I 2020 var udstillingen i Fredericia den eneste, der blev til noget, inden coronaen lagde sin klamme hånd over store dele af kloden. I 2021 var udstillingen aflyst, men nu har vi været her igen. Messe C hallerne har igen huset en flot udstilling, som sluttede med en flot BIS-finale, der dog kun bestod af ni hunde, da gårsdagens vinder i gravhundegruppen ikke mødte op.
Fra lørdag var en bearded collie gået videre fra gruppe 1. Fra gruppe 4 var det en ruhåret gravhund. Gruppe 5 var blevet vundet af en chow chow, mens en ruhåret hønsehund vandt gruppe 7 og en chinese crested havde taget sejren i gruppe 9.
Den første, der blev sendt videre til finalen søndag var glathåret foxterrier fra gruppe 3.
Dernæst gik turen til gruppe 6, hvor en dalmatiner fra Sverige gik videre til BIS-finalen. Gruppe 8 sendte en adgangsbillet til BIS-finalen til amerikansk cocker spaniel.
De sidste to hunde, der gik videre til finalen var en whippet fra Gruppe 10 og rottweileren, der sidste år var ved at blive Årets Hund efter kun at have været med i Herning.
Irske Paul Lawless dømte Bis-finalen. Han blev mødt af et DKKøs Udstillingsudvalg, der dansede til tonerne af ABBA’s Dancing Queen. Om det på nogen måde hjalp den rutinerede dommer til at finde den rigtige vinder, eller om det i virkeligheden fik ham til at længes hjem, vides ikke. Men han gik grundigt til værks og valgte rottweileren, chow chow, amerikansk cocker og whippet, som dem der skulle på podiet.
Fjerdepladsen gik til rottweileren, Siderotts Atom
Nummer tre blev whippet, Aaniston ARRRRR
Andenpladsen fik chow chow, Kool Kashmir From Kwaitang
Og dermed blev vinderen amerikansk cocker, Galaksi ALL OF YOU FOREVER, ejet af Michael Kristensen og Mette Nielsen fra Dianalund.
– Det er altid dejligt at vinde, og nu starter vi på et nyt år, og det er jo en ganske god start, lød det efterfølgende fra en glad Michael Kristensen.
Der venter en stor fremtid for Galaksi ALL OF YOU FOREVER, der allerede er juniorverdensvinder og har en lang række internationale titler på trods af sine kun 22 måneder.
– Hans far blev Årets Hund for nogle år siden, så han har også lidt at leve op til, siger Michael Kristensen og griner.
Når man tør kaste sig ud i noget helt nyt
60-års jubilæum i DKK: Fra den første lakeland terrier til topvindende mynder og whippets – et langt, kærligt og lærerigt liv med hunde
Søndag bød på endnu en flot dag på Roskilde Dyrskueplads, hvor den internationale hundeudstilling blev afsluttet med manér
Her får du overblikket over, hvilke racer du kan se i Messe C i Fredericia i dag
Du finder vores stand i Hal A
Snart er det tid til årets første hundeudstilling, som finder sted i Fredericia 10-11. februar. DKK melder allerede nu om rigtig mange tilmeldinger. Derfor er det en god ide lige at repetere, hvordan en hundeudstilling foregår
Søndagens første finale i Store Ring var som sædvanlig juniorhandlernes finale, og her fandt den svenske dommer Mikael Nilsson en meget glad vinder
Hos DreamCoat i Hal A kan du købe verdens første hjemmetest, som kan tjekke om din tæve er drægtig
Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Når man tør kaste sig ud i noget helt nyt
Søndag den 26. oktober kl. 11–13 mødes hundeejere og politikinteresserede til en anderledes politisk gåtur i Bernstorffsparken med kaffe, hunde og samtaler i snor
At gå tur med hunden burde være et af dagens højdepunkter – frisk luft, samvær og tid til at nyde hinanden. Men for mange hundeejere bliver det i stedet en trækkekamp, hvor armen bliver lang, og tålmodigheden kort. Hvorfor er det så svært for nogle hunde at gå pænt i snor? Og hvordan hjælper vi dem bedst på vej?
Hunde, heste og andre dyr spiller en stadig større rolle i terapi og støtte til mennesker med handicap og psykisk sygdom, men hvordan har dyrene det selv? Et åbent møde på Københavns Universitet den 5. november sætter fokus på velfærden hos terapidyr og behovet for bedre regulering
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Hundevelfærdskonferencen 2025 samlede hele Hundedanmark i september
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.