I januar var Trine Drejer ude at lufte sin hund, Daisy, en golden retriever. Gåturen ender fatalt, da en hund angriber Daisy med sådan en kraft, at hun brækker to ribben, der punkterer begge lunger.
Daisy døde derfor kort efter angrebet, og efterfølgende undrede Trine Drejer sig over, at den angribende hund ikke blev straffet.
Vi har snakket med Politikommissær Peter Hvidberg fra Sydsjællands Politi om sagen.
– Det er selvfølgelig helt vildt tragisk, at den angrebne hund afgår ved døden. Ejeren er naturligvis knust over det, og jeg kan sige, at ejeren af hunden, der angreb, også er mærket af sagen, fortæller han.
Peter Hvidberg fortæller, hvorfor den angribende hund ikke er blevet aflivet.
– Der er en del faktorer, der spiller ind i denne tragiske sag. For det første, døde hunden ikke af bid, men af at være blevet løbet ind i med så stor kraft af en større hund, at ribbenene brækkede og punkterede lungerne. Derudover går kvinden med sin hund på et stisystem, som går ind over den anden hundeejers grund. Ejeren ved, at hans hund ikke bryder sig om andre hunde og forsøger at få dem til at gå væk, inden hans hund får øje på dem, lyder det fra Peter Hvidberg, der desuden kan fortælle, at episoden har haft konsekvenser for den angribende hund.
– Hunden skal fremover føres i line og have mundkurv på, fortæller han og fastslår, at den afgørelse er faldet hos Rigspolitiet.
Han kan desuden fortælle, at politiet ikke har andre sager på den pågældende hund.
Trine Drejer, der havde Daisy, er glad for, at episoden har haft lidt konsekvenser for den angribende hund, men hun er dog ikke helt enig i politiets fremlægning af sagen.
– Det er altså ikke er rigtigt, at vi gik på hundens ejers grund. Det er en offenlig vej hvor alle bør kunne passere - og vi vendte om 300 meter fra hans hus ,så vi passerede ikke engang. Derudover forsøgte han ikke at få os væk. Han sagde efterfølgende, at han vidste hans hund ikke kunne lide andre hunde, og han havde overvejet det ja, men han forsøgte ikke, så havde jeg da selvfølgelig løbet min vej, lyder det fra Trine Drejer.
Trine Drejer oplevede i januar måned enhver hundeejeres værste mareridt. Hendes elskede hund blev overfaldet af en anden hund og døde efterfølgende. Her får du historien
En gåtur med sine ejere på Englands højeste punkt endte noget dramatisk for hunden Daisy
Dyreværnets tur til Serbien gik godt, og nu kan Daisy og Alba holde jul i deres nye familie
En skærmydsel over, om hunde skal føres i snor, endte onsdag aften i et voldeligt overfald i Høng
Eva Bonde i Stenvad ejer ikke længere en hund - den er død efter to af naboens hunde overfaldt den fredag morgen. Nu rejser spørgsmålet sig: Kunne nogen have gjort noget? Det skriver TV2østjylland
Onsdag blev en togtur ved Ringsted til en rigtig ubehagelig oplevelse for en ejer og hendes hund
Sidste mandag blev en syvårig pige overfaldet af en hund i Taastrup. Politiet har siden efterlyst vidner. Indtil videre uden held
En 81-årig kvinde og hendes hund blev fredag overfaldet af, hvad politiet kalder, to muskelhunde. Overfaldet kostede hendes hund livet
Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.
Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.
Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.
Mange hunde viser ikke tydeligt, når de har ondt. Derfor overser mange ejere de små signaler, der i virkeligheden kan være tegn på smerter.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
De fleste hundeejere har mindst én historie, der stadig giver røde kinder og nervøse grin. For hunde har en helt særlig evne til at skabe kaos på de mest ubelejlige tidspunkter, ofte uden selv at opdage det.
Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund