Er du medlem af en raceklub, en grillklub, en bageklub, ja, hvilken som helst klub, så kender du det.
De der erfaringer, markante meninger og endeløse diskussioner om, hvordan en hund bør se ud, om man kan byde sit kød at grille med kul kontra gas, eller om man overhovedet kan kalde sit brød for et rigtig brød, hvis det ikke er bagt med surdej lavet from scratch med importeret kildevand og økologisk mel, malet på en hjemmelavet stenkværn i måneskin.
Bølgerne kan gå højt, og til tider kan det virke, som om der aldrig vil blive ”fred”. Jeg tror, at det er de færreste klubber, der kan sige sig fri for et vist niveau af, lad os kalde det fnidder. Du ved, hvad jeg mener. Den der øv-stemning, der stikker sit tvære hoved frem af og til. ”Hun sagde…” ”Han gjorde…” og alle de kloge hoveder. Det er, for nu at sige det på jysk; godt træls. Det stjæler fokus, tid og kræfter fra det vigtigste, nemlig vores fælles passion.
En gang imellem kommer omstændigheder eller hændelser forbi; rusker i os, åbner vores øjne, får os til at glemme alt fnidder og minder os om det, som vi alle har til fælles. Vores fælles kærlighed til hundene, de lækre grillede bøffer og de perfekte afbagte brød og ikke mindst fællesskabet i klubben. Uden klubben ville vi bare være os selv, og det ville da være trist og kedeligt, ikk?
Heldigvis er intet så skidt, at det ikke er godt for noget. En lidt slidt frase, men ikke desto mindre er det yderst aktuelt i disse måneder, hvor ingenting er, som det plejer. Jo jo hundene har vi da heldigvis stadig, og de skal luftes, trænes, nusses præcist som de altid skal. Der mangler bare ligesom noget. Der mangler fællesskabet med resten af hundefolket. Den fælles træning, de fælles gåture, hyggen, latteren og sammenholdet ved ringsiden, kageorgierne efter træning osv.
Tid til at tænke ud af boksen og vise, at vi kan være sammen men hver for sig. Tid til at vise, at vi ”er lige her” for hinanden og at vi står sammen, selvom omstændighederne ikke gør det muligt at være fysisk sammen. Tilbuddene om Grill-sammen, Bag-sammen har været i overflod, og flere steder har mulighederne også været der for os med firbenede pelsede venner. Her har MIN klub; Grand danois klubben for alvor bevist sit værd og sammenhold, når det virkelig har gjaldt, og jeg er stolt af, at kunne kalde mig en del af den store familie, for det er lige præcist det, jeg føler vi er; familie. En stor, skøn, broget en af slagsen.
Sammen har vi været på fælles ”Hver-for-sig-gåtur” online. En lille ting med stor effekt.
Sammen har vi samlet over 12.000 kroner ind til vores klubkasse ved et forårs-foto-event, som blev stablet på benene ved fælles hjælp i klubben og støttet op af fantastiske sponsorer, som jeg er så ubeskrivelig stolt af at have være en del af det. Sammen kan vi!!!
Det er muligt, at 2020 på mange fronter indtil nu har været en sløv dag i butikken. Men så grib chancen og brug den til at få fyldt op på hylderne med fællesskab, Vi-kan-og-vi-vil og sammenhold du.
Alt bliver godt igen, og så er vi klar til at slå dørene op sammen, og jeg glæder mig!!!
Vi ses ”lige om lidt” til træning, ved ringsiden, og herfra meldes der klar til at komme på græs!
Månedens klummeskribent Maibritt Larsen er ejer af Kennel Jutlander samt bestyrelsesmedlem og aktivitetskoordinator i Grand Danois Klubben DK.
Her får du klummen fra martsnummeret af HUNDEN
Hanne Laine Jensen skal dømme BIS-finalen ved det store European Dog Show i Herning. Det bad vi hende skrive en klumme om til februarnummeret af HUNDEN, og her får du klummen på hunden.dk
Her får du klummen fra decembernummeret af HUNDEN. Bag denne klumme står den irske eksteriørdommer, Paul Lawless
Det kan ofte ende i en diskussion, hvis den ene part i et parforhold mener, at hunden skal sove i sengen, og den anden ikke gør. Her får du fem gode grunde til, at hunden faktisk bør sove i sengen
Nogle synes, det er nuttet. Andre mener, at det er absolut nødvendigt. Og så er der dem, der fastholder, at hunden har pels, så tøj er overflødigt. Få hundeekspertens svar på, om din firbenede tilhører en af de fem hundetyper, der har brug for lidt vinterhjælp i form af et ekstra beskyttelseslag.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 20. juli
Nyt studie peger på, at nogle hunde kan gennemskue, når et menneske lyver over for dem
Bor du i København, så kan du i dag og i aften tage din hund med på ølbar, når 1420 inviterer til Bring Your Dog
Ny kategori på vores hjemmeside gør det muligt for dig at teste din viden om mange hunderacer
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?
Når huden pludselig bliver rød, fugtig og kløende, kan det være starten på et smertefuldt hot spot. Særligt i de varme måneder bør hundeejere være ekstra opmærksomme.
Oplever du, at din hund reagerer på gåturen over for mennesker, andre hunde, lyde eller trafik? Trækker din hund i linen, scanner den omgivelserne og ser det ud som om, din hund søger hen mod konflikterne i stedet for at undgå dem?
Nye data fra Agria Dyreforsikring dokumenterer et markant følelsesmæssigt og kulturelt skifte i danskernes forhold til deres kæledyr. Alligevel sidestilles dyr fortsat med "ting" i dansk lovgivning – en juridisk virkelighed, der er ude af trit med befolkningens syn på dyr som sansende og uundværlige familiemedlemmer.
Det var en træt og tørstig hvalpeflok, der ankom til Dyrenes Beskyttelses internat i Aarhus i begyndelsen af foråret som en del af en social sag. Det tog heldigvis kun få uger i kærlig pleje, før flokken var klar til at kaste sig ud i nye begyndelser.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Fødevareminister Jacob Jensen viser vejen med ”den danske model for sund hundeavl”. – Vi skal have bedre dyrevelfærd for hunde, og det får vi bl.a. ved at fokusere på at vælge at bruge de sundeste avlsdyr samt at give avlstæven gode betingelser. Det skal gælde for alle hunde, der opdrættes i Danmark og ikke kun i den organiserede del af hundeopdrættet, lyder det resolut fra Jacob Jensen, minister for landbrug, fødevarer og fiskeri.