Hubertusprøve for jagthunde

19-11-2025 15:00, af Flemming Sørensen
Jagt|

På en smuk og solbeskinnet efterårsdag midt i oktober måned, afholdte Dansk Pointer Klub en spændende hubertusprøve for stående engelske jagthunde. En prøveform hvor både hund og føreren bedømmes

Rammerne kunne ikke blive smukkere, da de 11 deltagende ekvipager trillede ind på gårdspladsen ved det smukke Ørnfeldt Gods, som ligger på Fyn mellem Kerteminde og Odense. Forud ventede der deltagerne en uforglemmelig dag med en hundeprøve, der stiller krav til både hunde og førere.

Copyright Ridehesten.com
Ørnfeldt Gods. Foto: Flemming Sørensen

Formål, bedømmelse og terræn
I Dansk Pointer Klub ønsker vi at fremme interessen for jagten med den stående fuglehund, og derfor finder vi denne prøveform særdeles relevant. I bedømmelsen vurderer dommeren både hundens og jægerens præstationer i en praktisk jagtsituation, herunder også førerens skydefærdighed og evne til at nedlægge vildt på korrekt vis, hvilket er afgørende for pointgivningen.

Afviklingen af prøven var på særdeles velegnede markarealer – måske nogle af de bedste i Danmark. Ørnfeldt Gods havde stillet fine marker med vekslende efterafgrøder, rapsmarker, levende læhegn, remiser og striber med vildtagere til rådighed. At terrænet tilmed var særdeles tilskuervenligt, er kun et af i øvrigt mange positive elementer. Terrænleder Jan Poulsen fortjener mange skulderklap for tilrettelæggelsen af det praktiske forløb.

I bedømmelsen vægtes også den præsentation, som føreren giver som første del af konkurrencen. Her præsenteres hunden med beskrivelse af racen og eventuelle meriter og anvendelse. Ligeledes fremviser føreren gyldigt jagttegn, fortæller om passionen for jagten, viser geværet samt eventuelt gamebag til det nedlagte vildt.

Hver jæger må bruge 4 patroner i løbet af afprøvningen, og maksimalt skyde to stykker fuglevildt (agerhøne, fasan eller skovsneppe). Jægeren og hunden får et eller flere "slip" på i alt mindst 15 minutter.

Morgenparole og lodtrækning
Dagen begyndte med fælles morgenmad i den fine jagtstue på Ørnfeldt Gods. Her fortalte prøveleder Flemming Sørensen om baggrunden for denne prøve, bød velkommen til dagens dommerteam Joakim Skovgaard & Jan Koch. Inden start blev der også trukket lod om startrækkefølgen – her var dygtige Mie Clausen en uundværlig hjælper.

De 11 startende ekvipager var fordelt med 6 pointere, 3 bretons, 1 irsk setter og 1 engelsk setter. Præcis klokken 09:00 kørte vi ud af gårdspladsen – fulde af forventninger. Vejret var perfekt og stemningen i top.

Afprøvningerne
Allerede i det første slip var der en stor flok agerhøns på terrænet. Desværre lykkedes det ikke for føreren at få fældet en fugl for den stående hund.

I næste slip var det feltets eneste kvindelige hundefører. Sarah Clausen er en entusiastisk jæger, markprøvedeltager og netop uddannet markprøvedommer. Hun viste klasse, da hun fældede en fugl, som hendes engelske setter, Senjas El Paso, havde en flot stand for.

Så var vi ligesom i gang, og begyndelsen oversteg alle forventninger.

I løbet af dagen blev der vist meget flot arbejde af såvel hunde som førere/jægere. Ikke mindst Peter Due, som med pointeren Krogsøgaards Gule Sia. Sia leverede rigtig godt hundearbejde, og Peter skød flot en fasanhane, som Sia efterfølgende viste en flot apport på.

Også Steffen Olesen var dygtig i arbejdet med begge hans pointere, Rimfaxes Ally og Rimfaxes Belle. Begge Steffens hunde fandt agerhøns og opnåede flotte stande. Steffen fældede også i fin stil en agerhøne for hver hund.

Den sidste af de deltagende ekvipager, der lykkes med en jagtbar fuglesituation var Anders Rosenkvist med breton Eva – i sidste øjeblik fandt hunden en stor flok agerhøns, og Anders leverede et perfekt skud, og fældede agerhønen, som den jagtivrige breton flot apporterede.

Stolpe ud
Bortset fra den irske setter, Norrsetter Clays, så havde alle de deltagende hunde muligheden for at finde agerhøns på de ualmindelige fine terræner. Men det er ikke altid det hele går op i en højere enhed – sådan er jagt. Og jagten på agerhøns midt i oktober måned, er bestemt en svær disciplin for hundene. Således fandt begge de to pointere, Fugledes Enzo og Fugledes Chack store flokke med agerhøns, men de to førere Jan Stokbæk og Flemming Sørensen, fik ikke fældet agerhøns for hundene.

Smuk afslutning
Da dommerne omkring klokken 17:00 lukkede dommerbogen og afsluttede bedømmelsen, gik deltagerne efter en lang dag i marken og mange kilometer i benene, retur til Ørnfeldt Gods. Mens dommer talte pointene sammen, blev der forberedt vildtparade og præmieoverrækkelse. Spændingen var stor, og alle deltagere fornemmede at der var tæt kamp om topplaceringerne.

Vinder af prøven blev Peter Due med pointeren Krogsøgaards Gule Sia. Som næstbedste pointer blev Rimfaxes Belle og Steffen Olesen placeret.
Bedste hund fra andre racer end pointeren blev Engelsk Setter Senjas El Paso, ejer og fører Sarah Clausen. De vandt foran breton Eva, ført af Anders Rosenkvist.

Da solen gik ned forlod vi de smukke omgivelser på Ørnfeldt Gods. En ualmindelig god dag var forbi – og denne prøveform bliver med garanti gennemført næste år igen.

Copyright Ridehesten.com
Hubertus placerede. Foto: Flemming Sørensen

Læs også

Jagthundehvalpen: Fundamentet for den perfekte makker

Jagt|

I det næste nummer af HUNDEN giver Sanne Ammitzbøll sine bedste råd til hverdagen med den unge jagthund, så du får både en velfungerende familiehund og en dygtig jagtmakker.

Reducer risikoen for skader hos din jagthund

26-09-2025 07:00, af Agria
Jagt|

Selv om vi stadig nyder den lune sommervarme, er efterårets jagtsæson allerede skudt i gang. Desværre er det ikke ualmindeligt, at vores firbenede hjælpere kommer til skade i forbindelse med jagten: Skadesrisikoen er høj under de lange dages arbejde i hårdt terræn. Læs her, hvordan du kan minimere risikoen for skader hos din jagthund.

Labradoren Laika ændrede Milles liv

24-09-2025 07:00, af Redaktionen
Jagt|

For Mille Friis blev labradoren Laika begyndelsen på en passion for hundetræning og jagt.

Pointeren - en spændstig jæger

08-08-2018 08:27, af Flemming Sørensen

I år kan Dansk Pointer Klub fejrer 100-års jubilæum. Den aktive klub fejrede i april måned jubilæet med prøver og udstilling på Sjælland og Fyn.  Sommeren bød også  på en udstilling, hvor alle stående jagthunde var indbudt til at få deres hunde bedømt. Ligeledes vil der blive ekstra aktiviteter i klubben i efteråret. Generelt har der i skrivende stund været en stor tilslutning til aktiviteterne både fra ind- og udland. Læs om racen der er unik til fuglejagt

Hentede sit 4. verdensmesterskab hjem!

26-10-2011 09:06, af Tine Luther
Jagt|
Danske Christine Due vandt atter VM i jagtdisciplinen Sct. Hubertus.

Fredagsquiz: Hvad ved du om engelsk pointer

08-10-2021 08:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Quiz|

Så er fredagsquizzen tilbage. Denne gang med en fuldblods jagthund

En sjælden race: Burgos pointer

19-06-2021 11:25, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Også i Vejen har vi fundet frem til en race, man ikke ser så tit i Danmark. Faktisk er Echo fra det første kuld i Danmark, selvom burgos pointer er en gammel spansk race

Roskilde: Endnu en sejr til Uno

21-09-2024 20:11, af Cecilie Friis Amstrup

På første dag til international udstilling i Roskilde blev det til endnu en sejr i Store Ring for den engelske pointer, Statesman On Point, som også vandt ved seneste DKK-udstilling på Bornholm. 

2 x VM-guld til danske jagthunde

29-10-2012 08:36, af Tine Luther
Jagt|
Ved verdensmesterskaberne for stående jagthunde fik Danmark guld i disciplinen Sct. Hubertus for herrer samt i holdkonkurrencen.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
22 59 81 00
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Sådan spotter du overvægt hos hund

Overvægt hos hunde er et problem, som mange ejere overser. Selv få ekstra kilo kan påvirke både trivsel, bevægelighed og levetid.

Kan hunde se farver?

Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Hvad betyder den gule sløjfe?

Info|

Den gule sløjfe er et enkelt, men vigtigt signal i hundeverdenen. Mange hundeejere bruger den som en venlig opfordring til andre om at holde afstand. Det handler ikke om, at hunden er farlig, men om at give den tryghed i situationer, hvor den har brug for ro.

Min første IGP 3-prøve med Shadow

09-04-2026 19:00, af Helena Pryssing

Helena Pryssing og hendes yngste hanhund, Shadow var tilbage i marts til Shadows første IGP 3-prøve, hvor de havde valgt at stille op til DDKs VM-kvalifikation. Der var god stemning hele dagen og hyggen var i top, selvom tingene ikke gik helt som håbet. Læs hendes beretning her.

Praktisk eksamen på instruktøruddannelsen

Fredag den 27. marts var dagen, Maria længe havde frygtet og set frem til. Nerverne rasede, og tvivlen sneg sig ind, mens hun gjorde klar til den praktiske eksamen. Ville det tætte samarbejde med den spanske vandhund Svea bære frugt, når det virkelig gjaldt?

Luksus til hunden på Rold Gl. Kro - Hundekroen

På Rold Gl. Kro - Hundekroen er de firbenede gæster i fokus med deres helt egen menu. Selv om menuen har været der i noget tid, har tiltaget for nyligt skabt stor begejstring på de sociale medier.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

NORMAL har sluppet nyt vov’et butikskoncept løs

Butikskæden NORMAL har taget et stort spring ind på markedet for dyreartikler med åbningen af deres nye koncept, ANIMAL. Den første butik slog dørene op i Aarhus den 1. april, og her er der lagt op til en shoppingoplevelse helt på hundenes præmisser med faste lave priser.