Hvor gammel er din hund i menneskeår?

24-11-2019 09:36, af Astrid Gerd Holtet

Amerikanske forskere kommer med nyt bud på hvordan du kan omregne fra hundeår til menneskeår, baseret på viden om genetik og aldring

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Skal du vide hvad alder din hund har, hvis den havde været et menneske, har det længe heddet sig, at man blot skulle gange hundens alder med syv, så fik man alderen i menneskeår. Altså var ens hund 3 år svarede det til at den var 21 menneskeår. Formlen, der byggede på at hunde i gennemsnit blev 10 år, og mennesker i gennemsnit blev 70 år, har ikke meget videnskab bag sig, og den bliver nu udfordret af forskere med speciale i genetik og aldring.

Moderne forskning i menneskets genetik og aldring har vist, at kemiske ændringer i kroppens arvemateriale, også kaldet DNA, ophobes med tiden, og ved at se på DNA’ets kemiske struktur kan man estimere individets alder – og måske kan det endda på sigt forudsige, hvor gamle vi bliver.

Et forskerhold fra universitet i Californien har nu undersøgt hvordan hundes arvemateriale påvirkes med alderen. De undersøgte DNA’ets kemiske struktur hos over 100 hunde, alle af racen labrador retriever, i alderen fra 4 uger til 16 år. Her fandt de at hundenes DNA ændrede sig i lighed med menneskets.

Ud fra deres fund, lavede forskerne en sammenligning af de kemiske ændringer i hunde og menneskers arvemateriale, og de regnede sig frem til en formel, der kan konvertere hundeår til menneskeår – med udgangspunkt i deres genetiske aldring.

Formlen som forskerne kom frem til, er dog ikke så let som den gamle formel. Ifølge forskerne skal man tage hundens alder og udregne den naturlige logaritme heraf – og herefter gange med 16. Til sidst skal man lægge 31 til, og så har man hundens alder i menneskeår. Formlen kan også skrives som:

ln(alder) x 16 + 31 = alder i menneskeår

(ln står for det matematiske begreb den naturlige logaritme

Formlen gælder dog kun for hunde over 1 år. Da studiet kun er lavet på racen labrador retrievere, kan det være at det kan variere fra race til race, men måske er den nye formel stadig et bedre bud end den gamle.

 

Læs også

En stor hund i en lille pakke

20-11-2025 13:10, af Karina Green Damsgaard

Mød den dansk/svenske gårdhund i det nye nummer af HUNDEN

Hubertusprøve for jagthunde

19-11-2025 15:00, af Flemming Sørensen
Jagt|

På en smuk og solbeskinnet efterårsdag midt i oktober måned, afholdte Dansk Pointer Klub en spændende hubertusprøve for stående engelske jagthunde. En prøveform hvor både hund og føreren bedømmes

Gå pænt i snor – sådan kommer du videre med træningen

18-11-2025 12:45, af Karina Green Damsgaard

Del 2 af Karen Frost Knudsens populære serie er landet i november nummeret af HUNDEN

DNA test af hundelorte bliver mere og mere udbredt

20-09-2023 19:01, af Louise Trabjerg

Vi ser det jævnligt - særligt på de sociale medier - at den gennemsnitlige dansker er træt af de mange efterladte hunde-høm-høm'er der skal trædes uden om på gader og stræder. Men problemet er langt fra kun dansk.

Fredericia: En verden af hunde

04-02-2020 15:06, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Ingen anden dyreart fås i så forskellige udgaver som hunden: Med krøller eller stritpels, langhåret, korthåret eller måske helt uden pels, og fra to kilo til 100 kilo. Selskabelig, vogtende, trækkende eller apporterende. Uanset egenskaber kan du møde dem alle i den kommende weekend, den 8. og 9. februar, hvor Dansk Kennel Klub skyder hundeåret i gang med det allerførste topmøde mellem hunde fra hele verden i Messe C i Fredericia

Din hunds alder i hundeår

22-04-2011 10:48, af Tine Luther
Den gamle tommelfingerregel om, at man skal gange hundens alder i menneskeår med syv, holder ikke

Smuglerhunde aflivet af svensk toldvæsen

29-01-2016 09:19, af Tine Luther
Svenske toldere stoppede i tirsdags en bil med ikke mindre end 26 hunde i forskellig alder.

Hunde er fra Kina

04-09-2019 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Ny forskning viser, at hunde oprindeligt stammer fra Kina. Det skriver Videnskab.dk

 

Fra HUNDEN: Naturlig smertelindring ved ledsmerter

24-04-2025 07:04, af Ditte Jensen, veterinær rehabiliteringsterapeut, Laser Til Dyr

Ledsmerter er desværre blevet en alt for almindelig del af mange hundes liv. Takket være moderne dyrlægevidenskab, bedre ernæring og en øget opmærksomhed på dyrevelfærd lever hunde i dag længere end nogensinde før. Denne positive udvikling betyder dog også, at flere hunde når en alder, hvor slid og belastning af leddene bliver et reelt problem.

QUIZ: Året der gik 2019

30-12-2019 14:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Quiz|

Hvad skete der i hundeåret 2019? Prøv quizzen her

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Oplev K9 Biathlon træning i Varde

14-11-2025 14:30, af Michelle Mortensen

Kom og prøv kræfter med en unik træningsform for hund og fører

Har du set alle billederne?

15-11-2025 10:00, af Karina Green Damsgaard

Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show 

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

24 kalendergaver til din hund

16-11-2025 13:00, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Julen handler om hygge, forventning og små glæder. Mange hundeejere vælger at lade deres firbenede familiemedlem være en del af traditionen med en pakkekalender. Det behøver hverken være dyrt eller besværligt

K9 Biathlon for alle 2026

17-11-2025 13:55, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Hunde, fællesskab og mangfoldighed mødes på Ledreborg Slot og i Svendborg