Bag DKK Kreds 5 arbejder en meget engageret bestyrelse, som ønsker at skabe en ”Medlemmernes kreds”. Bag dette koncept ligger et stort ønske fra bestyrelsen om, at hvert medlem føler sig hjemme i kreds 5. En af de ting vi, i bestyrelsen vægter højt er, at der på vores skuer altid er smukke rosetter og flotte præmier. Derudover vægtes også højt, at vores information er bemandet med erfarne medlemmer og bestyrelsesmedlemmer, der alle er kompetente til at kunne besvare medlemmernes spørgsmål og som kan give nye udstillere den hjælp, de har brug for at få.
I kreds 5 tager vi ekstra godt hånd om de nye udstillere, så de føler sig godt klædt på til at skulle ind i ringen og vise deres hund frem, således at både hunden og handleren har en rigtig god oplevelse.
Med mange års erfaring på ”bagen, er DKK kreds 5 godt rustet i forhold til skuer og udstillinger. Da COVID-19 gjorde sin entre i Danmark, var vi i bestyrelsen hurtige til at omstille os. Det, at der ikke kunne afholdes nogen arrangementer eller aktiviteter, satte kreativiteten i gang. Vi vedtog, at der skulle køres en fotokonkurrence. Konkurrencen forløb hen over adventen 2020, og hver adventssøndag blev ugens vinder offentliggjort på kredsens Facebook-side.
Der var en enorm opbakning til konkurrencen fra kredsens mange medlemmer. Der blev postet utrolig mange dejlige billeder af smukke hunde. Vinderen blev valgt således, at det billede, der fik flest ”likes”, blev ugens vinderbillede. Hver vinder fik en flot gave af kredsen.
I løbet af foråret udbød kredsen en fotosession, hvor man som hundeelsker kunne få sin hund fotograferet af en professional fotograf. Her havde bestyrelsen valgt Glud Museum, som rammerne for billederne.
Bestyrelsen i kreds 5 glæder sig over, at det ser ud til, at der bliver mulighed for i år at kunne afvikle vores årlige juleskuer, som vi for tiden arbejder på at planlægge. Vi glæder os meget til at kunne julehygge om vores medlemmer.
Derudover arbejder vi også på at afholde en Nordisk udstilling i 2022. Dette glæder vi os meget til.
Her får du klummen fra martsnummeret af HUNDEN
Hanne Laine Jensen skal dømme BIS-finalen ved det store European Dog Show i Herning. Det bad vi hende skrive en klumme om til februarnummeret af HUNDEN, og her får du klummen på hunden.dk
Her får du klummen fra decembernummeret af HUNDEN. Bag denne klumme står den irske eksteriørdommer, Paul Lawless
Her får du klummen fra det netop udkomne nummer af HUNDEN
Tusindvis af hundeejere vælger at blive medlem af Dansk Kennel Klub og åbner dermed døren til viden, oplevelser og rabatter for både nye og erfarne hundeejere.
Syringomyeli er en sygdom, hvor der dannes hulrum i rygmarven, og den er forbundet med udtalt smerte og ubehag for hunden
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 20. juli
En schæfer er en fremragende sporhund, men nogle gange har den altså også bare brug for at tage en slapper også selvom underlaget er en smule køligt. Billedet er taget af Frederikke Hochreuter
Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.
1. - 3. maj lægger Ansager græs til det største Dobermann VM i 11 år, når 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om titlen. Det er en begivenhed, der fejrer både den professionelle brugshund og den menneskelige familiemakker.
Artikel 2 af 3: Genskabelsen af broholmeren kan kun beskrives som en succesfulde reetablering. Men hvordan sikrer man sundhed, temperament og type, når man starter næsten helt fra nul? Torben og Merete Elmedal dykker her ned i de faglige overvejelser, de kreative løsninger og vigtigheden af det mentale fundament. Torben og Merete Elmedal deler her erfaringer og beretninger fra 50 år med Broholmeren.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Et tilfældigt møde i en hundeskov i Sønderborg i foråret 2024 blev starten på et nyt livskapitel for Leif og Kirsten, som for nyligt tog deres to hunde med på en bryllupsrejse, hvor oplevelser med hundene var i højsædet.
Skal ferien foregå inden for EU’s grænser, kræver det styr på dokumenter og tidsfrister. Her får du et præcist overblik over reglerne for rejse med hund i EU.
Fredag den 27. marts var dagen, Maria længe havde frygtet og set frem til. Nerverne rasede, og tvivlen sneg sig ind, mens hun gjorde klar til den praktiske eksamen. Ville det tætte samarbejde med den spanske vandhund Svea bære frugt, når det virkelig gjaldt?
Butikskæden NORMAL har taget et stort spring ind på markedet for dyreartikler med åbningen af deres nye koncept, ANIMAL. Den første butik slog dørene op i Aarhus den 1. april, og her er der lagt op til en shoppingoplevelse helt på hundenes præmisser med faste lave priser.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse