Årets første BIS-vinder blev Galaksi ALL OF YOU FOREVER

13-02-2022 17:48, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Året er startet flot i udstillingsverdenen. Et særligt år, hvor alle udstillinger forhåbentligt bliver til noget, og hvor DKK fejrer 125 års jubilæum, er nu sparket godt og grundigt i gang

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

 

I 2020 var udstillingen i Fredericia den eneste, der blev til noget, inden coronaen lagde sin klamme hånd over store dele af kloden. I 2021 var udstillingen aflyst, men nu har vi været her igen. Messe C hallerne har igen huset en flot udstilling, som sluttede med en flot BIS-finale, der dog kun bestod af ni hunde, da gårsdagens vinder i gravhundegruppen ikke mødte op.

Fra lørdag var en bearded collie gået videre fra gruppe 1. Fra gruppe 4 var det en ruhåret gravhund. Gruppe 5 var blevet vundet af en chow chow, mens en ruhåret hønsehund vandt gruppe 7 og en chinese crested havde taget sejren i gruppe 9.

Den første, der blev sendt videre til finalen søndag var glathåret foxterrier fra gruppe 3.

Dernæst gik turen til gruppe 6, hvor en dalmatiner fra Sverige gik videre til BIS-finalen. Gruppe 8 sendte en adgangsbillet til BIS-finalen til amerikansk cocker spaniel.

De sidste to hunde, der gik videre til finalen var en whippet fra Gruppe 10 og rottweileren, der sidste år var ved at blive Årets Hund efter kun at have været med i Herning.

Irske Paul Lawless dømte Bis-finalen. Han blev mødt af et DKKøs Udstillingsudvalg, der dansede til tonerne af ABBA’s Dancing Queen. Om det på nogen måde hjalp den rutinerede dommer til at finde den rigtige vinder, eller om det i virkeligheden fik ham til at længes hjem, vides ikke. Men han gik grundigt til værks og valgte rottweileren, chow chow, amerikansk cocker  og whippet, som dem der skulle på podiet.

Fjerdepladsen gik til rottweileren, Siderotts Atom

Nummer tre blev whippet, Aaniston ARRRRR

Andenpladsen fik chow chow, Kool Kashmir From Kwaitang

Og dermed blev vinderen amerikansk cocker, Galaksi ALL OF YOU FOREVER, ejet af Michael Kristensen og Mette Nielsen fra Dianalund.

– Det er altid dejligt at vinde, og nu starter vi på et nyt år, og det er jo en ganske god start, lød det efterfølgende fra en glad Michael Kristensen.

Der venter en stor fremtid for Galaksi ALL OF YOU FOREVER, der allerede er juniorverdensvinder og har en lang række internationale titler på trods af sine kun 22 måneder.

– Hans far blev Årets Hund for nogle år siden, så han har også lidt at leve op til, siger Michael Kristensen og griner. 

Læs også

Har du set alle billederne?

15-11-2025 10:00, af Karina Green Damsgaard

Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show 

Winter Wonder Show satte punktum for et fantastisk udstillingsår

09-11-2025 22:30, af Karina Green Damsgaard

Der var glæde, jubel og masser af logrende haler, da Winter Wonder Show søndag satte punktum for udstillingsåret 2025 i MCH Messecenter Herning. Årets sidste udstilling blev som altid en sand fest for både udstillere, tilskuere og alle med kærlighed til hunde

En festlig lørdag i Herning

08-11-2025 21:30, af Karina Green Damsgaard

Winter Wonder Show i Herning bød lørdag på en dag fuld af glæde, flotte præstationer og store øjeblikke både i og uden for ringen. Publikum kunne opleve alt fra spændende finaler til rørende øjeblikke, hvor samarbejdet mellem hund og fører virkelig strålede

Billeder fra DKK-udstillingen i Fredericia er online

16-02-2016 09:56, af Tine Luther
Nu kan du se og bestille billeder fra Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Fredericia!

Pudel løb med sejeren - Igen!

10-02-2013 18:11, af Maria Schacht
Årets hund 2012 fortsætter sin sejrsbølge, med dagens triumf som vinder af Best In Show, ved den Internationale hundeudstilling i Fredericia.

Billederne fra Fredericia er online

14-02-2017 15:51, af Kasper Larsson
Nu kan du se og bestille billederne fra Dansk Kennel Klubs store internationale udstilling i Fredericia

Det er jo bare en hund…

10-02-2016 13:46, af Tine Luther
Eller er det? Vi danskere elsker vores hunde, der i højere grad end nogensinde opfattes som ligeværdige familiemedlemmer, og vi er stolte af at vise ”vores afkom” frem. Går du med overvejelser om at anskaffe dig en hund, er Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Fredericia i den kommende weekend det helt rigtige udgangspunkt.

Fredericia: Simone vinder årets første juniorhandlingkonkurrence

08-02-2025 16:22, af Cecilie Friis Amstrup

Den forsvarende årets juniorhandler fortsætter sin imponerende stime med endnu en sejr i Store ring.

Se billederne: Lørdag i Fredericia

09-02-2019 20:59, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Det har været en dejlig hundedag i Fredericia. Her får du en pose blandede billeder fra dagen

Se billederne: Stillinger årskonkurrencer

11-02-2019 15:28, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Første udstilling er nu godt overstået. Her får du et lille overblik over stillinger i årskonkurrencer.  Der er naturligvis sammenfald mellem dem og resultaterne i Fredericia

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Gå pænt i snor – sådan kommer du videre med træningen

18-11-2025 12:45, af Karina Green Damsgaard

Del 2 af Karen Frost Knudsens populære serie er landet i november nummeret af HUNDEN

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

K9 Biathlon for alle 2026

17-11-2025 13:55, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Hunde, fællesskab og mangfoldighed mødes på Ledreborg Slot og i Svendborg

Tegn på at hunden fryser

22-11-2025 09:00, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Kulde påvirker hunde forskelligt, og mange af de første tegn kan være svære at opdage. Når du kender signalerne, kan du give hunden tryghed og sikre, at vinterens gåture bliver en god oplevelse

En stor hund i en lille pakke

20-11-2025 13:10, af Karina Green Damsgaard

Mød den dansk/svenske gårdhund i det nye nummer af HUNDEN