Juleforkælelse truer din hund: Undgå julefedme hos din firbenede ven

13-11-2020 13:36, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I den søde decembertid er det vigtigt at skelne mellem egne og hundens behov, når det kommer til mad og motion. Dyrlæge giver tre vigtige råd til, hvordan du er god ved din hund under festlighederne

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Juletiden med fed mad og ferie på sofaen står for døren, og for mange danske hundeejere er det helt naturligt at ville inddrage deres firbenede familiemedlem i hyggen.

Men selvom det kan være fristende at forkæle den potede følgesvend med afslapning, kringler og andesteg, er det dog vigtigt, at hunden ernæres korrekt. Det fortæller dyrlæge og teknisk ansvarlig for foder hos veterinærvirksomheden Virbac, Britt Bækbo Holm, som pointerer, at hunden har brug for rigtigt tørfoder, da den ellers ikke får de nødvendige næringsstoffer.

– Det er for vores egen skyld og ikke for hundens bedste, at vi giver den menneskemad. Det er selvfølgelig forbundet med kærlighed, og når vi går meget derhjemme i højtiden, så har vi en tendens til at give vores hund både flere godbidder og flere rester fra bordet, siger Britt Bækbo Holm og understreger, at selvom det er jul, skal 90-95 procent af hundens kost komme fra kvalitets grundfoder.

 

Gåture og tørkost fremfor flæskesteg

I juletiden oplever Britt Bækbo Holm, at vi kan have svært ved at skelne mellem egne og hundens behov. Derfor kommer vi ofte til at forkæle vores hund, som vi forkæler os selv: med afslapning og god mad. Men det er misforstået, for en hund bliver i virkeligheden gladere af en lang gåtur og tørkost end flæskesteg og brun sovs.

– Tørfoder ser måske kedeligt ud for os, men det tænker en hund ikke over. Hvis foderet dufter og smager godt, så kan en hund spise det samme hver eneste dag. Hunden bliver glad for madrester, fordi den kan se, at ejeren bliver glad, og ikke fordi den hellere vil have det end sit normale foder, siger Britt Bækbo Holm og pointerer, at hvis en hund lader sit almindelige foder stå, er det bedre et finde nyt tørfoder, som den kan lide, fremfor at give den menneskemad.

 

Tre gode råd til at være god ved din hund i juletiden 

Dyrlægen mener, at det er vigtigt at kende forskellen på, hvornår du er sød ved din hund, og hvornår du er god ved din hund. Hun giver tre råd til, hvordan du dropper den misforståede forkælelse, og i stedet er god ved hunden i julen. 

  1. Aktiver din hund: Det er vigtigt, at du ikke glemmer din hunds store aktivitetsbehov. Du er god ved din hund, når du aktiverer den med lange gåture, lege eller træning. Hvis du gerne vil give din hund godbidder, er det netop på gåturene, at du kan belønne den med hundegodter.
  2. Undgå fed julemad: Det kan virke ubarmhjertigt ikke at lade din hund få en smag på den lækre julemad. Men du gør din hund en tjeneste ved ikke at dele rester fra det fede festmåltid med den. Hunden kan nemlig risikere at få rigtig ondt i maven af den fede mad.
  3. Giv din hund ro: Julen er en tid med travlhed, hvor der både er et rend af gæster og mange ind-og udryk i boligen. Det er stressende for din hund, der trives bedst i vante rammer. Du er god ved din hund, når du sørger for, at den har et roligt sted, hvor den kan hvile og spise.

Læs også

Vær forsigtig med julebordsrester til hunden

19-12-2024 15:49, af Cecilie Friis Amstrup

Selvom de bedende hundeøjne kan være svære at modstå, er det vigtigt at tænke over, hvad din hund får fra julebordet. Med den rette omtanke kan du forkæle din firbenede ven uden at sætte dens helbred på spil.

Hold jul med din hund på Rold Gl. Kro

14-12-2024 10:57, af Cecilie Friis Amstrup

Drømmer du om en juleaften fyldt med hygge, ro og nærvær – og hvor din firbenede ven er en naturlig del af festen? På Rold Gl. Kro, Danmarks første hundekro, kan du fejre jul midt i den smukke natur ved Rold Skov og samtidig give din hund en oplevelse i verdensklasse.

56 golden retrievere fejrede jul i Gludsted

09-12-2024 13:21, af Cecilie Friis Amstrup

Guldbassernes Juletræsfest samlede hunde og mennesker fra hele landet til en dag fyldt med leg, hygge og fællesskab.

Dyrehospitaler slår alarm: For mange overvægtige hunde

20-10-2023 11:58, af Anne Cecilie Sohl

Op mod halvdelen af danske hunde er i dag overvægtig, lyder det fra en af Danmarks største grupper af dyrehospitaler, Anicura, der er bekymret over stigningen i antallet af overvægtige hunde. Hundeejere bør derfor være mere opmærksom på kæledyrets sundhed, da overvægtige hunde oftest lever kortere og er i større risiko for alvorlige følgesygdomme, lyder opfordringen fra dyrlæge.

Hund konfiskeret på grund af fedme

03-10-2013 14:44, af Tine Luther
Svenske myndigheder har frataget en hundeejer sin særdeles overvægtige hund, fordi hun ikke efterlevede kravet om at slanke den.

4 sjove idéer: Det kan du give dit kæledyr i julegave

09-12-2020 12:45, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Julen nærmer sig, hvor mange vælger at gemme en gave under juletræet til familiens kæledyr. AniCura Dyrehospitaler har samlet fire gode idéer til, hvordan du kan forkæle din hund eller kat til jul

Er din hund for tyk eller for tynd?

28-01-2022 08:05, af Astrid Gerd Holtet

Vejer din hund for meget – og hvor meget skal den egentlig veje? Skalaen ”Body Condition Score” kan give dig svaret

Overvægt truer Vestens kæledyr

12-05-2020 15:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Overvægtige hunde og katte er ikke et særsyn i Danmark, og det hænger ofte sammen med, at dyrene indtager for meget mad og motionerer for lidt. Følgerne af fedme kan være kroniske sygdomme, som på sigt kan forkorte kæledyrenes levetid. Få gode råd til, hvordan du giver din hund eller kat et sundt og aktivt liv

Overvægt mindsker hundes leveår: Sådan får du hunden i gang med træningen

29-10-2019 08:17, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Mange hunde lider af overvægt, og det går ud over menneskets bedste ven, som i gennemsnit lever 1,3 år mindre med de ekstra kilo på sidebenene. Det får hundeejere til at dyrke motion med hunden som aldrig før

Kampen mod kiloene

18-10-2019 15:00, af Astrid Gerd Holtet og Bjarke Kirkegaard Nielsen

Overvægt har i flere år været et stigende problem hos de danske hunde, men hvad kan vi gøre, hvis vores hund bliver for tyk? 

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green

Nyhedsvagt

Karina Green

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Efterlysning: Hvem efterlod fire døvblinde hvalpe på en landevej i Jylland?

12-08-2025 10:46, af Cecilie Sønderstrup

Dyrenes Beskyttelse leder efter den tidligere ejer af fire hvalpe, der i juli blev fundet efterladt i en transportkasse på en landevej ved Brande i Midtjylland. Hvalpene, der både var døve og blinde, er formentlig resultatet af uansvarlig avl.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Dansk dominans under solrige hundedage på Bornholm

17-08-2025 20:00, af Karina Green

Dansk Kennel Klubs tredobbelte udstilling bød på danske vindere i top og en finale med masser af spænding!

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Solskin, smil og logrende haler på Bornholm

15-08-2025 14:00, af Karina Green

Publikum og hunde nyder en varm og festlig start på weekendens store udstilling

 

K9 Biathlon for alle – Nordic Lake Festival, Viborg 15.-17. august 2025

14-08-2025 12:33, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Denne weekend danner Viborg og den smukke Nordic Lake Festival rammen om en af årets mest stemningsfulde hundeoplevelser, K9 Biathlon for alle. Tre dage med fællesskab, udfordringer, grin, vand og mudder, hvor mennesker og hunde sammen tager udfordringen op på baner med forhindringer for enhver smag.

Dansk makkerpar dansede sig til verdenstoppen

11-08-2025 12:00, af Cecilie Friis Amstrup

Sidsel Rycther Lauridsen og border collien Shadow blev verdensmestre i Heelwork to Music efter ti års dedikeret træning, tæt samarbejde og en præstation, der tryllebandt både dommere og publikum i Finland.

Send os dit bedste foto

14-08-2025 07:00, af Cecilie Friis Amstrup

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 19. august.

Må min hund spise blommer og mirabeller?

18-08-2017 16:33, af Anne Ekenberg

Blommerne og mirabeller hænger tungt fra træernes grene og truer med at falde ned i hovedet på de forbipasserende. Er man så heldig at gå tur på en natursti, kan man oven i købet plukker dem og nyde dem med det samme. Og er hunden med, fristes man helt naturligt til også at give sin hund et par stykker af disse sødmefyldte og saftige frugter. Men er det nu en god ide?

K9 Biathlon for alle – fuld knald på i Viborg

16-08-2025 19:30, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Der er feststemning i Viborg, hvor K9 Biathlon for alle denne weekend er en del af Nordic Lake Festival. Allerede nu er der fuld knald på, og byen har taget imod os med åbne arme.