Der er mange myter omkring lydangst og behandlingen af det. Her får du en lille række af disse:
Myte: Angstmedicin pacificerer bare hunden, mens den stadig er bange.
Fakta: Mange nyere produkter dæmper angst, mens hunden er tilstede i nuet. Men den bliver hjulpet til at overkomme frygten bedre. Samtidig findes der en række kosttilskud, der tages over en længere periode, og som kan hjælpe hunden til at overkomme sin angst bedre.
Myte: Hvis hunden er bange, skal man bare ignorere den, så den ikke tror, der er noget galt.
Fakta: Støt din hund, hvis den er bange, ignorerer du den bare, kan dens frygt forstærkes.
Myte: Hvis hunden er bange, skal du ikke give godbidder, det forstærker frygten.
Fakta: Når man giver hunden godbidder, hvis den er bange, handler det ikke om at forstærke frygten, men om at ændre hundens følelse. Man kan ikke gøre hunden mere bange ved at give den godbidder. Man kan derimod ændre hundens følelse, så der sker noget rart, når det ubehagelige kommer.
Myte: Man skal ikke ændre noget nytårsaften, hunden vænner sig til larmen til sidst.
Fakta: Hvis hunden gentagne gange har en traumatisk oplevelse af nytårsaften, kan det accelerere. Lydangst er ikke noget, der går over af sig selv, men skal derimod forebygges eller behandles. I værste fald kan angsten sprede sig til, at hunden reagerer med angst på helt almindelige lyde og i normale situationer.
Den gamle danske hønsehund, en af Danmarks nationalracer, er kendt for sin alsidighed som både jagt- og familiehund. Men den er mere end det. Racen formår også at samle mennesker om en fælles passion, hvilket blev tydeligt ved DKK Kreds 4's nytårsskue i Brørup den 5. januar.
Rold Gl. Kro, Danmarks første hundekro, fejrede nytårsaften med stor succes under ledelse af krofatter Jørgen Bak Rasmussen. Gæster og deres hunde nød en aften fyldt med hygge, lækker mad og en særlig atmosfære, hvor alle blev forkælet.
Næsten 300 hunde og hundeentusiaster fyldte Brøruphallerne, da DKK Kreds 4 sparkede det nye år i gang med glimmer, god stemning og tætte bånd mellem hunde og mennesker.
Fødevareminister Jacob Jensen viser vejen med ”den danske model for sund hundeavl”. – Vi skal have bedre dyrevelfærd for hunde, og det får vi bl.a. ved at fokusere på at vælge at bruge de sundeste avlsdyr samt at give avlstæven gode betingelser. Det skal gælde for alle hunde, der opdrættes i Danmark og ikke kun i den organiserede del af hundeopdrættet, lyder det resolut fra Jacob Jensen, minister for landbrug, fødevarer og fiskeri.
Borzoien Nina tog alle på sengen, da hun sprang fra en 22. plads og opnåede titlen som viceverdensmester i lure coursing
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
En grøn græsplæne, rullende hjul og logrende haler dannede rammen om en særlig dag for både nybegyndere og rutinerede hundeførere, da berner sennenhunde fik lov at vise, hvad de er skabt til: vognkørsel
Kan en hund egentlig være sur på sin ejer i længere tid og hævne sig over en manglende gåtur eller for få godbidder. Nej, mener amerikaner. Hvad tror du?
På Rold Gl. Kro føler både to og firbenede sig hjemme fra første sekund. Her fandt ægteparret Mikael og Jytte et sted, hvor deres pudler Wito og Luca ikke bare måtte være med, men blev mødt med ægte gæstfrihed.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Dansk Kennel Klub gør etiske anbefalinger til regler for at styrke ansvarlig hundeavl.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Et af mine største dilemmaer som hundeejer på snart 13. år er at få livet som solo-hundemor til Nemo til at gå op med min passion for at rejse og komme på eventyr. Gennem årene har jeg været heldig både at kunne tage ham med og at have søde og dygtige hundepassere, men efterhånden som Nemo er blevet ældre, mærker jeg også, at han helst vil være hos mig, eller dem han kender bedst, og det gør overvejelserne om at tage af sted endnu større.