Hunde fremmer samarbejdet

25-11-2017 17:19, af Astrid Gerd Holtet

Har I en kontorhund på din arbejdsplads? Hvis ikke, så kan det være I skulle få én – et nyere amerikansk studie har nemlig vist, at tilstedeværelsen af en hund fremmer samarbejdet hos mennesker 

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

De fleste af os oplever til dagligt at skulle arbejde sammen med andre – på arbejdet, i hjemmet eller i forbindelse med vores fritidsinteresser – nogle gange er samarbejdet godt, og andre gange mindre godt.  En af de ting, der har betydning for samarbejdet, er vores humør. Vores evne til at samarbejde, og vores lyst til at interagere med andre, påvirkes af, hvordan vi har det. Er vi i godt humør arbejder vi bedre sammen, end hvis humøret er i bund.

Flere studier har vist, at samvær med hunde har en positiv indvirkning på vores humør, og derfor gik en gruppe amerikanske forskere i gang med at undersøge, hvordan tilstedeværelsen af en hund påvirkede samarbejdet mellem mennesker.

De sammensatte 120 mennesker i grupper af fire personer, og bad dem om at løse forskellige problemer.  Hos halvdelen af grupperne var der en hund til stede i lokalet, imens de arbejdede. Forskergruppen fandt, at de grupper, der havde en hund hos sig, snakkede bedre sammen, havde mere fysisk kontakt og udviste en større grad af samarbejde overordnet set, sammenlignet med grupperne uden hund. Derudover blev deltagerne, i grupperne med hunde, blandt andet vurderet som værende generelt mere venlige, afslappede og opmærksomme på hinanden.

Ud fra deres studie mener forskerne at have vist, at hunde kan have en positiv påvirkning på vores samarbejdsevner og på den måde vi interagerer med hinanden. Når humøret øges, og vi slapper af, bliver vi bedre til at arbejde sammen. Forskerholdet peger derfor på, at hunde blandt andet kan have en rolle at spille på vores arbejdspladser i fremtiden.  

 
KILDE:

Colarelli et al. A Companion Dog Increases Prosocial Behavior in Work Groups. Anthrozoös, 30 (1), 77-89 (2017)

Læs også

Dansk hundesport i topgear – to store mesterskaber i samme weekend

07-11-2025 16:00, af Karina Green Damsgaard

Denne weekend står i hundesportens tegn. Mens det danske landshold under Dansk Canicross Forbund kæmper om medaljer ved verdensmesterskabet i Tjekkiet, samles Nordens bedste Flatcoated Retrievere til mesterskab på dansk jord. Det bliver en festlig og travl weekend for alle med hang til fart, samarbejde og glade haler

Dansk makkerpar dansede sig til verdenstoppen

11-08-2025 12:00, af Cecilie Friis Amstrup

Sidsel Rycther Lauridsen og border collien Shadow blev verdensmestre i Heelwork to Music efter ti års dedikeret træning, tæt samarbejde og en præstation, der tryllebandt både dommere og publikum i Finland.

30 titler og fødselsdag skal fejres

09-07-2025 06:27, af Cecilie Friis Amstrup

Fra sommertræning i baghaven til 30 titler og stjernestatus. For Sofus, der fylder fire år i dag, er Sirius blevet en livsglad livsstil, og sammen med ejer Margit har han fundet en hverdag fyldt med motivation, glæde og samarbejde.

En vovet dag, der ka´ gi´ pote

01-08-2013 13:59, af Tine Luther
Traditionen tro, afholder DcH Esbjerg igen i år hundens dag i Gryden, Vognsbølparken, hvor alle hunde interesserede og andre ”nysgerrige” kan kigge forbi til en hyggelig dag med masser at hundeaktiviteter. Det sker den 10. august og plejer at være ganske velbesøgt.

Er du klar til årets store hundefest?

31-10-2018 14:40, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I denne weekend afvikles årets sidste hundeudstilling, organiseret af Dansk Kennel Klub. Næsten 8.000 hunde fordelt over 264 forskellige racer vil lægge vejen forbi Messecenter Hernings store haller over weekenden. Her vil der altså være rig mulighed for at opleve alt fra stor til lille, fra jagthund til selskabshund, eller fra kort til lang pels. Det bliver kort sagt en sand hundefest med pomp og pragt

Helte reddede hunde fra altødelæggende brand

18-05-2022 15:45, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I morges brændte et hus ned i Brovst i Nordjylland. Husets fem hunde blev reddet ud af tre heltemodige personer

Ny bog: ”Der findes hunde…”

30-08-2011 13:34, af Tine Luther
En ny børnebog med skægge illustrationer fortæller om menneskets bedste ven og alle dens forskellige størrelser, faconer og sindelag. Bogen er udgivet i samarbejde med Dansk Kennel Klub.

Hestepærer på menuen - farligt for hunde?

18-10-2017 12:33, af Cecilia Lindahl

Spiser din hund også hestepærer, når den er med i stalden? Hestepærer indeholder da bare græs, korn og hø, så hvorfor skulle det være farligt – men det kan faktisk være giftigt for hunde at spise hestegødning

Ziljah er Danmarks sødeste hund!

25-08-2015 08:45, af Tine Luther
Store Hestedags stadigt voksende hunde-event har kåret Danmarks sødeste hund.

WSPA i aktion i Filippinerne

08-08-2013 14:40, af Tine Luther
WSPA’s verdensomspændende arbejde med at vaccinere hunde mod rabies er denne sommer kommet til Filippinerne. Dermed er WSPA med til at stoppe brutale masseaflivninger i østaten.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Vitus og Hundestjernen – 1. december

01-12-2025 19:00, af Anne Egede

En stille decembernat bliver alt andet end almindelig, da Vitus – en lille hvid hund med et stort mod – pludselig kastes ud i et mystisk lysfænomen i haven. Mens farver eksploderer på himlen, og en lysende kugle dukker op blandt roserne, vågner noget mørkt under egetræet. Og Vitus er den eneste, der ser det

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Stort hundeevent lukker: Fællesskabet kan være redningen

30-11-2025 09:00, af Rinnie Mathilde Ilsøe og Rikke Hemmingsen

Efter syv år som et af Danmarks mest inkluderende hundeevent lukker K9 Biathlon for alle ved udgangen af 2025. Beslutningen er taget efter længere tids økonomiske udfordringer, som hverken rekordmange deltagere eller stor synlighed har kunnet løfte. Alligevel spirer håbet om, at fællesskabet måske kan sikre en fremtid i en ny form

Ny funktion i hundeweb giver bedre overblik over din hunds sundhedsdata

30-01-2025 12:06, af Cecilie Friis Amstrup

Dansk Kennel Klub har lanceret en ny mulighed for hundeejere og opdrættere, der ønsker at registrere sundhedsresultater, som ikke er omfattet af officielle avlskrav og -anbefalinger. Funktionen “Anden sundhed” giver bedre overblik og lettere adgang til hundes sundhedsdata.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Vitus og Hundestjernen – 2. december

02-12-2025 14:00, af Anne Egede

Efter en nat med uhyggelige lys og rødglødende øjne vil Vitus helst blive i sengen. Men i haven venter nye spor og et møde bag egetræet, der afslører, at natten måske slet ikke er forbi. 

Vitus og Hundestjernen – en julekalender for hundevenner

29-11-2025 09:00, af Anne Egede

Glæd dig til december, hvor Hunden.dk bringer den nye julekalender “Vitus og Hundestjernen” – et hjertevarmt og magisk juleeventyr i 24 afsnit for alle hundevenner. Her venter både spænding, humor og masser af julestemning