Fodring af ældre hunde

01-03-2012 14:10, af Tine Luther
De seneste år har der været en del fokus på fedme hos hunde, og markedet er blevet tilført mange forskellige typer slankefoder. Men for ældre hunde kan afmagring være et større problem end overvægt.
Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Nu om dage er det sædvanligt at give hunde foder, der er tilpasset deres alder. Eksempelvis har foder til hvalpe og til seniorer ikke samme næringsindhold. Når hundene er godt og vel vokse, falder deres aktivitetsniveau typisk. Fortsætter man da at fodre hunden som vanligt, vil den som oftest tage på – og i nogle tilfælde blive direkte overvægtig med risiko for livsstilssygdomme. – Derfor har de fleste foderproducenter lanceret hundefoder til seniorhunde over syv år, siger dyrlæge William Bredal fra Eukanuba. – Seniorfoder har et reduceret fedtindhold, skal sørge for god fordøjelse og forhindre vægtøgning. Men ældre hunde – fra ni år og op – kan få det stik modsatte problem – de kan blive afmagrede. Hvornår denne fase indtræder, er forskelligt fra race til race. Generelt har hunde af små racer et længere livsforløb end de større hunde. Fodringstip – I takt med at hunden bliver ældre, skal man øge andelen af proteiner og fedt i foderet, så man undgår afmagring, siger William Bredal. – De ældre hunde skal have let fordøjeligt foder med en mange animalske proteiner. Disse proteiner udnyttes bedre. Endelig anbefaler William Bredal hundeejere at kontakte dyrlægen, hvis de er i tvivl om, hvorvidt deres hund får den optimale ernæring. Kilde: nkk.no

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Da dødsdommen faldt, svarede hundene igen

Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.

5 tegn på at hunden mangler mental aktivering

Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Dobermann VM i Ansager: Oplev verdenseliten

Dansk Dobermann Klub byder velkommen til IDC World Championship IGP 2026 i maj måned. Det bliver en weekend fyldt med hundesport på allerhøjeste niveau, hvor publikum kan opleve racens unikke evner og styrke på tætteste hold.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

På udsendelse for redaktionen: En dag på Crufts

08-03-2026 19:00, af Karina Green

Der findes hundeudstillinger – og så findes der Crufts. Som udsendt for redaktionen på HUNDEN.dk havde jeg i år fornøjelsen af at opleve verdens største hundeshow på nært hold, og det er svært ikke at blive imponeret.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse