Der var kamp til det sidste om at blive årets opdrætter 2017. Om søndagen til DKK's internationale hundeudstilling i Herning stod Bitta Wöhliche fra kennel Leading Angels og opdaterede ihærdigt resultaterne på Hundeweb.dk, og med den endelige pointscore på 14 point gik sejren til Leading Angels med australian shepherds. Andenpladsen med 13 point tilfaldt kennel Vaskurs med faraohund, og tredjepladsen med 12 point gik til kennel Blaaholm med grand danois. Se resultatet her.
- Det var en kæmpe forløsning, da vi endelig nåede i mål. Når afgørelsen er så tæt, så er Herning så nervepirrende, men jeg er bare glad og lettet, over at vi vandt, siger Bitta Wöhliche.
Når det hårde arbejde betaler sig
Bitta er opdrætter og medejer af alle de 4 australian shepherds, som deltog i klassen. 3 af dem bor hjemme hos hende selv, mens resten af de fremviste hunde er udstationeret hos familier, hvor de lever som familiehunde, når de ikke fremvises i udstillingsringen. En af hundene arbejder blandt andet som terapihund for demente ved siden af karrieren som udstillingshund.
Australian shepherd findes i 16 forskellige farver, og alle halelængder og øjenfarver er tilladte. Derfor er det ekstra svært at opdrætte type-ens hunde, fortæller Bitta.
- Det har været hårdt arbejde og sindssygt svært at opdrætte mange homogene hunde, som er ens i type og af høj nok kvalitet. Vi har alle arbejdet hårdt med at træne og klargøre hundene, men det er alle anstrengelserne værd nu, fortæller Bitta Wöhliche. I den gruppe af 4 hunde som deltog i Herning var der 3 hanner og en tæve fra 3 forskellige kombinationer. Alle 4 hunde er champions i både Danmark og udlandet. Den firkløver som sikrede sejren er også årets racevinder 1 – 4.
Solgt til australian shepherds
For 15 år siden ønskede Bitta sig en hund, som havde en ordentlig fysisk størrelse. En hund som den et lille barn ville tegne. Efter at have gennemsøgt markedet for at finde den rigtige race, så hun en hanhund af racen australian shepherds på et kursus. Derefter tog hun kontakt til opdrætteren at den race og mødte deres opdræt og blev skrevet op til en hund. Bitta brugte 7 år med racen, før hun tog sit første kuld og besøgte racen hjemland USA over 13 gange for at opsøge viden om racen fra verdens dygtigste opdrættere. Målet har været at lavet nogle sunde hunde, som ligner racestanden dvs. kan blive Champions og som kan arbejde.
Bitta har opdrættet i 9 år, og i 2007 vandt hun Årets Hund med den australian shepherd Thornapple Aftershock. Her 10 år senere er det så pokalen med inskriptionen 'Årets opdrætter 2017', som får lov at pryde hjemmet. Nu er det blot at se, hvad de næste 10 år må bringe.
Ægteparret bag kennel Nordcairn’s blev hædret for deres dedikerede avlsarbejde og succeser med cairn terriere gennem næsten tre årtier.
Kennel Sieger's indtog i den grad podiepladserne til dette års Winter Wonder Show i Herning. Og for fjerde gang tog de også titlen som årets opdrætter.
Går man med en drøm om at blive årets opdrætter i DKK 2019, er vejen nu blevet en smule kortere, da sidste års vindere har valgt at tage en pause fra udstillingerne
Et familiebesøg i 2017 blev starten på et eventyr for Karina Søgaard Hansen, der er indehaver af CBD Care4Pets
I den kommende weekend d. 18.-20. august afvikler Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, hundeudstilling hos Vejen Idrætscenter. Over 2.500 hunde og deres ejere lægger vejen forbi hver dag for at blive eksteriørbedømt og i håbet om at vinde. De tre dages udstilling bliver altså et sandt hundemekka og med rigelig mulighed for alle hundeelskere og hundeinteresserede at få en overdosis af pelset, logrende kærlighed
Når man kommer til en hundeudstilling, skal man være forberedt på lidt af hvert. Også de ting, der kommer ud af munden på folk. Her får du en top 10 over ting, vi har hørt denne weekend indtil videre, som måske vil være svære at forstå for folk, der aldrig har været til hundeudstilling
I februar 2017 blev 61 misrøgtede hunde fundet på en gård i en lille by tæt ved Randers. Sagen ligger i dag hos Det Veterinære Sundhedsråd, skriver Randers Amtsavis
Solskin, blå himmel og kølig brise rammer Vejen Idrætscenter – en frisk kontrast til sidste års regnvejr
Juniorhandleren Naya Kühne Andersen imponerede den britiske dommer i finalen ved søndagens Winter Wonder Show i Herning.
Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.
Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.
Artikel 2 af 3: Genskabelsen af broholmeren kan kun beskrives som en succesfulde reetablering. Men hvordan sikrer man sundhed, temperament og type, når man starter næsten helt fra nul? Torben og Merete Elmedal dykker her ned i de faglige overvejelser, de kreative løsninger og vigtigheden af det mentale fundament. Torben og Merete Elmedal deler her erfaringer og beretninger fra 50 år med Broholmeren.
Til årets træf 2026 kom der 270 personer og 170 hunde. Der kommer corgier fra hele landet, og for mange er det blevet en tradition at starte påsken med påsketræffet og så køre videre på ferie eller hygge hos familie og venner.
Sverige er et af de mest populære rejselande for danske hundeejere. Få kendskab til de gældende regler for 2026 her.
Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.
Christina Graugaard Nielsen inviterer i maj til endnu en udgave af udstillingen Knæk Cancer i hundenes tegn. Siden første arrangement i 2021 har arrangementet samlet store beløb ind til det gode formål, og skabt et stærkt fællesskab for hundeejere.
Et tilfældigt møde i en hundeskov i Sønderborg i foråret 2024 blev starten på et nyt livskapitel for Leif og Kirsten, som for nyligt tog deres to hunde med på en bryllupsrejse, hvor oplevelser med hundene var i højsædet.
Artikel 3 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Torben og Merete dykker her ned i de historiske fund og de bevidste valg, der har formet den danske kæmpe, som vi kender den i dag, fra kammerherre Sehesteds modstand til kampen om den korrekte højde og farve.
Drømmen om at skabe noget eget i den danske hundeverden kræver både mod og udholdenhed. Ismail og Valdemar har valgt at bygge deres virksomhed på et fundament af venskab og lokal produktion i Odense.