Når næste nummer af Hunden udkommer bliver der masser af god læsning til de forhåbentligt lyse og lune forårsdage.
I dette blad starter vi en helt ny serie, hvor du hver måned kommer tæt på et kendt menneske og høre om hans eller hendes forhold til sin hund. I denne måned er det Joan Ørting, der fortæller om sin store kærlighed til sin hund Salka, som er en finsk lapphund.
Du vil også kunne læse et portræt af dyrlæge Rikke Fast fra Viborg, som er en af få dyreneurologer i landet. Hun elsker sit fag, men ville nogle gange ønske, hun havde specialiseret sig i hudsygdomme, da det er lidt nemmere at kigge på huden end ind i hundens nerverbaner.
Du får også et indblik i, hvor vi står med de forbudte hunderacer netop nu. To dyrlægespecialer har haft fokus på netop dette emne.
Du kan også læse en opbyggelig historie om Broholmerselskabet, der forsøger at få den sorte broholmer til at vinde ind i de danske hundekurve.
Vores serie om hunde på arbejde fortsætter også. Denne gang kan du følge den charmerende rottehund, Saxo, på arbejde en kold dag ved Odder.
Månedens klumme er skrevet af Søren Ryge Petersen, der med sædvanlig skarp pen, ikke er bange for at sige sin mening om, hvordan man bør lufte sin hund.
Det og meget meget mere finder du i HUNDEN 4, som altså rammer postkasserne hos alle DKK’s medlemmer i næste uge.
God fornøjelse.
I efteråret kan haven, stadig, være et eldorado for både haveejere og deres hunde. Men selv om du har et sikkert hegn rundt om din grund, er der alligevel ind imellem grund til at holde et holde ekstra øje med hunden, for inde i haven kan der være både planter og redskaber, der er farlige for din firbenede ven. Se Agrias 5 tip til en hundesikker efterårshave
At gå tur med hunden burde være et af dagens højdepunkter – frisk luft, samvær og tid til at nyde hinanden. Men for mange hundeejere bliver det i stedet en trækkekamp, hvor armen bliver lang, og tålmodigheden kort. Hvorfor er det så svært for nogle hunde at gå pænt i snor? Og hvordan hjælper vi dem bedst på vej?
Årets Hund i Fokus på Vilhelmsborg bød på alt det, vi elsker ved hundelivet fra legesyge debutanter til toptrænede danmarksmestre.
I det nye nummer af HUNDEN kan du dykke ned i alle højdepunkterne fra årets store hundefest, hvor frivillige kræfter, engagerede udøvere og glade tilskuere skabte en weekend fuld af energi, oplevelser og kærlighed til sporten
Vi har modtaget flere henvendelser fra medlemmer, som ikke kan forstå, at Magasinet HUNDEN ikke længere kommer med Post Nord, at der ikke længere er adresse på, og at bladet ikke er pakket ind i plastik. Her får du grunden, som også stod i augustnummeret af bladet
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
Coton de tuelar spiller en væsentlig rolle i HUNDEN 10, der udkommer i næste uge. Her er der nemlig portræt af denne race, og derfor pryder racen også forsiden
Så er det tid til årets juniudgave af HUNDEN. Her kan du læse, hvad du kan glæde dig til
Vi bringer her klummen fra det seneste nummer af HUNDEN. Skribent er Allan Hansen, der er formand i Kreds 2, der dækker det vestlige Sjælland.
I den kommende uge modtager alle medlemmer af DKK medlemsmagasinet HUNDEN. Her kan du se, hvad du kan glæde dig til
I det nye blad har vi et raceportræt af border terrieren. Nu kan du blære dig med din viden om hunden i denne quiz
Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet
Gammel Dansk Hønsehund, Broholmer, Dansk Spids, Sort Spids og Dansk/Svensk Gårdhund i flot fællesskab
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Preben Hansen har været medlem af Dansk Kennel Klub i 57 år og ser tilbage på et langt hundeliv med airedale terriers, udstillinger og stærke fællesskaber.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Kom med til K9 RunnersMariager’s adventsløb d. 30 november
Udenrigsminister og Moderaternes partileder, Lars Løkke Rasmussen, skød kommunalvalgskampen i gang på fire poter. Sammen med sine hunde Friða og Bellamink inviterede han til hundeevent i Bernstorffsparken, hvor både to- og firbenede borgere fik en snak om alt fra hundeparker til kommunalpolitik, og hvor hundene endda selv fik lov at “stemme”
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Det er snart halloween og derfor er det også absolut højsæson for græskar. Men hvordan er det nu med hunde og græskar?