Den er stor som en mindre hest og blid som et lam. Sådan kan man vel sagtens beskrive grand danoisen. Men den er også smuk, fyldt med sjæl og alt i alt en fantastisk race.
Vinderen af BIS-3 i Galaksi Klip og Trim og Cores online hundeudstilling tilhører netop denne race og lever til fulde op til alle positive tillægsord, man kan finde for racen.
Den 4-årige gule tæves fulde navn er Maxidan's All I Want Is You og kaldenavnet er Maggie.
Hun er opdrættet af Winnie Mertz og ejet af Winnie Mertz og Rikke Mathiesen, og hun er en meget rutineret udstillingshund, da hun har været udstillet siden, hun var tre måneder.
Winnie Mertz beskriver hende som en sjov, klog og opfindsom hund, som er højt elsker af sin familie.
Det er ikke kun familien, der elsker hende, det gør dommerne på udstillingerne også, da hendes resultatliste er lang.
– Hun er Dansk og Svensk Champion og HC Andersen vinder 2017. KLUB CHAMPION. Hun er blandt andet blevet BIS 1 og BIS 2 på nogle klubudstillinger, og hun har vundet Gruppe 2 på SKK's Internationale udstilling i Malmø engang, fortæller Winnie Mertz.
At Maggie har gjort det så flot på udstillinger, gør ikke glæden mindre over at have vundet BIS-3 i denne flotte online udstilling.
– Det var rigtig sjovt at være med til denne udstilling, dejligt alternativ til de manglende udstillinger pt. Vi blev meget glade og stolte over en så flot placering i blandt så mange flotte hunde, slår Winnie Mertz fast.
Vi siger stort tillykke med det flotte resultat.
Det blev en golden retriever, der tog sejren i den store online hundeudstilling. Her kan du læse om den og om dommernes bedømmelse. Sejren faldt på et tidspunkt, hvor ejer Laila Ager i den grad havde brug for en succesoplevelse
Endnu en velkendt udstillingshund tog titlen som BIS 2 på den store online hundeudstilling
Vinderne af det store Online Dogshow 2020, som Galaksi Klip og Trim har arrangeret sammen med Core er nu ved at blive præsenteret. BIS4 blev en american akita. En hund, vi kan glæde os til at se i udstillingsringene senere på året
Endnu en hed og dejlig dag på Bornholm er slut. I dag gik BIS til Galaksi ALL OF YOU FOREVER
Gitte Morell har skruet ned for opdræt og udstilling, men op for design og detaljesans. Med tøjmærket, CBK, producerer hun suits, der kombinerer bling og bevægelse, og som i dag bæres af udstillere i hele verdenen.
Fra den 1. juli kan både lokale hundeejere og gæster på Rold Gl. Kro forkæle deres hunde med vask, klip og spa i trygge og rolige omgivelser, og de første bookinger er allerede i hus.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni. Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.
Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?
Kortere snor, sundere avl og bedre trivsel: Fra den 1. juli 2025 gælder nye regler for alle hundeejere i Danmark.
Græsavne kan bore sig ind i poter, ører og sågar øjne på hunden, og lige nu kommer menneskets bedste ven ofte slemt til skade, når den boltrer sig i det danske sommerland.
Sommeren kan være hård for vores firbenede venner. Hunde har svært ved at komme af med varmen, og derfor skal du som ejer tage særlige hensyn, når solen bager. Her får du gode råd til, hvordan du holder din hund sund og glad i sommervarmen.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.