Lisbeth har sendt os en mail, hvor hun beder om et godt råd. Hendes hund er for tredje gang blevet overfaldet af en anden hund, og nu er den rigtig utryg ved at komme ud. Hvad skal hun gøre for at give den trygheden tilbage?
I får hendes mail her
Min hanhund Jones er for tredje gang blevet overfaldet af en hund. Jones er en blanding af husky-bordercollie og samojede. Han har altid været en meget sensitiv følsom hund, og kan ikke så godt lide andre hanhunde. Han så RØDT når vi mødte dem. Dog havde jeg langt om længe fået ham beroliget, når vi mødte andre hanhunde.
Søndag bliver han og jeg så rigtigt forskrækkede, da en cocker spaniel uden vi havde hørt den, kom løbende bag ved os og gik direkte til angreb på Jones.
Det var meget voldsomt, så flere folk, som så det, kom over til os bagefter for at se om min hund var ok. Det var en teenagedreng, som kom og tog sin hund, efter jeg blev nød til at tage fat i Jones’ nakkeskind, så drengen kunne tage sin vildt gale hund.
Nu kommer mit spørgsmål så. Efter den grimme episode i søndags, er Jones blevet ENDNU MERE på vagt over ALLE hunde. Han føler sig meget meget utryg når vi møder andre hunde. Han virker så forvirret og ødelagt efter det i søndags.
Er der på nogen måde jeg kan når jeg går ture med ham,få ham til at føle sig TRYG igen????
Hans selvtillid som jeg har arbejdet hårdt med, siden han blev overfaldet en anden gang, var langt om længe god, men nu er han desværre endnu mere utryg, end jeg nogensinde har set ham før. Han er ca. fire og et halvt år gammel.
Håber, I evt. kan hjælpe med at give mig nogle gode tips til, hvad jeg kan gøre på vores dejlige lange gåture, som vi begge elsker.
For godt en uge siden fortalte vi historien om Daisy, der døde efter at være blevet overfaldet af en anden hund. Vi har nu været i kontakt med politiet for at høre deres side af sagen
Trine Drejer oplevede i januar måned enhver hundeejeres værste mareridt. Hendes elskede hund blev overfaldet af en anden hund og døde efterfølgende. Her får du historien
Sidste mandag blev en syvårig pige overfaldet af en hund i Taastrup. Politiet har siden efterlyst vidner. Indtil videre uden held
Nu kan man få penge for at lufte og lege med hunde. Det er Hellerup Dog Walk, der har slået stillingen som hundelufter op, da stedet snart åbner ny hundehave.
En ny undersøgelse viser, at hundeejere ikke går lige så meget med deres hunde i de kolde vintermåneder, som de gør, når vejret er varmere. Den manglende motion kan ses på hundenes vægt
Det er ikke kun kulden, der generer vores firbenede venner i denne tid. Den salt, der strøs for at forhindre de tobenede i at falde og de firhjulede i at køre galt, er ikke god for hundenes poter. Det samme gælder små kugler af is
Hvad skal man svare, når en person spørger, om han eller hund må sige hej til ens hund? Er det ok at sige nej. Hvad synes du?
En gåtur med sine ejere på Englands højeste punkt endte noget dramatisk for hunden Daisy
I Australien har man en ret stram dyrelov, som blandt andet betyder, at man kan få en stor bøde for ikke at lufte sin hund dagligt
Fra den 1. juli kan både lokale hundeejere og gæster på Rold Gl. Kro forkæle deres hunde med vask, klip og spa i trygge og rolige omgivelser, og de første bookinger er allerede i hus.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Kortere snor, sundere avl og bedre trivsel: Fra den 1. juli 2025 gælder nye regler for alle hundeejere i Danmark.
Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni. Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.
Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?
Sommeren kan være hård for vores firbenede venner. Hunde har svært ved at komme af med varmen, og derfor skal du som ejer tage særlige hensyn, når solen bager. Her får du gode råd til, hvordan du holder din hund sund og glad i sommervarmen.
Græsavne kan bore sig ind i poter, ører og sågar øjne på hunden, og lige nu kommer menneskets bedste ven ofte slemt til skade, når den boltrer sig i det danske sommerland.
Niels Jensen og hans firbenede makker Briska's Orry hentede guld til Danmark ved Dobermann IGP VM og opfyldte dermed Niels’ drøm.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.