Hunde fremmer samarbejdet

25-11-2017 17:19, af Astrid Gerd Holtet

Har I en kontorhund på din arbejdsplads? Hvis ikke, så kan det være I skulle få én – et nyere amerikansk studie har nemlig vist, at tilstedeværelsen af en hund fremmer samarbejdet hos mennesker 

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

De fleste af os oplever til dagligt at skulle arbejde sammen med andre – på arbejdet, i hjemmet eller i forbindelse med vores fritidsinteresser – nogle gange er samarbejdet godt, og andre gange mindre godt.  En af de ting, der har betydning for samarbejdet, er vores humør. Vores evne til at samarbejde, og vores lyst til at interagere med andre, påvirkes af, hvordan vi har det. Er vi i godt humør arbejder vi bedre sammen, end hvis humøret er i bund.

Flere studier har vist, at samvær med hunde har en positiv indvirkning på vores humør, og derfor gik en gruppe amerikanske forskere i gang med at undersøge, hvordan tilstedeværelsen af en hund påvirkede samarbejdet mellem mennesker.

De sammensatte 120 mennesker i grupper af fire personer, og bad dem om at løse forskellige problemer.  Hos halvdelen af grupperne var der en hund til stede i lokalet, imens de arbejdede. Forskergruppen fandt, at de grupper, der havde en hund hos sig, snakkede bedre sammen, havde mere fysisk kontakt og udviste en større grad af samarbejde overordnet set, sammenlignet med grupperne uden hund. Derudover blev deltagerne, i grupperne med hunde, blandt andet vurderet som værende generelt mere venlige, afslappede og opmærksomme på hinanden.

Ud fra deres studie mener forskerne at have vist, at hunde kan have en positiv påvirkning på vores samarbejdsevner og på den måde vi interagerer med hinanden. Når humøret øges, og vi slapper af, bliver vi bedre til at arbejde sammen. Forskerholdet peger derfor på, at hunde blandt andet kan have en rolle at spille på vores arbejdspladser i fremtiden.  

 
KILDE:

Colarelli et al. A Companion Dog Increases Prosocial Behavior in Work Groups. Anthrozoös, 30 (1), 77-89 (2017)

Læs også

Chrisco tegnekonkurrence for alle børn

Medlemsbladet HUNDEN inviterer nu alle hundeglade børn til en stor tegnekonkurrence. I samarbejde med Chrisco sættes der fokus på kreativitet og kærlighed til menneskets bedste ven.

Dansk hundesport i topgear – to store mesterskaber i samme weekend

07-11-2025 16:00, af Karina Green Damsgaard

Denne weekend står i hundesportens tegn. Mens det danske landshold under Dansk Canicross Forbund kæmper om medaljer ved verdensmesterskabet i Tjekkiet, samles Nordens bedste Flatcoated Retrievere til mesterskab på dansk jord. Det bliver en festlig og travl weekend for alle med hang til fart, samarbejde og glade haler

Dansk makkerpar dansede sig til verdenstoppen

11-08-2025 12:00, af Cecilie Friis Amstrup

Sidsel Rycther Lauridsen og border collien Shadow blev verdensmestre i Heelwork to Music efter ti års dedikeret træning, tæt samarbejde og en præstation, der tryllebandt både dommere og publikum i Finland.

Cirka 75% af verdens hunde er herreløse

29-12-2011 08:23, af Tine Luther
Uanede mængder af hunde lever på gaden, hvor sult, sygdom, slagsmål og 2–benede fjender er en del af hverdagen. Gadehundene udgør et af de største velfærdsproblemer blandt dyr uden for Danmarks grænser.

Besøg på Bakken

20-06-2016 15:12, af Kasper Larsson
I lørdags var der fint besøg på Bakken. Specialklubben for glathåret foxterrier havde samlet tropperne og taget til ”Korsbæk”. I alt havde 18 hunde plus ejere taget turen til Matadorbyen.

Højsæson for hot spot - hunde med lang pels i risikogruppen

15-07-2022 08:07, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hot spot er inficerede sår der dukker op i varmt og badevenligt vejr. Hunde er især udsat, der hvor pelsen er tæt - på kinder, under ører, ved hals og på lænden

Hundeliv ofres til fordel for VM-fodbold

25-10-2011 14:28, af Tine Luther
Herreløse hunde i Ukraine slås brutalt ihjel, så der er ”ryddet op” i gaderne inden VM næste sommer.

Hunde og musik

08-01-2012 09:16, af Tine Luther
Mange hunde hyler, når de hører musik. Hvorfor gør det det?

Et liv med hunde i mere end et halvt århundrede

25-09-2025 07:00, af Redaktionen

Preben Hansen har været medlem af Dansk Kennel Klub i 57 år og ser tilbage på et langt hundeliv med airedale terriers, udstillinger og stærke fællesskaber.

Antibiotikaresistens hos hunde – dyreejerens rolle

27-11-2011 09:03, af Tine Luther
Hunde er ligesom mennesker i stigende grad udsat for at blive syge af bakterier, som er resistente over for antibiotika. I løbet af to år er antallet af prøver indsendt til LifeKU (tidligere den Kgl. Veterinær- og Landbohøjskole) fra hunde steget fra 0 % til 4 % multiresistente stafylokokker.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Opdatering på hundene fra ransagningen i Ribe

Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Hunde i kolde biler risikerer frostskader

10-01-2025 07:52, af Cecilie Friis Amstrup

Når temperaturen falder, kan det være farligt for hunde at blive efterladt i kolde biler. Sørg for at beskytte din firbenede ven mod vinterens bidende kulde.

Pernille og Peter vinder hæderspris

Pernille Anna Knudsen og den dansk/svenske gårdhund Peter er blevet hyldet med Idrætens Hæderspris i Ikast Brande Kommune. Efter et år med både DM guld og VM deltagelse har makkerparret cementeret deres plads i den absolutte agilityelite.

Guide: Kom godt i gang med udstilling

Overvejer du at prøve kræfter med hundeudstilling? Her får du den ultimative guide til at gå fra nysgerrig tilskuer i Fredericia til din allerførste tur i ringen.

Naturstyrelsen Sønderjylland skærper kontrollen med løse hunde

Naturstyrelsen Sønderjylland intensiverer nu indsatsen mod løse hunde i naturen for at beskytte vildtet og andre gæster. Kampagnen minder om reglerne i naturbeskyttelsesloven og henviser til landets mange hundeskove som et sikkert alternativ.

Pas på hundene i frostvejret

03-01-2025 09:52, af Cecilie Friis Amstrup

2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser. 

K9 Biathlon for alle inviterer til Valentinesløb

Den 14. februar inviterer K9 Biathlon for alle til et stemningsfuldt Valentinesløb i Bevtoft. Et lille og uformelt træningsløb, hvor fokus er på hygge, fællesskab og glæden ved at være aktiv sammen med sin hund.