Hunde fremmer samarbejdet

25-11-2017 17:19, af Astrid Gerd Holtet

Har I en kontorhund på din arbejdsplads? Hvis ikke, så kan det være I skulle få én – et nyere amerikansk studie har nemlig vist, at tilstedeværelsen af en hund fremmer samarbejdet hos mennesker 

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

De fleste af os oplever til dagligt at skulle arbejde sammen med andre – på arbejdet, i hjemmet eller i forbindelse med vores fritidsinteresser – nogle gange er samarbejdet godt, og andre gange mindre godt.  En af de ting, der har betydning for samarbejdet, er vores humør. Vores evne til at samarbejde, og vores lyst til at interagere med andre, påvirkes af, hvordan vi har det. Er vi i godt humør arbejder vi bedre sammen, end hvis humøret er i bund.

Flere studier har vist, at samvær med hunde har en positiv indvirkning på vores humør, og derfor gik en gruppe amerikanske forskere i gang med at undersøge, hvordan tilstedeværelsen af en hund påvirkede samarbejdet mellem mennesker.

De sammensatte 120 mennesker i grupper af fire personer, og bad dem om at løse forskellige problemer.  Hos halvdelen af grupperne var der en hund til stede i lokalet, imens de arbejdede. Forskergruppen fandt, at de grupper, der havde en hund hos sig, snakkede bedre sammen, havde mere fysisk kontakt og udviste en større grad af samarbejde overordnet set, sammenlignet med grupperne uden hund. Derudover blev deltagerne, i grupperne med hunde, blandt andet vurderet som værende generelt mere venlige, afslappede og opmærksomme på hinanden.

Ud fra deres studie mener forskerne at have vist, at hunde kan have en positiv påvirkning på vores samarbejdsevner og på den måde vi interagerer med hinanden. Når humøret øges, og vi slapper af, bliver vi bedre til at arbejde sammen. Forskerholdet peger derfor på, at hunde blandt andet kan have en rolle at spille på vores arbejdspladser i fremtiden.  

 
KILDE:

Colarelli et al. A Companion Dog Increases Prosocial Behavior in Work Groups. Anthrozoös, 30 (1), 77-89 (2017)

Læs også

Dansk hundesport i topgear – to store mesterskaber i samme weekend

07-11-2025 16:00, af Karina Green Damsgaard

Denne weekend står i hundesportens tegn. Mens det danske landshold under Dansk Canicross Forbund kæmper om medaljer ved verdensmesterskabet i Tjekkiet, samles Nordens bedste Flatcoated Retrievere til mesterskab på dansk jord. Det bliver en festlig og travl weekend for alle med hang til fart, samarbejde og glade haler

Dansk makkerpar dansede sig til verdenstoppen

11-08-2025 12:00, af Cecilie Friis Amstrup

Sidsel Rycther Lauridsen og border collien Shadow blev verdensmestre i Heelwork to Music efter ti års dedikeret træning, tæt samarbejde og en præstation, der tryllebandt både dommere og publikum i Finland.

30 titler og fødselsdag skal fejres

09-07-2025 06:27, af Cecilie Friis Amstrup

Fra sommertræning i baghaven til 30 titler og stjernestatus. For Sofus, der fylder fire år i dag, er Sirius blevet en livsglad livsstil, og sammen med ejer Margit har han fundet en hverdag fyldt med motivation, glæde og samarbejde.

Hunde på DR1 i aften

26-06-2012 13:45, af Tine Luther
Klokken 20.30 på DR1 kan du se Christine Feldthaus i programmet ”So F***ing Special”, der i aften handler om hunde.

Hunde stjæles i stor stil i UK

12-06-2015 12:06, af Tine Luther
En opgørelse viser, at tyverier af hunde er steget markant i UK de seneste år. Grundet den type, der ofte stjæles, frygter man, at hundene stjæles til hundekampe.

Slut med løse hunde i biler?

21-10-2011 11:24, af Tine Luther
Engelske politikere er besluttet på at indføre lov mod løse hunde i biler – gerne på EU–niveau

Kulde og ældre hunde

26-11-2025 13:35, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Vinterkulden påvirker alle hunde, men ældre hunde er særligt sårbare, når temperaturen falder. Stive led, reduceret muskelmasse og nedsat temperaturregulering gør, at vinteren kræver ekstra opmærksomhed og omsorg

QUIZ: Hvor mange hunde i disse racer kommer til EDS

08-05-2023 09:07, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Quiz|

Nu er der 10 dage til EDS. Det markerer vi ved at der hver dag indtil det går løs i Herning kommer en quiz her på hunden.dk, der handler om European Dog Show. Her får du den første, hvor du skal gætte, hvor mange hunde, der er tilmeldt i disse racer. Den er nok lidt svær, men så får du da et indtryk af, hvor mange hunde, der kommer 

Ny forskning: 59 procent af aktive hunde udsættes for skader

04-04-2025 08:06, af Cecilie Friis Amstrup

Flere end 59 procent af alle sportshunde, dvs. hunde, der deltager i aktiviteter og konkurrencer, bliver udsat for skader. Det viser en ny undersøgelse, udført for Agria og SKK Forskningsfond. Undersøgelsen identificerer desuden de mest almindelige skader og deres risikofaktorer samt hvilke racer, der er mest sårbare.

Militærhund fik guldtand

14-11-2019 15:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Torsdag skulle dyrlæge Torben Lindbjerg sætte en guldkrone på en af forsvarets hunde. Her kan du se, hvordan det gik

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Kulde og ældre hunde

26-11-2025 13:35, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Vinterkulden påvirker alle hunde, men ældre hunde er særligt sårbare, når temperaturen falder. Stive led, reduceret muskelmasse og nedsat temperaturregulering gør, at vinteren kræver ekstra opmærksomhed og omsorg

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Vitus og Hundestjernen – 1. december

01-12-2025 19:00, af Anne Egede

En stille decembernat bliver alt andet end almindelig, da Vitus – en lille hvid hund med et stort mod – pludselig kastes ud i et mystisk lysfænomen i haven. Mens farver eksploderer på himlen, og en lysende kugle dukker op blandt roserne, vågner noget mørkt under egetræet. Og Vitus er den eneste, der ser det

DRK gør klar til juleudstilling i Køge i morgen

28-11-2025 12:00, af Karina Green Damsgaard

Dansk Retriever Klub er klar til at åbne dørene til årets juleudstilling i Køge Hallerne lørdag den 29. november. Dagen byder på championparade, internationalt dommerpanel og masser af flotte retrievere i ringen

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Ny funktion i hundeweb giver bedre overblik over din hunds sundhedsdata

30-01-2025 12:06, af Cecilie Friis Amstrup

Dansk Kennel Klub har lanceret en ny mulighed for hundeejere og opdrættere, der ønsker at registrere sundhedsresultater, som ikke er omfattet af officielle avlskrav og -anbefalinger. Funktionen “Anden sundhed” giver bedre overblik og lettere adgang til hundes sundhedsdata.

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Stort hundeevent lukker: Fællesskabet kan være redningen

30-11-2025 09:00, af Rinnie Mathilde Ilsøe og Rikke Hemmingsen

Efter syv år som et af Danmarks mest inkluderende hundeevent lukker K9 Biathlon for alle ved udgangen af 2025. Beslutningen er taget efter længere tids økonomiske udfordringer, som hverken rekordmange deltagere eller stor synlighed har kunnet løfte. Alligevel spirer håbet om, at fællesskabet måske kan sikre en fremtid i en ny form