Den er stor som en mindre hest og blid som et lam. Sådan kan man vel sagtens beskrive grand danoisen. Men den er også smuk, fyldt med sjæl og alt i alt en fantastisk race.
Vinderen af BIS-3 i Galaksi Klip og Trim og Cores online hundeudstilling tilhører netop denne race og lever til fulde op til alle positive tillægsord, man kan finde for racen.
Den 4-årige gule tæves fulde navn er Maxidan's All I Want Is You og kaldenavnet er Maggie.
Hun er opdrættet af Winnie Mertz og ejet af Winnie Mertz og Rikke Mathiesen, og hun er en meget rutineret udstillingshund, da hun har været udstillet siden, hun var tre måneder.
Winnie Mertz beskriver hende som en sjov, klog og opfindsom hund, som er højt elsker af sin familie.
Det er ikke kun familien, der elsker hende, det gør dommerne på udstillingerne også, da hendes resultatliste er lang.
– Hun er Dansk og Svensk Champion og HC Andersen vinder 2017. KLUB CHAMPION. Hun er blandt andet blevet BIS 1 og BIS 2 på nogle klubudstillinger, og hun har vundet Gruppe 2 på SKK's Internationale udstilling i Malmø engang, fortæller Winnie Mertz.
At Maggie har gjort det så flot på udstillinger, gør ikke glæden mindre over at have vundet BIS-3 i denne flotte online udstilling.
– Det var rigtig sjovt at være med til denne udstilling, dejligt alternativ til de manglende udstillinger pt. Vi blev meget glade og stolte over en så flot placering i blandt så mange flotte hunde, slår Winnie Mertz fast.
Vi siger stort tillykke med det flotte resultat.
Det blev en golden retriever, der tog sejren i den store online hundeudstilling. Her kan du læse om den og om dommernes bedømmelse. Sejren faldt på et tidspunkt, hvor ejer Laila Ager i den grad havde brug for en succesoplevelse
Endnu en velkendt udstillingshund tog titlen som BIS 2 på den store online hundeudstilling
Galaksi Klip og Trim står sammen med Core bag en fantastisk online hundeudstilling, som hunden.dk nu også er en del af
Endnu en hed og dejlig dag på Bornholm er slut. I dag gik BIS til Galaksi ALL OF YOU FOREVER
Året er startet flot i udstillingsverdenen. Et særligt år, hvor alle udstillinger forhåbentligt bliver til noget, og hvor DKK fejrer 125 års jubilæum, er nu sparket godt og grundigt i gang
I 42 år har Kennel Galaksi eksisteret, og her har man gjort det så godt, at DKK ikke kunne undgå at skulle give dem kennelklubbens opdrætterpris, som er den fineste hæder, man kan få i kennelklubben
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Konferencen markerer et samlet og målrettet skridt i arbejdet for at styrke trivsel og velfærd blandt alle landets hunde
Den 10. august 2025 dannede Gisselfeld Kloster rammen om årets Danmarksmesterskab i schweissspor.
Kun tre ud af 26 ekvipager gennemførte sporprøven – og Happy og jeg var en af dem!
Vi sluttede dagen med en stolt 2.-vinderplacering.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse.
I dag afholder Dansk Kennel Klub hundevelfærdskonference, hvor centrale aktører fra hundeverdenen er samlet for at sætte fokus på fremtidens hundeliv i Danmark
Når Hundevelfærdskonferencen løber af stablen på tirsdag d. 2/9, kan deltagerne se frem til et spændende oplæg fra dyrlæge og adfærdsekspert Iben Meyer og dyrlæge og lektor Helle Friis Proschowsky. Begge har gennem en årrække forsket, undervist og formidlet viden om hundes adfærd og velfærd, og sammen er de to blandt de mest markante stemmer i debatten om, hvordan vi bedst forstår og behandler vores hunde
Lørdag d. 30/8 inviterer SfCOEB til Hundematch på Boeslunde Camping i Slagelse – en dag fyldt med sjov, konkurrencer og masser af logrende haler.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet