet til højre. Resultater: STORE HUNDE 1 Roy Fonteijn med Flinn fra Holland 2 er Tuulia Liuhto med Promillen Cinzano fra Finland 3 er Elena Kochetova med Wi fra Rusland MELLEM HUNDE 1 Ashley Deacon med Luca de la Brise fra USA 2 Thomas Raczka med Curly fra Frankrig og 3 Silvia Trkman med La fra Slovenien SMÅ HUNDE 1 Nicola Giraudi med Twister fra Italien 2 Maho Yamaguchi med Suzuka Grandprix fra Japan 3 Bernadette Bay med Obay itz got pizzazz fra England HOLDKONKURRENCERNE: Verdensmester for Hold Store 1 SPANIEN 2 Italien 3 Tjekkiet Verdensmester Hold Mellem ... 1 FRANKRIG 2 Schweiz 3 England Verdensmester for hold, små hunde 1 RUSLAND 2 Slovenien 3 Japan Kilde: www.ag-landsholdet.dk

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Fra samojeder til showsuits med stil og power

26-06-2025 12:40, af Cecilie Friis Amstrup

Gitte Morell har skruet ned for opdræt og udstilling, men op for design og detaljesans. Med tøjmærket, CBK, producerer  hun suits, der kombinerer bling og bevægelse, og som i dag bæres af udstillere i hele verdenen.

Hundekroen åbner hundesalon med wellness og pelspleje

29-06-2025 06:26, af Cecilie Friis Amstrup

Fra den 1. juli kan både lokale hundeejere og gæster på Rold Gl. Kro forkæle deres hunde med vask, klip og spa i trygge og rolige omgivelser, og de første bookinger er allerede i hus.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Må min hund spise ærter?

03-08-2017 13:25, af Anne Ekenberg

Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni.  Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.

Må min hund spise jordbær?

16-07-2017 10:07, af Anne Ekenberg

Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?

Nye hunderegler gælder fra i dag i hele landet

01-07-2025 11:19, af Cecilie Friis Amstrup

Kortere snor, sundere avl og bedre trivsel: Fra den 1. juli 2025 gælder nye regler for alle hundeejere i Danmark.

Ømme poter: Dyrlægerne fjerner mange græsavne

30-06-2025 15:40, af Cecilie Friis Amstrup

Græsavne kan bore sig ind i poter, ører og sågar øjne på hunden, og lige nu kommer menneskets bedste ven ofte slemt til skade, når den boltrer sig i det danske sommerland.

Sådan passer du bedst på din hund i sommervarmen

02-07-2025 08:49, af Cecilie Friis Amstrup

Sommeren kan være hård for vores firbenede venner. Hunde har svært ved at komme af med varmen, og derfor skal du som ejer tage særlige hensyn, når solen bager. Her får du gode råd til, hvordan du holder din hund sund og glad i sommervarmen.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.