Svensk rottweiler tog BIS

14-11-2021 17:38, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Søndagens BIS blev den svenske rottweiler, Siderotts Atom, der med sin sejr klatrede op på andenpladsen i Årets Hund

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det var så det, kan man sige. Endnu en udstillingssæson sluttede, da den danske dommer Carsten Birk valgte sin Best in Show søndag. Man kan gentage sig selv og sige, at finalen var fyldt med smukke hunde, men selvom det er en gentagelse, kan det jo godt være sandt. Og det var det her søndag aften.

10 hunde, der alle kunne gå hele vejen og vinde Best in Show, prydede denne smukke sæsonfinale, som beviste, hvad det er hundeudstillinger kan, når DKK for alvor folder sig ud.

Det har været en helt særlig sæson, og derfor var det også passende, at den blev rundet af med dette smukke finalefelt. Når man kigger tilbage på sæsonen, vil Vejen jo nok stå som lidt af en milepæl. Det var der, vi endelig fik lov at komme til udstilling igen, og på græsbanerne i Vejen, var det én stor fest.

Det var også i Vejen den kroatiske dommer, Tino Pehar, tog mikrofonen inden Best in Show og takkede for en flot udstilling og for igen at være i gang med udstillingerne.

Men tilbage til årets finale, hvor Carsten Birk skar de 10 finalister ned til fire. De fire var rottweiler, engelsk pointer, bedlington terrier og grand basset griffon vendéen. Sidstnævnte vandt også lørdag og to gange i 2019, da vi sidst var i Herning.

Engelsk pointer blev nummer fire.

Bedlington terrier blev nummer tre.

Grand Basset Griffon Vendéen blev nummer to, og dermed gik førstepladsen til rottweileren, Siderotts Atom, der kun har været udstillet her i Herning, men alligevel med sejren i dag er blevet nummer to i Årets Hund. En flot præstation af en smuk hund.

Læs også

DRK gør klar til juleudstilling i Køge i morgen

28-11-2025 12:00, af Karina Green Damsgaard

Dansk Retriever Klub er klar til at åbne dørene til årets juleudstilling i Køge Hallerne lørdag den 29. november. Dagen byder på championparade, internationalt dommerpanel og masser af flotte retrievere i ringen

Har du set alle billederne?

15-11-2025 10:00, af Karina Green Damsgaard

Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show 

Winter Wonder Show satte punktum for et fantastisk udstillingsår

09-11-2025 22:30, af Karina Green Damsgaard

Der var glæde, jubel og masser af logrende haler, da Winter Wonder Show søndag satte punktum for udstillingsåret 2025 i MCH Messecenter Herning. Årets sidste udstilling blev som altid en sand fest for både udstillere, tilskuere og alle med kærlighed til hunde

Daniel er Årets Juniorhandler 2017

08-11-2017 16:21, af Marie Helene Rigård Rohleder

15-årige Daniel de Silva har kun udstillet i halvandet år, men kan allerede nu kalde sig Årets Juniorhandler 2017 efter en forrygende sæson

Frederikke løb med sejren i lørdagens juniorhandling

11-11-2023 15:27, af Anne Cecilie Sohl

Lørdagens juniorhandling konkurrence blev vundet af Frederikke Dalgaard Petersen med hunden Vaskurs Welcome to Jumanji Q-dottr.

Lhasa apsoen Maggie er Årets Veteran 2017

15-11-2017 15:34, af Marie Helene Rigård Rohleder

De gamle stjerner blev også hyldet på DKK's udstilling i Herning og her gik den flotte titel som Årets Veteran 2017 til lhasa apsoen Medoc Imagination, i daglig tale Maggie, og ejeren Anni Jensen

8600 hunde til hundeudstilling i Herning (video)

05-11-2017 14:02, af Marie Helene Rigård Rohleder

Hunde, høj musik og højt humør er kodeordene denne weekend, når Dansk Kennel Klub afholder årets afsluttende udstilling i MCH Messecenter Herning. Se hunden.dk's stemningsvideo fra udstillingen 

Årets politihund hedder Mai Tuk Trucker

03-11-2018 15:20, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Traditionen tro blev årets politihund præsenteret og hædret på DKK’s udstilling i Herning

For første gang i Danmark

02-11-2019 14:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Zahir er en ung hund af racen yakutskaya laika. Racen er fra Rusland og lørdag i Herning blev den for første gang udstillet i Danmark

 

Hjælp til de hjemløses hunde

22-02-2014 10:53, af Anne Kristine Tollestrup
Hele 800 kilo hundefoder, blev stjålet fra Foreningen for hjemløse hunde i DK's lager i Herning. Foreningen står nu akut og mangler nyt foder.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Dansk dobbelttriumf ved VM i Ungarn

25-11-2025 13:47, af Karina Green Damsgaard

Verdensmester Henrik Andersen og Wia og bronze til Kim Andersen og Mindful Baron

Kulde og ældre hunde

26-11-2025 13:35, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Vinterkulden påvirker alle hunde, men ældre hunde er særligt sårbare, når temperaturen falder. Stive led, reduceret muskelmasse og nedsat temperaturregulering gør, at vinteren kræver ekstra opmærksomhed og omsorg

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Vitus og Hundestjernen – 1. december

01-12-2025 19:00, af Anne Egede

En stille decembernat bliver alt andet end almindelig, da Vitus – en lille hvid hund med et stort mod – pludselig kastes ud i et mystisk lysfænomen i haven. Mens farver eksploderer på himlen, og en lysende kugle dukker op blandt roserne, vågner noget mørkt under egetræet. Og Vitus er den eneste, der ser det

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

DRK gør klar til juleudstilling i Køge i morgen

28-11-2025 12:00, af Karina Green Damsgaard

Dansk Retriever Klub er klar til at åbne dørene til årets juleudstilling i Køge Hallerne lørdag den 29. november. Dagen byder på championparade, internationalt dommerpanel og masser af flotte retrievere i ringen

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Ny funktion i hundeweb giver bedre overblik over din hunds sundhedsdata

30-01-2025 12:06, af Cecilie Friis Amstrup

Dansk Kennel Klub har lanceret en ny mulighed for hundeejere og opdrættere, der ønsker at registrere sundhedsresultater, som ikke er omfattet af officielle avlskrav og -anbefalinger. Funktionen “Anden sundhed” giver bedre overblik og lettere adgang til hundes sundhedsdata.