Lisbeth har sendt os en mail, hvor hun beder om et godt råd. Hendes hund er for tredje gang blevet overfaldet af en anden hund, og nu er den rigtig utryg ved at komme ud. Hvad skal hun gøre for at give den trygheden tilbage?
I får hendes mail her
Min hanhund Jones er for tredje gang blevet overfaldet af en hund. Jones er en blanding af husky-bordercollie og samojede. Han har altid været en meget sensitiv følsom hund, og kan ikke så godt lide andre hanhunde. Han så RØDT når vi mødte dem. Dog havde jeg langt om længe fået ham beroliget, når vi mødte andre hanhunde.
Søndag bliver han og jeg så rigtigt forskrækkede, da en cocker spaniel uden vi havde hørt den, kom løbende bag ved os og gik direkte til angreb på Jones.
Det var meget voldsomt, så flere folk, som så det, kom over til os bagefter for at se om min hund var ok. Det var en teenagedreng, som kom og tog sin hund, efter jeg blev nød til at tage fat i Jones’ nakkeskind, så drengen kunne tage sin vildt gale hund.
Nu kommer mit spørgsmål så. Efter den grimme episode i søndags, er Jones blevet ENDNU MERE på vagt over ALLE hunde. Han føler sig meget meget utryg når vi møder andre hunde. Han virker så forvirret og ødelagt efter det i søndags.
Er der på nogen måde jeg kan når jeg går ture med ham,få ham til at føle sig TRYG igen????
Hans selvtillid som jeg har arbejdet hårdt med, siden han blev overfaldet en anden gang, var langt om længe god, men nu er han desværre endnu mere utryg, end jeg nogensinde har set ham før. Han er ca. fire og et halvt år gammel.
Håber, I evt. kan hjælpe med at give mig nogle gode tips til, hvad jeg kan gøre på vores dejlige lange gåture, som vi begge elsker.
For godt en uge siden fortalte vi historien om Daisy, der døde efter at være blevet overfaldet af en anden hund. Vi har nu været i kontakt med politiet for at høre deres side af sagen
Trine Drejer oplevede i januar måned enhver hundeejeres værste mareridt. Hendes elskede hund blev overfaldet af en anden hund og døde efterfølgende. Her får du historien
Sidste mandag blev en syvårig pige overfaldet af en hund i Taastrup. Politiet har siden efterlyst vidner. Indtil videre uden held
Siden Agria Dyreforsikring i 2018 første gang afholdt den velgørende Hundegåtur, er danskernes ønske om at hjælpe dyr i nød kun vokset. Derfor håber Agria på - for syvende år i træk - at kunne sætte indsamlingsrekord i weekenden den 4. og 5. maj. Hverken distancen eller antallet af skridt er afgørende for donationens størrelse - men jo flere der går med, jo flere penge donerer selskabet til Dyreværnets arbejde med hjemløse hunde.
Dyrenes Beskyttelse og Maxi Zoo tager forskud på Valenstinsdag, når de 11. februar indbyder til valentinsgåtur 11. februar
I Tyskland er man ved at revidere dyrevelfærdsloven. Det betyder blandt andet, at man vil indføre en lov om, at hunde skal luftes mindst to gange om dagen
En sejltur på Limfjorden i weekenden endte tragisk for parret Carina Christensen og Bo Andersen, der måtte opgive at redde deres ene hund. Nu efterlyser de den røde cocker spaniel
Den engelske cocker spaniel er en smuk hund. Men hvad ved du egentlig om den? Prøv denne uges fredagsquiz.
Blommerne og mirabeller hænger tungt fra træernes grene og truer med at falde ned i hovedet på de forbipasserende. Er man så heldig at gå tur på en natursti, kan man oven i købet plukker dem og nyde dem med det samme. Og er hunden med, fristes man helt naturligt til også at give sin hund et par stykker af disse sødmefyldte og saftige frugter. Men er det nu en god ide?
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.
Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Dansk Dobermann Klub byder velkommen til IDC World Championship IGP 2026 i maj måned. Det bliver en weekend fyldt med hundesport på allerhøjeste niveau, hvor publikum kan opleve racens unikke evner og styrke på tætteste hold.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Der findes hundeudstillinger – og så findes der Crufts. Som udsendt for redaktionen på HUNDEN.dk havde jeg i år fornøjelsen af at opleve verdens største hundeshow på nært hold, og det er svært ikke at blive imponeret.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse