I 2020 var udstillingen i Fredericia den eneste, der blev til noget, inden coronaen lagde sin klamme hånd over store dele af kloden. I 2021 var udstillingen aflyst, men nu har vi været her igen. Messe C hallerne har igen huset en flot udstilling, som sluttede med en flot BIS-finale, der dog kun bestod af ni hunde, da gårsdagens vinder i gravhundegruppen ikke mødte op.
Fra lørdag var en bearded collie gået videre fra gruppe 1. Fra gruppe 4 var det en ruhåret gravhund. Gruppe 5 var blevet vundet af en chow chow, mens en ruhåret hønsehund vandt gruppe 7 og en chinese crested havde taget sejren i gruppe 9.
Den første, der blev sendt videre til finalen søndag var glathåret foxterrier fra gruppe 3.
Dernæst gik turen til gruppe 6, hvor en dalmatiner fra Sverige gik videre til BIS-finalen. Gruppe 8 sendte en adgangsbillet til BIS-finalen til amerikansk cocker spaniel.
De sidste to hunde, der gik videre til finalen var en whippet fra Gruppe 10 og rottweileren, der sidste år var ved at blive Årets Hund efter kun at have været med i Herning.
Irske Paul Lawless dømte Bis-finalen. Han blev mødt af et DKKøs Udstillingsudvalg, der dansede til tonerne af ABBA’s Dancing Queen. Om det på nogen måde hjalp den rutinerede dommer til at finde den rigtige vinder, eller om det i virkeligheden fik ham til at længes hjem, vides ikke. Men han gik grundigt til værks og valgte rottweileren, chow chow, amerikansk cocker og whippet, som dem der skulle på podiet.
Fjerdepladsen gik til rottweileren, Siderotts Atom
Nummer tre blev whippet, Aaniston ARRRRR
Andenpladsen fik chow chow, Kool Kashmir From Kwaitang
Og dermed blev vinderen amerikansk cocker, Galaksi ALL OF YOU FOREVER, ejet af Michael Kristensen og Mette Nielsen fra Dianalund.
– Det er altid dejligt at vinde, og nu starter vi på et nyt år, og det er jo en ganske god start, lød det efterfølgende fra en glad Michael Kristensen.
Der venter en stor fremtid for Galaksi ALL OF YOU FOREVER, der allerede er juniorverdensvinder og har en lang række internationale titler på trods af sine kun 22 måneder.
– Hans far blev Årets Hund for nogle år siden, så han har også lidt at leve op til, siger Michael Kristensen og griner.
Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show
Der var glæde, jubel og masser af logrende haler, da Winter Wonder Show søndag satte punktum for udstillingsåret 2025 i MCH Messecenter Herning. Årets sidste udstilling blev som altid en sand fest for både udstillere, tilskuere og alle med kærlighed til hunde
Winter Wonder Show i Herning bød lørdag på en dag fuld af glæde, flotte præstationer og store øjeblikke både i og uden for ringen. Publikum kunne opleve alt fra spændende finaler til rørende øjeblikke, hvor samarbejdet mellem hund og fører virkelig strålede
Den forsvarende årets juniorhandler fortsætter sin imponerende stime med endnu en sejr i Store ring.
Det har været en dejlig hundedag i Fredericia. Her får du en pose blandede billeder fra dagen
Første udstilling er nu godt overstået. Her får du et lille overblik over stillinger i årskonkurrencer. Der er naturligvis sammenfald mellem dem og resultaterne i Fredericia
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Del 2 af Karen Frost Knudsens populære serie er landet i november nummeret af HUNDEN
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Hunde, fællesskab og mangfoldighed mødes på Ledreborg Slot og i Svendborg
Kulde påvirker hunde forskelligt, og mange af de første tegn kan være svære at opdage. Når du kender signalerne, kan du give hunden tryghed og sikre, at vinterens gåture bliver en god oplevelse
Mød den dansk/svenske gårdhund i det nye nummer af HUNDEN