De fleste af os oplever til dagligt at skulle arbejde sammen med andre – på arbejdet, i hjemmet eller i forbindelse med vores fritidsinteresser – nogle gange er samarbejdet godt, og andre gange mindre godt. En af de ting, der har betydning for samarbejdet, er vores humør. Vores evne til at samarbejde, og vores lyst til at interagere med andre, påvirkes af, hvordan vi har det. Er vi i godt humør arbejder vi bedre sammen, end hvis humøret er i bund.
Flere studier har vist, at samvær med hunde har en positiv indvirkning på vores humør, og derfor gik en gruppe amerikanske forskere i gang med at undersøge, hvordan tilstedeværelsen af en hund påvirkede samarbejdet mellem mennesker.
De sammensatte 120 mennesker i grupper af fire personer, og bad dem om at løse forskellige problemer. Hos halvdelen af grupperne var der en hund til stede i lokalet, imens de arbejdede. Forskergruppen fandt, at de grupper, der havde en hund hos sig, snakkede bedre sammen, havde mere fysisk kontakt og udviste en større grad af samarbejde overordnet set, sammenlignet med grupperne uden hund. Derudover blev deltagerne, i grupperne med hunde, blandt andet vurderet som værende generelt mere venlige, afslappede og opmærksomme på hinanden.
Ud fra deres studie mener forskerne at have vist, at hunde kan have en positiv påvirkning på vores samarbejdsevner og på den måde vi interagerer med hinanden. Når humøret øges, og vi slapper af, bliver vi bedre til at arbejde sammen. Forskerholdet peger derfor på, at hunde blandt andet kan have en rolle at spille på vores arbejdspladser i fremtiden.
KILDE:
Colarelli et al. A Companion Dog Increases Prosocial Behavior in Work Groups. Anthrozoös, 30 (1), 77-89 (2017)
Fredag den 27. marts var dagen, Maria længe havde frygtet og set frem til. Nerverne rasede, og tvivlen sneg sig ind, mens hun gjorde klar til den praktiske eksamen. Ville det tætte samarbejde med den spanske vandhund Svea bære frugt, når det virkelig gjaldt?
I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.
Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.
Medlemsbladet HUNDEN inviterer nu alle hundeglade børn til en stor tegnekonkurrence. I samarbejde med Chrisco sættes der fokus på kreativitet og kærlighed til menneskets bedste ven.
Fra den 6. til 9. marts 2025 åbner NEC i Birmingham dørene for Crufts, verdens største hundeshow, hvor tusindvis af hunde og deres ejere samles for at fejre hundenes mangfoldighed og færdigheder.
Sidste søndag døde tre hunde ved et hundeløb i Frankrig på grund af forgiftede kødboller. Her fortæller danske Charlotte Hoog Møller, der bor i Frankrig og som deltog i løbene sidste weekend om sine oplevelser
Et slangebid har vist sig at være meget farligere for en hund end for en kat. Australske forskere er nu kommet med et svar på, hvordan det hænger sammen
Der findes hundeejere, som vil gøre alt for at gøre deres hunde ekstra smukke. Nogle går dog et skridt for langt. Det kan Pinellas County Animal Services i Florida bevidne
Ny video fra Quitline New Zealand giver et stærkt billede af, hvad der kan ske med hunde, der bliver udsat for passiv rygning
Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.
Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.
Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Mange hunde viser ikke tydeligt, når de har ondt. Derfor overser mange ejere de små signaler, der i virkeligheden kan være tegn på smerter.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Hvad gør du, hvis strømmen forsvinder, vandet lukkes, eller du pludselig ikke kan få fat i hundefoder og medicin?
De fleste hundeejere har mindst én historie, der stadig giver røde kinder og nervøse grin. For hunde har en helt særlig evne til at skabe kaos på de mest ubelejlige tidspunkter, ofte uden selv at opdage det.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund