I januar var Trine Drejer ude at lufte sin hund, Daisy, en golden retriever. Gåturen ender fatalt, da en hund angriber Daisy med sådan en kraft, at hun brækker to ribben, der punkterer begge lunger.
Daisy døde derfor kort efter angrebet, og efterfølgende undrede Trine Drejer sig over, at den angribende hund ikke blev straffet.
Vi har snakket med Politikommissær Peter Hvidberg fra Sydsjællands Politi om sagen.
– Det er selvfølgelig helt vildt tragisk, at den angrebne hund afgår ved døden. Ejeren er naturligvis knust over det, og jeg kan sige, at ejeren af hunden, der angreb, også er mærket af sagen, fortæller han.
Peter Hvidberg fortæller, hvorfor den angribende hund ikke er blevet aflivet.
– Der er en del faktorer, der spiller ind i denne tragiske sag. For det første, døde hunden ikke af bid, men af at være blevet løbet ind i med så stor kraft af en større hund, at ribbenene brækkede og punkterede lungerne. Derudover går kvinden med sin hund på et stisystem, som går ind over den anden hundeejers grund. Ejeren ved, at hans hund ikke bryder sig om andre hunde og forsøger at få dem til at gå væk, inden hans hund får øje på dem, lyder det fra Peter Hvidberg, der desuden kan fortælle, at episoden har haft konsekvenser for den angribende hund.
– Hunden skal fremover føres i line og have mundkurv på, fortæller han og fastslår, at den afgørelse er faldet hos Rigspolitiet.
Han kan desuden fortælle, at politiet ikke har andre sager på den pågældende hund.
Trine Drejer, der havde Daisy, er glad for, at episoden har haft lidt konsekvenser for den angribende hund, men hun er dog ikke helt enig i politiets fremlægning af sagen.
– Det er altså ikke er rigtigt, at vi gik på hundens ejers grund. Det er en offenlig vej hvor alle bør kunne passere - og vi vendte om 300 meter fra hans hus ,så vi passerede ikke engang. Derudover forsøgte han ikke at få os væk. Han sagde efterfølgende, at han vidste hans hund ikke kunne lide andre hunde, og han havde overvejet det ja, men han forsøgte ikke, så havde jeg da selvfølgelig løbet min vej, lyder det fra Trine Drejer.
Trine Drejer oplevede i januar måned enhver hundeejeres værste mareridt. Hendes elskede hund blev overfaldet af en anden hund og døde efterfølgende. Her får du historien
En gåtur med sine ejere på Englands højeste punkt endte noget dramatisk for hunden Daisy
Dyreværnets tur til Serbien gik godt, og nu kan Daisy og Alba holde jul i deres nye familie
En skærmydsel over, om hunde skal føres i snor, endte onsdag aften i et voldeligt overfald i Høng
Sidste mandag blev en syvårig pige overfaldet af en hund i Taastrup. Politiet har siden efterlyst vidner. Indtil videre uden held
Onsdag blev en togtur ved Ringsted til en rigtig ubehagelig oplevelse for en ejer og hendes hund
Vi har modtaget en mail fra en læser, som søger hjælp. Vi tænker naturligvis, at vores læsere vil have nogle gode råd
En 81-årig kvinde og hendes hund blev fredag overfaldet af, hvad politiet kalder, to muskelhunde. Overfaldet kostede hendes hund livet
Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.
Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Sverige er et af de mest populære rejselande for danske hundeejere. Få kendskab til de gældende regler for 2026 her.
Holland er kendt for sine åbne vidder og hundekærlige kultur, hvilket gør det til en oplagt destination for en kør-selv-ferie. Men selvom grænserne føles åbne, er der i 2026 vigtige krav til dokumentation og sundhed, som du skal have styr på, før I ruller mod syd.
Vidste du, at du med simple øvelser kan styrke bånddet mellem dig og hunden? Vi har samlet fem sjove øvelser, der ikke bare aktiverer din hund mentalt, men også bygger tillid og forståelse mellem jer i en travl hverdag.
Drømmen om at skabe noget eget i den danske hundeverden kræver både mod og udholdenhed. Ismail og Valdemar har valgt at bygge deres virksomhed på et fundament af venskab og lokal produktion i Odense.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Skal du rejse med hund til Frankrig i 2026? Få styr på regler om EU-pas, rabiesvaccination, indrejsekrav og særlige regler for hunderacer, så du undgår problemer ved grænsen og kan nyde ferien uden bekymringer.
Når pinsesolen står over Skagen den 23. og 24. maj 2026, danner Skagen Strand Hotel & Resort rammen om en stemningsfuld nordisk udstilling med både historie, hunde og fællesskab i centrum.