Selvom mange nok ikke har været klar over det, er der aldrig blevet lavet konkret forskning på den raske hunds bevægelsesmønster. Man har hidtil kun studeret syge dyr eller dele af bevægelsen. Tyske forskere har derfor siden 2006 undersøgt 337 hunde af 32 forskellige racer. Martin S. Fischer, der er professor i systematisk zoologi og evolutionsbiologi, har sammen med et hold af zoologer studeret de mange hunde til mindste detalje. Hundene har skullet løbe, trave og lunte foran to højhastighedskameraer, der der filmede dem fra siden og forfra. De blev også optaget med et højhastighedsrøntgenkamera og udstyret hundene med reflektorer og filmet med infrarødt kamera. På den måde var det muligt at registrere både led- og muskelbevægelser. Optagelserne blev efterfølgende analyseret, og forskerne fandt blandt andet ud af, at man fejlagtigt har placeret skulderled og hofteled i samme niveau. Hunde bevæger sig ens. Selvom der kan være stor forskel på en chihuahua og en grand danois, har forskerne efter målinger erfaret, at overarmen udgør nøjagtigt 27 procent af hele forbenets længde. Derimod varierer længden af skulderbladet og ligger imellem 24 og 34 procent. På kortbenede hunde er skulderbladet forholdsvis langt, mens det på langbenede hunde og løbere som eksempel greyhounds er relativt kort Et udvalg af de mange billeder fra forsøget er samlet i bogen ”Hunde in Bewegung”, som udkommer i juni måned og henvender sig til den almindelige hundeejer. Kilde: b.dk
Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.
1. - 3. maj lægger Ansager græs til det største Dobermann VM i 11 år, når 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om titlen. Det er en begivenhed, der fejrer både den professionelle brugshund og den menneskelige familiemakker.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Butikskæden NORMAL har taget et stort spring ind på markedet for dyreartikler med åbningen af deres nye koncept, ANIMAL. Den første butik slog dørene op i Aarhus den 1. april, og her er der lagt op til en shoppingoplevelse helt på hundenes præmisser med faste lave priser.
Fredag den 27. marts var dagen, Maria længe havde frygtet og set frem til. Nerverne rasede, og tvivlen sneg sig ind, mens hun gjorde klar til den praktiske eksamen. Ville det tætte samarbejde med den spanske vandhund Svea bære frugt, når det virkelig gjaldt?
Skal ferien foregå inden for EU’s grænser, kræver det styr på dokumenter og tidsfrister. Her får du et præcist overblik over reglerne for rejse med hund i EU.
Et tilfældigt møde i en hundeskov i Sønderborg i foråret 2024 blev starten på et nyt livskapitel for Leif og Kirsten, som for nyligt tog deres to hunde med på en bryllupsrejse, hvor oplevelser med hundene var i højsædet.
Overvægt hos hunde er et problem, som mange ejere overser. Selv få ekstra kilo kan påvirke både trivsel, bevægelighed og levetid.
Helena Pryssing og hendes yngste hanhund, Shadow var tilbage i marts til Shadows første IGP 3-prøve, hvor de havde valgt at stille op til DDKs VM-kvalifikation. Der var god stemning hele dagen og hyggen var i top, selvom tingene ikke gik helt som håbet. Læs hendes beretning her.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?