Et nyt udkast til bekendtgørelse om dyrevelfærdsmæssige mindstekrav til hold af hunde er netop sendt i høring. Dansk Kennel Klub (DKK) ser med stor tilfredshed på den kommende lovgivning, som har potentiale til at hæve sundheden og velfærden for alle hunde i Danmark.
Gennem det seneste år har DKK samarbejdet med Dyrenes Beskyttelse, Dyreværnet, Den Danske Dyrlægeforening og DOSO for at påvirke den nye lovgivning i en retning, der gavner hundene. I de tidlige faser var der bekymring for, at der ville blive indført forbud mod bestemte hunderacer, men i stedet er fokus nu på at forbedre sundhed og velfærd for alle danske hunde.
Sundhedskravene matcher DKK’s eksisterende regler
De erfarne opdrættere vil hurtigt bemærke, at mange af sundhedskravene i bekendtgørelsen ligner de avlskrav og etiske regler, som DKK allerede stiller til opdræt af udvalgte racehunde.
– Vi er meget tilfredse med, at både Fødevareministeren og Fødevarestyrelsen har lyttet til faglige input fra dyreværnsorganisationer, dyrlæger og DKK. Det er et stort skridt fremad for hundevelfærd i Danmark, lyder der fra DKK.
Den store forskel er dog, at disse regler, såfremt de bliver stemt igennem i Folketinget, kommer til at gælde ALLE hunde - både med og uden stambog.
Hvad dækker bekendtgørelsen?
Den nye bekendtgørelse vil sætte en række regler i kraft, der skal sikre bedre forhold for hunde i Danmark. Blandt de vigtigste punkter er:
Desuden indeholder lovforslaget en række krav om obligatoriske sundhedsundersøgelser for visse racer:
DKK fortsætter dialogen
Selvom DKK generelt er positivt stemt over for bekendtgørelsen, er der enkelte detaljer, de mener kunne være anderledes. Disse vil blive fremført i DKK’s høringssvar for at sikre de bedst mulige forhold for danske hunde og opdrættere.
Udkastet til bekendtgørelsen kan læses her: Høringsportalen
Fødevareministerens pressemeddelelse kan findes her: Fødevareministeriets hjemmeside
Høringen er nu åben, og der forventes yderligere debat om, hvordan lovgivningen bedst kan sikre danske hundes sundhed og velfærd.
Fødevareminister Jacob Jensen viser vejen med ”den danske model for sund hundeavl”. – Vi skal have bedre dyrevelfærd for hunde, og det får vi bl.a. ved at fokusere på at vælge at bruge de sundeste avlsdyr samt at give avlstæven gode betingelser. Det skal gælde for alle hunde, der opdrættes i Danmark og ikke kun i den organiserede del af hundeopdrættet, lyder det resolut fra Jacob Jensen, minister for landbrug, fødevarer og fiskeri.
Dansk Kennel Klub gør etiske anbefalinger til regler for at styrke ansvarlig hundeavl.
Opdrætsjournalen er opdrætteren-/tæveejerens bedste værktøj. Det er en bog, du selv skriver/udfylder efterhånden, som ”Projekt hundehvalpe” skrider frem.
Coronaen satte en stopper for planen om at gøre Dobergaarden Forever Emiko til international champion. Men søndag lykkedes det endelig
Det nye nummer af HUNDEN er spækket med alt det, vi elsker – fællesskab, viden og kærligheden til hunde.
En ny bekendtgørelse sætter vigtig ramme for sund hundeavl samt velfærd for avlstæver.
Jubilæum i DKK: Et halvt århundrede med passion, opdræt og venskaber i ulvehundenes verden
På udstillingen i Roskilde har DKK lanceret en skattejagt rundt på udstillingspladsen. Skattejagten fredag blev så hurtig udsolgt, at man allerede er ved at tænke i alternativer
VM for schæferhunde er godt i gang i Randers. Her til formiddag har seks hunde været i ilden til forsvarsarbejde på Randers Stadion
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Del 2 af Karen Frost Knudsens populære serie er landet i november nummeret af HUNDEN
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Hunde, fællesskab og mangfoldighed mødes på Ledreborg Slot og i Svendborg
Kulde påvirker hunde forskelligt, og mange af de første tegn kan være svære at opdage. Når du kender signalerne, kan du give hunden tryghed og sikre, at vinterens gåture bliver en god oplevelse
Mød den dansk/svenske gårdhund i det nye nummer af HUNDEN