I 2020 var udstillingen i Fredericia den eneste, der blev til noget, inden coronaen lagde sin klamme hånd over store dele af kloden. I 2021 var udstillingen aflyst, men nu har vi været her igen. Messe C hallerne har igen huset en flot udstilling, som sluttede med en flot BIS-finale, der dog kun bestod af ni hunde, da gårsdagens vinder i gravhundegruppen ikke mødte op.
Fra lørdag var en bearded collie gået videre fra gruppe 1. Fra gruppe 4 var det en ruhåret gravhund. Gruppe 5 var blevet vundet af en chow chow, mens en ruhåret hønsehund vandt gruppe 7 og en chinese crested havde taget sejren i gruppe 9.
Den første, der blev sendt videre til finalen søndag var glathåret foxterrier fra gruppe 3.
Dernæst gik turen til gruppe 6, hvor en dalmatiner fra Sverige gik videre til BIS-finalen. Gruppe 8 sendte en adgangsbillet til BIS-finalen til amerikansk cocker spaniel.
De sidste to hunde, der gik videre til finalen var en whippet fra Gruppe 10 og rottweileren, der sidste år var ved at blive Årets Hund efter kun at have været med i Herning.
Irske Paul Lawless dømte Bis-finalen. Han blev mødt af et DKKøs Udstillingsudvalg, der dansede til tonerne af ABBA’s Dancing Queen. Om det på nogen måde hjalp den rutinerede dommer til at finde den rigtige vinder, eller om det i virkeligheden fik ham til at længes hjem, vides ikke. Men han gik grundigt til værks og valgte rottweileren, chow chow, amerikansk cocker og whippet, som dem der skulle på podiet.
Fjerdepladsen gik til rottweileren, Siderotts Atom
Nummer tre blev whippet, Aaniston ARRRRR
Andenpladsen fik chow chow, Kool Kashmir From Kwaitang
Og dermed blev vinderen amerikansk cocker, Galaksi ALL OF YOU FOREVER, ejet af Michael Kristensen og Mette Nielsen fra Dianalund.
– Det er altid dejligt at vinde, og nu starter vi på et nyt år, og det er jo en ganske god start, lød det efterfølgende fra en glad Michael Kristensen.
Der venter en stor fremtid for Galaksi ALL OF YOU FOREVER, der allerede er juniorverdensvinder og har en lang række internationale titler på trods af sine kun 22 måneder.
– Hans far blev Årets Hund for nogle år siden, så han har også lidt at leve op til, siger Michael Kristensen og griner.
Maj måned skydes i gang med manér, når DKK inviterer til tre dages hundefest på Dyrskuepladsen i Roskilde. Med både nordisk og international udstilling er der titler som Vikingevinder og Roskildevinder på højkant i de grønne rammer.
Drømmer du om at se din golden retriever i ringen eller måske endda vinde en officiel titel? Deadline for tilmelding til Golden Show Event i Egtved udløber i morgen ved midnat, så det er nu, du skal slå til for at komme med.
Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.
Her får du overblikket over, hvilke racer du kan se i Messe C i Fredericia i dag
BIS i Fredericia blev Dorte Jensens engelske springer spaniel, Siegers Never Walk Alone
Det har været en dejlig hundedag i Fredericia. Her får du en pose blandede billeder fra dagen
Så er vi kommet godt i gang med årets første udstilling. Rutinerede og nye udstillere konkurrerer om de eftertragtede titler
Set udefra ligner det en skønhedskonkurrence, der har til formål at udvælge den smukkeste deltager: Ikke et hår vender forkert. Ikke et gram for meget på de veltrimmede kroppe. Men i virkeligheden er konkurrencen nærmere en jobmesse, hvor deltagernes anatomi bedømmes ud fra den type arbejde, de er sat i verden for at udføre. Tag med til ”karrieredage for dem på fire poter” i Messe C i weekenden
Endnu en flot juniorhandlingkonkurrence er slut, og i dag gik sejren til Naya Kühne Andersen, der vel nærmest er på hjemmebane
Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.
Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.
En video af syv hunde på en kinesisk motorvej er gået verden rundt med over 230 millioner visninger og en fortælling om en heroisk flugt fra kødindustrien. Men bag de dramatiske billeder gemmer sig en langt mere jordnær forklaring.
Mød den hollandske spidshund med det ikoniske "brille-look" og et hjerte af guld. Nanna Eriksen fra Kennel Livive’s tegner her et kærligt portræt af Keeshonden, en overset raceperle, der er den ultimative skygge og trofaste følgesvend for sin ejer.
Dansk Canicross Forbund satte i søndags et imponerende punktum for Dog Series 25/26. Hele 182 ekvipager var samlet på en gammel campingplads i Thy til en finale præget af høj fart, kølige temperaturer og enestående natur.
TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.
Efter en alvorlig sygdom nyder 6,5-årige Elliot nu livet på en velfortjent ferie med rekreation. Bo og Lone Olsen har taget turen fra Odsherred på Nordsjælland til Rold Gl. Kro (Hundekroen) for tredje gang.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?