Dansk Kennel Klubs første internationale udstilling i år er overstået. Den første udstilling efter den store Herning-afslutning er altid indbegrebet af afslappet og hyggelig stemning. Ikke desto mindre bød årets første udstilling på benhårde konkurrencer mellem de mange hundrede ambitiøse opdrættere. BIS dommer Annette Bystrup sendte en ny, gammel kending til tops. Det var Michael og Ruth Kristensen, der sidste år vandt Årets Hund Konkurrencen med den amerikanske cocker Galaksi This Is Me, der igen triumferede – denne gang med den 21 måneder gamle amerikanske cocker Galaksi I Have A Dream. – Nyt år, ny hund, lyder det fra Michael Kristensen, der med et stolt smil på læben få minutter for inden blev badet i blitzlys. Og hos den stolte opdrætter hersker der heller ingen tvivl om, hvorfor der igen er point og rosetter på kontoen. – Han har et godt hoved, en god krop og så bevæger han sig godt. Og hans temperament er vidunderligt! Det er den unge hunds første DKK udstilling, og man må i den grad sige, at starten er gået. – Det bekræfter i hvert fald, at det vi har gang i er det rigtige, slutter de stolte opdrættere. Et stort tillykke med den flotte start lyder der også fra HUNDEN, ligesom de andre finalister naturligvis også skal have et stort tillykke med på vejen. Dagens øvrige BIS-placeringer 2. Shih tzu Whispering Love's Mr Sexy Face, ejet af Maria Højlund Jørgensen 3. Bullmastiff Ali Honey Dynasty, ejet af Mayanna J. Riis, Imran Durrani og Stig B. Pedersen 4 Samojedehund Cabaka's Everything I Do, ejet af Gitte Morell og Nana Maibøll Qvist Du kan finde flere resultater på hundeweb.dk
Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.
Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.
En video af syv hunde på en kinesisk motorvej er gået verden rundt med over 230 millioner visninger og en fortælling om en heroisk flugt fra kødindustrien. Men bag de dramatiske billeder gemmer sig en langt mere jordnær forklaring.
Mød den hollandske spidshund med det ikoniske "brille-look" og et hjerte af guld. Nanna Eriksen fra Kennel Livive’s tegner her et kærligt portræt af Keeshonden, en overset raceperle, der er den ultimative skygge og trofaste følgesvend for sin ejer.
Dansk Canicross Forbund satte i søndags et imponerende punktum for Dog Series 25/26. Hele 182 ekvipager var samlet på en gammel campingplads i Thy til en finale præget af høj fart, kølige temperaturer og enestående natur.
TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.
Efter en alvorlig sygdom nyder 6,5-årige Elliot nu livet på en velfortjent ferie med rekreation. Bo og Lone Olsen har taget turen fra Odsherred på Nordsjælland til Rold Gl. Kro (Hundekroen) for tredje gang.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Den 22. & 23. marts afholdt Dansk Polarhunde Klub Danmarksmesterskab i Tisvilde. 37 deltagere kørte eller løb gennem skoven i Tisvilde hegn i jagten på de danske mesterskaber.