Som små hvide vattotter popper dagens 39 coton de tulear op langs ring 4 i Hal A. En af cotonerne er en ganske særlig og bestemt herre på snart seks år. Han hedder cotonbrie I love troubles.
Han er mangedobbelt champion. Han har blandt andet vundet flere titler rundt om i Europa, han er junior verdens- og europavinder, og så har han også vundet på Crufts.
Alligevel er det et år siden, han sidst har været i udstillingsringen, og det er da en ganske særlig grund til.
- Han gad ikke mere, lyder det fra ejer Pernille Schultze.
- Det var tydeligt, at han ikke syntes, det var sjovt at gå inde i ringen, og så skal han heller ikke. Han havde jo alverdens titler, inden han blev fire, og så er det klart, at man bliver lidt træt, uddyber hun.
Inden de skal i ringen er Pernille spændt på, hvordan han vil kalre det, men hun mener, at det er tid til at prøve igen.
- Enten har han lyst eller også har ham ikke. Det må vi jo se. Gider han ikke, så stopper vi naturligvis igen, siger hun, og indrømmer, at det naturligvis har været en svær men naturlig beslutning at holde pause fra udstillingerne.
- Alle vil jo gerne stå med en verdensvinder. Men det skal bare være på hundens præmisser. Gider den ikke, så er der ikke noget at gøre, fastslår hun.
Inde i ringen ser den smukke coton ud til at nyde at være tilbage i rampelyset. Han stiller sig flot an og løber smukt rundt i ringen. Dommer Tamas Jakkel har da også svært ved at placere 1, 2 og 3 i championklassen, men det ender med en flot tredjeplads med CK.
Så en ny titel blev det ikke til i Fredericia, men det ser ud til, at vi igen godt kan vænne os til at se den hvide skønhed i de danske udstillingsringe, og det er vi naturligvis glade for.
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
Er du træt af at støvsuge hundehår hver dag? Eller lider du af allergi over for hunde? Så er der håb forude. Vi har fundet 10 hunderacer, som næsten ikke fælder, og som er ideelle til dig, der elsker hunde, men ikke hundehår.
Owen Des Fleurs D'Aloes blev bedst i racen hos coton de tulear. Ejer Nemone Lindulf var i den grad en glad vinder
Lørdag den 9. november blev årets sidste DKK udstilling, Winter Wonder Show, skudt i gang med masser af smukke hunde og ivrige hundeejere.
Efter to dage med cairn terrier på toppen blev søndagens Best in Show en norsk-ejet petit basset griffon vendéen ved navn Pat.
Coronaen satte en stopper for planen om at gøre Dobergaarden Forever Emiko til international champion. Men søndag lykkedes det endelig
Årets sidste juniorhandlingkonkurrence er netop afsluttet og selvfølgelig løb årets juniorhandler med sejren
Igen i år byder Wiegaarden på gratis fotografering af alle de hunde, der er blevet den bedste i racen i år. Kom forbi studiet i Herning, så vi kan få taget et lækkert billede af hunden
Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.
Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
Der findes hundeudstillinger – og så findes der Crufts. Som udsendt for redaktionen på HUNDEN.dk havde jeg i år fornøjelsen af at opleve verdens største hundeshow på nært hold, og det er svært ikke at blive imponeret.
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Dansk Dobermann Klub byder velkommen til IDC World Championship IGP 2026 i maj måned. Det bliver en weekend fyldt med hundesport på allerhøjeste niveau, hvor publikum kan opleve racens unikke evner og styrke på tætteste hold.
Vindruer og rosiner kan virke som en sund snack, men for hunden gemmer de på en livsfarlig risiko. Selv en enkelt drue kan føre til akut nyresvigt, og det er derfor afgørende at kende tegnene på forgiftning i tide.