2 x VM-guld til danske jagthunde

29-10-2012 08:36, af Tine Luther
Jagt|
Ved verdensmesterskaberne for stående jagthunde fik Danmark guld i disciplinen Sct. Hubertus for herrer samt i holdkonkurrencen.
Copyright Ridehesten.com
Fra venstre dobbelt guldvinder Poul Valdemar Nielsen med breton/Darwin og breton/Sisse, Ventzislav Simeonov med korthåret hønsehund/Linda, Knud Hansen med korthåret hønsehund/Scot, Harris Jensen med engelsk setter Bob, Knud Overgaard med engelsk setter Stoffer og Valdemar Larsen med engelsk setter Emmerik og den danske fane.

Området ved byen Nis i Serbien var rammen om dette års VM for stående jagthunde i dagene 19.-21. okt. Over hele Centraleuropa og ikke mindst på Balkan er der tradition for at drive mange forskellige former for jagt med hund. Så det er ikke helt nemt at begå sig i den internationale konkurrence. Og til VM møder så nogle af de allerbedste danske hunde deres udenlandske konkurrenter. Dansk sejr i Sct. Hubertus Efterhånden har de danske hundefolk og deres hunde oparbejdet et ry som nogle af dem, man virkelig skal holde øje med. Fire gange på 7 år har den unge Christine Due med to forskellige ruhårede hønsehunde opdrættet af hendes far, Anders Due, stået øverst på medaljeskamlen i den individuelle konkurrence Sct. Hubertus for kvinder. I år var det så herrernes tur til at kravle helt til tops i Sct. Hubertus, hvor sejren gik til Poul Valdemar Nielsen med sin breton Pvn’s Darwin. Poul Valdemar Nielsen har i øvrigt været Verdensmester i denne disciplin 2. gang tidligere. Denne disciplin er den jagthundeprøve, som kommer tættest på rigtig jagt. Her bedømmes jagtforståelse, våbenbetjening og føring af hunden. Prøven løber over 20 minutter, og føreren vægtes med 70%, hunden med 30%. I løbet af de 20 minutter handler det om at finde to fugle, som hunden tager stand for, og nedlægge fuglene i første skud. Holdguld Herudover blev det også til holdguld i VM i Sct. Hubertus. Det gik til et hold bestående af – igen – Poul Valdemar Nielsen igen i samarbejde med Darwin og Harris Jensen med sin engelske setter, Bob. De øvrige danske deltagere endte ikke på medaljeskamlerne, men Ventzislav Simeonov med sin korthårede hønsehund Linda opnåede et flot Tres bon, så endnu en gang viste de danske hunde international topkvalitet.

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Fra HUNDEN: Historisk hundevelfærdslov på vej

29-05-2025 07:43, af Lise Lotte Christensen, adfærdskonsulent og pressekontakt i Dansk Kennel Klub

Fødevareminister Jacob Jensen viser vejen med ”den danske model for sund hundeavl”. – Vi skal have bedre dyrevelfærd for hunde, og det får vi bl.a. ved at fokusere på at vælge at bruge de sundeste avlsdyr samt at give avlstæven gode betingelser. Det skal gælde for alle hunde, der opdrættes i Danmark og ikke kun i den organiserede del af hundeopdrættet, lyder det resolut fra Jacob Jensen, minister for landbrug, fødevarer og fiskeri.

Dansk borzoi imponerede ved verdensmesterskabet i lure coursing

27-05-2025 13:02, af Cecilie Friis Amstrup

Borzoien Nina tog alle på sengen, da hun sprang fra en 22. plads og opnåede titlen som viceverdensmester i lure coursing

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Glade berner sennenhunde trak i arbejdstøjet

01-06-2025 15:55, af Cecilie Friis Amstrup

En grøn græsplæne, rullende hjul og logrende haler dannede rammen om en særlig dag for både nybegyndere og rutinerede hundeførere, da berner sennenhunde fik lov at vise, hvad de er skabt til: vognkørsel

Er din hund sur på dig

11-05-2022 08:55, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Kan en hund egentlig være sur på sin ejer i længere tid og hævne sig over en manglende gåtur eller for få godbidder. Nej, mener amerikaner. Hvad tror du?

En kroferie med poterne i centrum

30-05-2025 07:42, af Cecilie Friis Amstrup

På Rold Gl. Kro føler både to og firbenede sig hjemme fra første sekund. Her fandt ægteparret Mikael og Jytte et sted, hvor deres pudler Wito og Luca ikke bare måtte være med, men blev mødt med ægte gæstfrihed.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Cecilie Krarup fortæller om sit værste mareridt

11-06-2018 14:49, af Cecilie Krarup

Juniorhandler og gymnasieelev Cecilie Krarup er fast blogger for hunden.dk. Her vil hun skrive om sit ungdomsliv med hunde, ringtræning og ambitioner inden for hundeudstillinger. Denne gang fortæller hun om en oplevelse, der kan kræve en pakke cleenex at læse

Fra HUNDEN: 6600 kilometer gennem Europa

31-05-2025 14:34, af Linn Radsted, stifter af DogCoach

Et af mine største dilemmaer som hundeejer på snart 13. år er at få livet som solo-hundemor til Nemo til at gå op med min passion for at rejse og komme på eventyr. Gennem årene har jeg været heldig både at kunne tage ham med og at have søde og dygtige hundepassere, men efterhånden som Nemo er blevet ældre, mærker jeg også, at han helst vil være hos mig, eller dem han kender bedst, og det gør overvejelserne om at tage af sted endnu større.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.