Nyhed: Opdrætsjournal til alle opdrættere

07-11-2024 12:33, af Cecilie Friis Amstrup

Opdrætsjournalen er opdrætteren-/tæveejerens bedste værktøj. Det er en bog, du selv skriver/udfylder efterhånden, som ”Projekt hundehvalpe” skrider frem.

Copyright Ridehesten.com
Foto: Anne Egede

Opdrætsjournalen fra Forlaget Bellis, skrevet af Anne Egede, er en bog på 112 sider med fortrykte skemaer og tabeller, som du selv udfylder. Det er lige fra tæven går i løbetid, over parring og drægtighed til fødsel og tiden efter fødslen.

Journalen indeholder desuden skemaer og tabeller, som du udfylder om hvalpene med alle relevante fakta om den enkelte hvalp – om hvalpens fødsel, vægtskemaer, foder, dyrlægeoplysninger osv. – fra hvalpen kommer til verden, og til den forlader opdrætteren med sin nye ejer.

Med denne journal får du som opdrætter en enestående mulighed for at holde styr på alle relevante oplysninger om et kuld hvalpe og deres mor. Du har alle oplysninger samlet på ét sted, så det er nemt og overskueligt for dig. 

De fortrykte skemaer og tabeller gør det let og enkelt at notere alle data. Du skal bare indføre de data, som gælder for din tæve og dine hvalpe. Opdrætsjournalen rummer selvfølgelig også plads til egne noter, ligesom der er plads til at indsætte fotos af hvalpenes forældre, fotos af hver enkelt hvalp samt scannings- og røntgenbilleder m.m.

En udfyldt journal er en guldgrube af data, dertil kommer, at det slet og ret er sjovt at føre en opdrætsjournal.

Opdrætsjournalen er en bog, du selv har skrevet. En bog med alle vigtige facts omkring hele forløbet med dit hvalpekuld, og som du, som opdrætter, vil have glæde af for altid.

Opdrætsjournalen kan købes nu hos Østrand og i DKKs webshop.

Info

ANMELDELSE af ”Opdrætsjournalen” fra Forlaget Bellis:

Som opdrætter gennem mange år vil jeg efter at have set Anne Egedes “Opdrætsjournal” ønske, jeg havde været lige så kreativ, som hun er. Selv skrev jeg nogle af hvalpeoplysningerne ind på små sedler, som naturligvis blev “glemt” og forsvandt undervejs. Tænk, om man kunne have sammenlignet kuldene undervejs. Det kunne man have lært meget af, tror jeg. At følge hvalpene fra start med alle disse oplysninger, der fremgår af skemaerne i denne opdrætsjournal, kunne måske forklare meget om hvalpens videre udvikling – også efter hvalpene kom til nye ejere. Som opdrætter kan man uden tvivl også lære meget om de avlslinjer, man har i sit opdræt og muligvis også kunne løse problemer ved at bruge denne opdrætsjournal.

Opdrætsjournalen har alt relevant med både om tæven og om hvalpene – og også ting, som du helt sikkert ikke har tænkt på, men som er vigtige at notere. Tabeller og skemaer omfatter hvalpenes nye ejere, hvalpebiometri såsom højde, omkreds af hals og bryst, hvalpenavne inkl. køn og farve, hvalpe på sutteflaske/sonde såsom mængde, tidspunkt, vægt før og efter, og desuden et ugentligt vægtskema plus et vægtskema de første 3 uger. Derudover noter om den enkelte hvalpes fødselsforløb, hjertefrekvens, åndedræt, reflekser og farve på slimhinder. Selv nu, efter at jeg har haft mit sidste kuld, ville jeg ønske, at jeg havde haft alle disse oplysninger, som en udfyldt opdrætsjournal vil komme til at indeholde, på mine kuld. Det havde virkelig været rart ikke mindst i forhold til at hjælpe hvalpekøbere som selv opdrætter.

Som tidligere reproduktionsdyrlæge ville jeg også ønske, at jeg – dengang i min klinik – havde haft sådan en opdrætsjournal, som jeg kunne have tilbudt klienterne, for det er virkelig et smart redskab til enhver opdrætter, og er man ny i opdræt, er opdrætsjournalen også rigtig god at støtte sig op ad. Jeg kan varmt anbefale denne opdrætsjournal til jeres kommende kuld – I vil kun undre jer over, at I nogensinde har kunnet undvære den.

Birgitte Schjøth, Reproduktionsdyrlæge,
tidligere indehaver af ”Canicold Reproduktion”.

Læs også

Disse juleklassikere er giftige for din hund

Julen er fyldt med dufte, smag og fristelser. Men flere af de ting, vi forbinder med hygge og tradition, kan være farlige for vores hunde.

Rottweilers juleudstilling i Aunslevhallen – en festlig afslutning på udstillingsåret 2025

09-12-2025 19:00, af Kenneth Kammersgaard

Rottweiler Klubben Danmark samlede 28 ekvipager til en dag fyldt med julehygge, flot sportsånd og imponerende resultater.
 

Vitus og Hundestjernen – 8. december

08-12-2025 09:00, af Anne Egede

Modet vender tilbage til Vitus, da hundenes hyl fylder natten – men sandheden om Hundestjernen, Azazel og den kommende kamp mørkner hurtigt udsigten. Og mens sulten driver Vitus og hans nye venner ned fra tårnet, venter faren lige uden for kirkens trygge mure

Ny æra for hundeavl skal skabe bedre rammer for sundhed og velfærd

20-12-2024 15:16, af Cecilie Friis Amstrup

Dansk Kennel Klub gør etiske anbefalinger til regler for at styrke ansvarlig hundeavl.

Hvorfor vælge genbrugshund

01-02-2021 11:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Der er mange gode grunde til at vælge en “brugt” hund, dvs. en omplaceringshund, I køber på et internat eller fra en familie, der ikke længere kan have hunden. Men vær opmærksom på, at det økonomiske aldrig bør være en af grundene. Selvom en omplaceringshund er billigere i anskaffelse end en hundehvalp fra en opdrætter, så er der mange faste og også uforudsete omkostninger ved at have hund. Tjek, om I har luft i budgettet til at have en hund i de mange år, den ofte kan leve

Rørende gensynsglæde ved Ring 7

23-06-2019 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Som opdrætter er det altid lidt svært at give sine hvalpe videre. Det er det også for Kate Frederiksen, der har opdrættet groenendael siden starten af 90’erne. I Vejen mødte hun en af sine hvalpe

Årets opdrætter 2017 er Bitta Wöhliche

13-11-2017 08:37, af Marie Helene Rigård Rohleder

Flere års hårdt arbejde gav en velfortjent belønning da Bitta Wöhliche fra kennel Leading Angels vandt den prestigefyldte titel som årets opdrætter 2017 

EDS: Absolute Beginners

21-05-2023 07:22, af Anne Egede, www.hforhund.dk

Man skulle ikke tro det, men sådan er det. 
Når man følger store ring fra EDS på skærmen derhjemme, så bliver man meget mere obs på, hvad der sker i ringen. Lægger faktisk mærke til langt mere end hvis man sidder ved ringsiden.
Man distraheres ikke, som det sker når man er fysisk til stede ved ringen af folk, der kommer hen og skal snakke, eller af hvad der sker udenfor ringen

Dansk opdrætter melder sig til at tage imod hunde fra Ukraine

28-02-2022 14:05, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Krigen i Ukraine har i den grad berørt mennesker over hele verden, og der bliver ved med at komme nye mennesker, som gerne vil hjælpe. Anita Roager er et af disse mennesker

Ny læsning fra Forlaget Bellis

23-09-2024 12:05, af Anna Pørtner

Nu er der nyt læsning for alle hundeinteresserede. Forlaget Bellis, med Anne Egede i spidsen præsenterer nu to nye spændende bøger, der kan købes hos Dansk Kennel Klub

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller

Rottweilers juleudstilling i Aunslevhallen – en festlig afslutning på udstillingsåret 2025

09-12-2025 19:00, af Kenneth Kammersgaard

Rottweiler Klubben Danmark samlede 28 ekvipager til en dag fyldt med julehygge, flot sportsånd og imponerende resultater.
 

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Det kimer nu - til juleudstilling i Tollerklubben

10-12-2025 12:00, af Lars Møller

Tollerklubben rundede udstillingsåret af med en festlig og flot juleudstilling i Vemmelevhallen.
Nye ansigter, stærke resultater og historiske præstationer prægede årets sidste show.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Når skolehunden kommer på besøg: En formiddag fyldt med mod, læring og nus

13-12-2025 19:00, af Yasmin Bøllehuus

Skolehunden James tog på eventyr i 3. klasse og skabte en formiddag fyldt med læring, ro og nærvær. Et besøg der viste, hvor meget hunde kan bidrage i børns hverdag.

Weekendens hundeaktiviteter

Uanset om du er på udkig efter den race, der passer bedst til dit liv, eller du leder efter en ny hundesport at prøve, byder weekenden på mange muligheder over hele landet.

Vinderne i december er fundet

11-12-2025 15:00, af redaktionen

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 20. januar 2026 for at være med i næste års konkurrence i februar måned.

Stærk klubånd og flot hundearbejde i Boxergruppe Sydkyst/Ishøj

08-12-2025 09:30, af Emma Fridolin Sørensen

Boxergruppe Sydkyst/Ishøj afholdt prøvedag den 6. december, og det blev en dag fyldt med engagerede medlemmer, flotte præstationer og masser af opbakning. Hele 10 hunde var tilmeldt, og både færdselsprøverne og lydighedsprøverne bød på solidt arbejde og god stemning. Læs om resultaterne og den imponerende indsats fra klubbens egne frivillige i vores fulde beretning.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?