957 hunde har deltaget i Galaksi Klip og Trim og Cores online hundeudstilling, og derfor er det noget af en ære at blive udvalgt i top 4.
Netop i top 4 finder vi Dynamic Force Black Label (Simba), som er en smuk ung american akita hanhund, som i denne onlineudstilling tager sit første store resultat.
– Han er fire og en halv måned, så han har slet ikke deltaget i udstillinger endnu på grund af coronakrisen, fortæller ejer Dinna Kristensen.
Simba er hentet i Holland hos Dynamic Force Kennel.
At Simba er ifølge ejeren en helt speciel hund, der allerede har taget hele familien med storm. Men et medlem af familien har dog knyttet ekstra tætte bånd til den smukke unge hund.
– Han er faktisk min søn Mathias Kristensens konfirmationsgave. En dejlig surprise han ikke vidste, vi skulle hente. Han har længe ønsket sig en ny bedste ven, da vi måtte sige farvel til vores tidligere han pga. sygdom. De to har allerede knyttet et tæt bånd, og det er planen, at Mathias skal udstille med Simba, fortæller Dinna Kristensen, som naturligvis er meget stolt over den flotte fjerdeplads.
– Det var helt fantastisk og vi er begge vildt glade og stolte, og i denne tid især, der har været stor opbakning til konkurrencen og mange fine hunde om buddet, så vi sætter stor pris på placeringen. Det er jo trods alt hans første placering, lyder det fra den glade hundeejer.
Du kan i de næste dage læse en historie om de hunde, der bliver placeret i den store konkurrence.
Genious dog challenge er en onlinekonkurrence, hvor man vil finde verdens mest intelligente hund. Mærkeligt nok er ingen danske hunde med i konkurrencen
I 42 år har Kennel Galaksi eksisteret, og her har man gjort det så godt, at DKK ikke kunne undgå at skulle give dem kennelklubbens opdrætterpris, som er den fineste hæder, man kan få i kennelklubben
Det blev en golden retriever, der tog sejren i den store online hundeudstilling. Her kan du læse om den og om dommernes bedømmelse. Sejren faldt på et tidspunkt, hvor ejer Laila Ager i den grad havde brug for en succesoplevelse
Galaksi Klip og Trim står sammen med Core bag en fantastisk online hundeudstilling, som hunden.dk nu også er en del af
Endnu en velkendt udstillingshund tog titlen som BIS 2 på den store online hundeudstilling
Året er startet flot i udstillingsverdenen. Et særligt år, hvor alle udstillinger forhåbentligt bliver til noget, og hvor DKK fejrer 125 års jubilæum, er nu sparket godt og grundigt i gang
Fra den 1. juli kan både lokale hundeejere og gæster på Rold Gl. Kro forkæle deres hunde med vask, klip og spa i trygge og rolige omgivelser, og de første bookinger er allerede i hus.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Kortere snor, sundere avl og bedre trivsel: Fra den 1. juli 2025 gælder nye regler for alle hundeejere i Danmark.
Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni. Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.
Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?
Sommeren kan være hård for vores firbenede venner. Hunde har svært ved at komme af med varmen, og derfor skal du som ejer tage særlige hensyn, når solen bager. Her får du gode råd til, hvordan du holder din hund sund og glad i sommervarmen.
Græsavne kan bore sig ind i poter, ører og sågar øjne på hunden, og lige nu kommer menneskets bedste ven ofte slemt til skade, når den boltrer sig i det danske sommerland.
Niels Jensen og hans firbenede makker Briska's Orry hentede guld til Danmark ved Dobermann IGP VM og opfyldte dermed Niels’ drøm.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.