WSPA i aktion i Filippinerne

08-08-2013 14:40, af Tine Luther
WSPA’s verdensomspændende arbejde med at vaccinere hunde mod rabies er denne sommer kommet til Filippinerne. Dermed er WSPA med til at stoppe brutale masseaflivninger i østaten.
Copyright Ridehesten.com
En af de vaccinerede hunde med sin glade ejer. (Foto: GARC)

Sammen med samarbejdspartneren GARC (Global Alliance for Rabies Control) har WSPA indtil nu vaccineret tusinder af hunde i regionen Cainta mod den dødbringende sygdom rabies. Foreningens dyrevenlige metode til at bekæmpe rabies baner vejen for, at mennesker og hunde kan leve sammen i harmoni. Premiere i Filippinerne Projektet i Cainta er det første i WSPA’s arbejde med at hjælpe hunde i Filippinerne, og flere områder vil følge. Cainta-regionen har en befolkning på over 300.000 personer fordelt over syv "barangays"/landsbyer. Omkring 90 frivillige fra lokalbefolkningen, herunder en gruppe dyrlægestuderende, har arbejdet på højtryk for at få vaccineret hundene. Den fælles indsats har været en succes, og der er nu vaccineret over 70 % af alle hunde, som lever i disse landsbyer. Immunitet mod rabies Ved at vaccinere 70 % af hundene opbygges der en immunitet mod rabies, og det betyder, at 100 % af hundene bliver beskyttet mod sygdommen. Dermed beskyttes også menneskene, der lever sammen med hundene. WSPA planlægger at gå i gang med anden vaccinationsrunde til september. Kilde: WSPA

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Showhunden Sainz stråler i spotlyset

07-05-2025 07:14, af Cecilie Friis Amstrup

Den engelske springer spaniel Sainz er både en elsket familiehund og showstjerne, og ved årets første DKK udstilling i Fredericia løb han med den eftertragtede titel som Best in Show.

Snuder, snore og store titler: Tre dage med tophunde i Roskilde

02-05-2025 14:26, af Line Pedersen, Kommunikationsmedarbejder ved Dansk Kennel Klub

Foråret har meldt sin ankomst, solen begynder så småt at varme, og scenen er sat, så kom og vær med til årets første store udendørs hundeudstilling, som strækker sig over hele tre dage. Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, åbner endnu engang dørene til en fantastisk udstillingsweekend på Roskilde Dyrskueplads den 9.-11. maj 2025, og du er selvfølgelig inviteret med.

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

Når isbilen ringer så logrer halerne

06-05-2025 07:13, af Cecilie Friis Amstrup

Med Hjem-Is kan hunde få deres helt egen is leveret direkte til døren. For opdrætter Brigitte Malou Christensen er hundeisen blevet et fast indslag ved både fødselsdage og hverdagsforkælelse, og ismanden Victor er blevet en kær gæst med logrende velkomst.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Ja, din hund må godt spise mælkebøtter, men...

03-05-2025 07:40, af Cecilie Friis Amstrup

Den gule blomst i haven er ikke bare flot at se på, men kan også styrke din hunds fordøjelse og understøtte organer som lever og nyrer. Hvis du samler den med omtanke, kan hele planten bruges som et naturligt supplement i foderet.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Besøgshund er et erhverv i Sverige

04-05-2025 07:32, af John Frank Ahm

Den svenske tilgang, hvor besøgshundeteams gennemgår en grundig uddannelse med fokus på hundens tryghed og kvaliteten af samværet med de ældre, fik mig til at pakke kufferten og rejse nordpå.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse