Hunde fremmer samarbejdet

25-11-2017 17:19, af Astrid Gerd Holtet

Har I en kontorhund på din arbejdsplads? Hvis ikke, så kan det være I skulle få én – et nyere amerikansk studie har nemlig vist, at tilstedeværelsen af en hund fremmer samarbejdet hos mennesker 

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

De fleste af os oplever til dagligt at skulle arbejde sammen med andre – på arbejdet, i hjemmet eller i forbindelse med vores fritidsinteresser – nogle gange er samarbejdet godt, og andre gange mindre godt.  En af de ting, der har betydning for samarbejdet, er vores humør. Vores evne til at samarbejde, og vores lyst til at interagere med andre, påvirkes af, hvordan vi har det. Er vi i godt humør arbejder vi bedre sammen, end hvis humøret er i bund.

Flere studier har vist, at samvær med hunde har en positiv indvirkning på vores humør, og derfor gik en gruppe amerikanske forskere i gang med at undersøge, hvordan tilstedeværelsen af en hund påvirkede samarbejdet mellem mennesker.

De sammensatte 120 mennesker i grupper af fire personer, og bad dem om at løse forskellige problemer.  Hos halvdelen af grupperne var der en hund til stede i lokalet, imens de arbejdede. Forskergruppen fandt, at de grupper, der havde en hund hos sig, snakkede bedre sammen, havde mere fysisk kontakt og udviste en større grad af samarbejde overordnet set, sammenlignet med grupperne uden hund. Derudover blev deltagerne, i grupperne med hunde, blandt andet vurderet som værende generelt mere venlige, afslappede og opmærksomme på hinanden.

Ud fra deres studie mener forskerne at have vist, at hunde kan have en positiv påvirkning på vores samarbejdsevner og på den måde vi interagerer med hinanden. Når humøret øges, og vi slapper af, bliver vi bedre til at arbejde sammen. Forskerholdet peger derfor på, at hunde blandt andet kan have en rolle at spille på vores arbejdspladser i fremtiden.  

 
KILDE:

Colarelli et al. A Companion Dog Increases Prosocial Behavior in Work Groups. Anthrozoös, 30 (1), 77-89 (2017)

Læs også

30 titler og fødselsdag skal fejres

09-07-2025 06:27, af Cecilie Friis Amstrup

Fra sommertræning i baghaven til 30 titler og stjernestatus. For Sofus, der fylder fire år i dag, er Sirius blevet en livsglad livsstil, og sammen med ejer Margit har han fundet en hverdag fyldt med motivation, glæde og samarbejde.

Vejen: Vejret kunne ikke stoppe Danmarks bedste juniorhandlere

22-06-2025 18:06, af Cecilie Friis Amstrup

På trods af 27 grader og tung, stillestående luft viste juniorhandlerne ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Vejen stort overskud, ansvar for hundenes velfærd og stærkt samarbejde i ringen.

Vejen: Unge talenter strålede i sommervarmen

21-06-2025 19:44, af Cecilie Friis Amstrup

Juniorhandlere leverede imponerende præstationer og stærkt samarbejde med hundene ved DKK’s nordiske udstilling lørdag.

Hunde dræber romantikken

21-01-2021 11:55, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I en engelsk undersøgelse kommer hunden ind på en fjerdeplads over ting, der kan ødelægge en romantisk stemning

Hunde med Fanconi syndrom (nyrelidelse) søges til veterinært speciale

06-04-2020 15:44, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi har modtaget denne opfordring fra Tenna og Camilla, og vi vil naturligvis gerne hjælpe dem med at finde de rette hunde og ejere til projektet

Ny bog sætter fokus på hundens lyst til samarbejde

23-04-2025 13:02, af Cecilie Friis Amstrup

I "Din kompetente hund" formidler tre af landets førende hundeeksperter ny og forskningsbaseret viden om hunde, der kan hjælpe os med at forstå hundens natur og behov. 

Idømt fængselsstraf for at pudse hunde på anden mand

26-09-2011 14:43, af Tine Luther
I dag blev en hundeejer idømt seks måneders ubetinget fængsel for at pudse sine to hunde på en bilist.

Conni Jakobsen er død

17-09-2019 16:57, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Dette er ganske enkelt trist. Et fantastisk menneske og en formidabel formidler af kærlighed til hunde er gået bort

Dyrlæge advarer om ubehagelig pollenbombe

28-05-2024 08:50, af Anne Cecilie Sohl

I år kan pollensæsonen føles ekstra lang og intens, da sæsonen for græspollen er startet tidligere end normalt og derved kulminerer med perioden for birkepollen. Det har resulteret i en giftig pollenblanding, hvilket kan mærkes for allergiske danskere – og ikke mindst hunde. Derfor er det vigtigt, at man som hundeejer kender til de væsentligste symptomer på pollenallergi, lyder opfordringen fra chefdyrlæge hos AniCura.

Sund hundeavl i Danmark

03-06-2025 13:33, af Cecilie Friis Amstrup

En ny bekendtgørelse sætter vigtig ramme for sund hundeavl samt velfærd for avlstæver.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Fra HUNDEN: Raceportræt af den livsglade labrador retriever

22-07-2025 07:28, af Bolette Heering

Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN. 

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Hvorfor må hunde ikke bade ved blå flag

24-06-2021 15:16, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Danmark bugner af lækre badestrande med blå flag, men her er hunde forbudt. Læs her hvorfor

Må min hund spise ærter?

03-08-2017 13:25, af Anne Ekenberg

Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni.  Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.

Fra HUNDEN: Raceportræt af den hårdføre grønlandshund

19-07-2025 06:39, af Yvonne Inez Glesner og Andrea Jensen

Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN. 

Fra HUNDEN: Raceportræt af den lynhurtige whippet

24-07-2025 06:34, af Brian Ankerstjerne Hansen

Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN. 

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Fra HUNDEN: Raceportræt af den livlige petit basset griffon vendéen

21-07-2025 07:04, af Gunnar Nymann

Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN. 

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse