Som små hvide vattotter popper dagens 39 coton de tulear op langs ring 4 i Hal A. En af cotonerne er en ganske særlig og bestemt herre på snart seks år. Han hedder cotonbrie I love troubles.
Han er mangedobbelt champion. Han har blandt andet vundet flere titler rundt om i Europa, han er junior verdens- og europavinder, og så har han også vundet på Crufts.
Alligevel er det et år siden, han sidst har været i udstillingsringen, og det er da en ganske særlig grund til.
- Han gad ikke mere, lyder det fra ejer Pernille Schultze.
- Det var tydeligt, at han ikke syntes, det var sjovt at gå inde i ringen, og så skal han heller ikke. Han havde jo alverdens titler, inden han blev fire, og så er det klart, at man bliver lidt træt, uddyber hun.
Inden de skal i ringen er Pernille spændt på, hvordan han vil kalre det, men hun mener, at det er tid til at prøve igen.
- Enten har han lyst eller også har ham ikke. Det må vi jo se. Gider han ikke, så stopper vi naturligvis igen, siger hun, og indrømmer, at det naturligvis har været en svær men naturlig beslutning at holde pause fra udstillingerne.
- Alle vil jo gerne stå med en verdensvinder. Men det skal bare være på hundens præmisser. Gider den ikke, så er der ikke noget at gøre, fastslår hun.
Inde i ringen ser den smukke coton ud til at nyde at være tilbage i rampelyset. Han stiller sig flot an og løber smukt rundt i ringen. Dommer Tamas Jakkel har da også svært ved at placere 1, 2 og 3 i championklassen, men det ender med en flot tredjeplads med CK.
Så en ny titel blev det ikke til i Fredericia, men det ser ud til, at vi igen godt kan vænne os til at se den hvide skønhed i de danske udstillingsringe, og det er vi naturligvis glade for.
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
Er du træt af at støvsuge hundehår hver dag? Eller lider du af allergi over for hunde? Så er der håb forude. Vi har fundet 10 hunderacer, som næsten ikke fælder, og som er ideelle til dig, der elsker hunde, men ikke hundehår.
Owen Des Fleurs D'Aloes blev bedst i racen hos coton de tulear. Ejer Nemone Lindulf var i den grad en glad vinder
På dag to i Fredericia skal en ny flok hunde ind og vise sig frem i ringen med målet om at slutte sig til gårsdagens finalister i Best in Show senere i dag.
I sportshjørnet kan man søndag opleve lydighed i klassisk og rally version. Her kan man opleve hunde, der kan for alvor lystrer hver en kommando fra deres ejer
Med afgørelsen af juniorhandling søndag er sæsonen nu slut for juniorhandlerne. En sæson, der ligesom så meget andet er blevet forstyrret af Corona
To flotte hvide hunde havde ikke det store besvær med at vinde i raceringen, da de var de to eneste opstillede hunde i racen, kuvasz
De første tre timer på udstillingen i Vejen er gået stille og roligt, men blæsten driller en smule
I denne weekend afholder Agria en digital hundegåtur for alle med hund. Det er gratis at deltage, Dyreværnet får 10 kroner for hver hund, der deltager, så det er bare at komme i gang
Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Skovlund Stadion danner rammen om IDC World Championship IGP fra 1. til 3. maj. 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om den prestigefyldte titel i den vestjyske forårssol.
Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.
Alperne kalder, men har du styr på reglerne for din firbenede rejsekammerat? Østrig er en populær destination for aktive hundeejere, men det kræver, at dokumentation, transport og lokale bestemmelser er på plads, før turen går sydpå.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Hunden.dk skruer markant ned for priserne på billeder fra den kommende udstilling i Roskilde, men kun i en begrænset periode! Du kan også ringe direte til fotografen, for at booke fotografering.
Vidste du, at du med simple øvelser kan styrke bånddet mellem dig og hunden? Vi har samlet fem sjove øvelser, der ikke bare aktiverer din hund mentalt, men også bygger tillid og forståelse mellem jer i en travl hverdag.
Gør en mærkbar forskel for ensomme ældre sammen med din firbenede ven gennem Ældre Sagens besøgstjeneste. Som besøgsven med hund bringer I livsglæde og nærvær ind i hverdagen hos dem, der savner selskab og en blød pels at nusse.