Fart og fællesskab til lure coursing i Myndeklubben

07-07-2025 10:43, af Cecilie Friis Amstrup

Mynderne sprinter gennem det nordjyske landskab med blikket stift rettet mod den kunstige hare. Lure coursing forener fart og fokus med glæden ved at se hundene udleve deres medfødte instinkter i et varmt fællesskab blandt hundeejere.

Copyright Ridehesten.com
Myndeklubben afholde national lure coursing konkurrence søndag den 6. juli i Nørresundby. Foto: Mediehuset Wiegaarden/Cecilie Friis Amstrup

Hundene viste deres medfødte jagtinstinkter, da Myndeklubben i søndags afholdt national lure coursing-konkurrence i Nørresundby. Formiddagen bød ganske vist på en heftig regnbyge, men da pausen var ovre og andet løb gik i gang, var betingelserne nærmest ideelle. Med en blanding af sol, skyer og en mild brise var rammerne sat for en spændende og stemningsfuld eftermiddag.

Lure coursing er ikke blot en konkurrenceform, men også en mulighed for at lade mynderne bruge deres medfødte evner til det, de er skabt til: at jage ved syn. Det er en sport, der fremkalder begejstring hos både hund og ejer, og som skaber en stærk forbindelse mellem menneske og dyr. Her handler det nemlig ikke kun om konkurrencen, men også om at lade hundene gøre noget, de elsker, og om at mødes i et engageret og hjerteligt fællesskab.

Sporten er primært for hunde i gruppe 10 og racerne cirneco dell'etna, podenco andaluz, podenco canario, podenco ibicenco og podengo portuguese fra gruppe 5, som netop er avlet til jagt ved syn. For at deltage i konkurrencer skal hundene være godkendt til at løbe lure coursing og have en officiel licens. Dommerne vurderer hundenes præstationer ud fra fem parametre: hurtighed, udholdenhed, agility, følge og motivation. Pointene fra det første løb afgør, hvordan hundene placeres i andet løb, hvor de bedste løber mod hinanden, to og to.

Copyright Ridehesten.com
Borzoien i rød skulle inden 2. løb igennem et licensløb i par for at se, om det kunne lykkedes at få en licens i hus til fremtidige officielle konkurrencer. Foto: Mediehuset Wiegaarden/Cecilie Friis Amstrup

Jagtdrift og glæde i fuldt flor
For Jonas Christensen og hans whippet-tæve Tiki var søndagens konkurrence den første officielle. Trods en voldsom regnbyge under første løb leverede Tiki en imponerende indsats:

– Jeg var gennemblødt, men Tiki blev bare ved med at løbe. Hun havde fart på hele vejen, og hun var tydeligt fokuseret på byttet. Det var en kæmpe glæde at se hende i sit rette element, fortalte Jonas.

Tiki er opdrættet af Jonas’ far, der har været whippetopdrætter i over 35 år. Lillesøsteren Kenya, der endnu er for ung til at deltage, er også en del af familien. Indtil videre træner Kenya på korte og lige løb, der skal tænde hendes jagtinstinkt.

Jonas har fundet stor glæde i at se sin hund arbejde selvstændigt og med fuld intensitet: – Jeg synes, det er synd at have hund uden at bruge den til noget. Lure coursing giver Tiki mulighed for at udleve sit instinkt, og det gør hende glad og mentalt afbalanceret. Det er en fornøjelse at se, hvor meget hun vil det her.

Han fremhævede også det sociale aspekt i Myndeklubben: – Det er helt klart det sociale, der binder det hele sammen. Foreningen er fyldt med flinke mennesker, og det gør det hele til en god oplevelse både for hund og ejer.

Fra skepsis til verdensmesterskab
Malene Wachs og hendes fireårige afghanske mynde Jamie har kun dyrket lure coursing i knap to år, men har allerede opnået flotte resultater. Jamie er både dansk og svensk lure coursing-champion og deltog tidligere i år ved verdensmesterskabet i Tjekkiet.

– Jeg var så stolt. Han blev nummer 13 ud af 16 afghanere, men bare det at være med blandt de bedste i verden var en oplevelse. Og det vigtigste er, at han elsker det. Jeg græd første gang jeg så ham løbe – det var så rørende at se ham gøre det, han er skabt til, lød det fra Malene.

Hun indrømmede, at hun i begyndelsen var tøvende: – Jeg var bekymret for at slippe ham løs. Jeg havde jo ikke prøvet det før og tænkte, om han nu ville løbe væk. Men da jeg så, hvor fokuseret han var, vidste jeg, at det her var helt rigtigt for ham.

I søndagens konkurrence lå Jamie på en flot tredjeplads efter første løb blandt otte afghanere. Han trænes til daglig med cykelture, lange gåture og løb på greyhoundbaner samt til træninger i Myndeklubben:

– Han skal både have kondi og styrke. Det handler ikke bare om fart, men også om at kunne holde hele vejen og styre kroppen rundt i svingene. Og så skal det være sjovt for ham – det er det vigtigste.

Træning og engagement bag resultaterne
Både Jonas og Malene har tilpasset deres hverdag, så hundene kan holdes i god form og trives med sporten. Jonas træner med frisbees og legetøj hjemme i haven for at stimulere Tikis jagtinstinkt og gøre hende skarp til løbene. Han bruger også almindeligt hundelegetøj som blæksprutter og tov, der flakser ligesom luren, og som Tiki ivrigt forfølger.

Malene cykler med Jamie to-tre gange om ugen og sørger for lange gåture og løb på greyhoundbaner. Hun har lagt en tydelig plan for hans træning op til store konkurrencer som verdensmesterskabet:

– Det handler om at opbygge både kondition og styrke, men også om at holde ham glad og motiveret. Jamie elsker det her, og det skal være sjovt for ham. Han skal føle, at han gør noget, han er god til og elsker, sagde Malene.

Fællesskabet i centrum
Selvom konkurrencen og træningen betyder meget, er det fællesskabet i Myndeklubben, der gør det hele værd for deltagerne. Jonas forklarede: – Det er helt sikkert fællesskabet, der holder sammen på det hele. Hvis det ikke var en rar oplevelse at komme til træning og konkurrence, så var det ikke det samme. Det er menneskerne, men også det, at man kan give sin hund muligheden for at være hund.

Lure coursing-sæsonen strækker sig over forår, sommer og efterår, hvor der er størst mulighed for passende vejrforhold. Myndeklubben tilbyder træninger både i Jylland og på Sjælland, og sporten vinder i stigende grad indpas blandt danske myndeejere. Den giver ikke kun hundene motion og stimulering, men styrker også fællesskabet blandt engagerede hundefolk.

Vil du vide mere om lure coursing, kan du finde yderligere information på myndeklubben.dk.

Fakta
Hvad er lure coursing?
  • Formål: Lure coursing er en sport for mynder, der efterligner den naturlige jagt på hare i et kontrolleret miljø.
     
  • Luren: Består af plastikstrimler, som trækkes i zigzag og skarpe sving over et åbent terræn for at simulere harens flugt.
     
  • Deltagere: Kun racer i FCI gruppe 10 (mynder) og følgende racer fra gruppe 5: cirneco dell'etna, podenco andaluz, podenco canario, podenco ibicenco, podengo portuguese - kan opnå licens og deltage i konkurrencer under DKK og Myndeklubben.
     
  • Licenskrav: Hunden skal være mindst 15–18 måneder (afhængigt af race) og bestå én sololøb og to parløb for at få lure coursing-licens

  • Konkurrenceformat: Hver konkurrence består af to løb. Første løb afgør, hvem hunden møder i andet løb (nr. 1 mod nr. 2, osv.).

  • Bedømmelse: Minimum to dommere vurderer hundene ud fra fem kriterier: hurtighed, udholdenhed, agility (smidighed), følge og motivation.

  • Sikkerhed: Løbets sving og afstande planlægges med fokus på sikkerhed, så hundene undgår farlige opbremsninger og skarpe drej. Hundene skal bære masker under løbet, hvilket også er en sikkerhedsforanstaltning. 
     
  • Racespecifik adfærd: Dommerne vurderer også ud fra racernes naturlige jagtadfærd. F.eks. jager afghanere individuelt, mens saluki og borzoi ofte samarbejder.

Læs også

Traditionsrig lure coursing med Myndeklubben

07-06-2024 11:17, af Anne Cecilie Sohl

Traditionen tro gav Myndeklubben alle hunde mulighed for at prøve lure coursing på Hundens dag.

VIGTIG INFO: Lure Coursing er aflyst

04-09-2022 07:03, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Myndeklubben har oplyst, at deres planlagte lure coursing  søndag er blevet aflyst, da det ganske enkelt ville være for farligt for hundene at gennemføre 

Polarudstilling for mynder

19-10-2020 15:32, af Marianne Nielsen

At kalde 12 graders varme for arktisk klima er måske lige at stramme den. Men forestil dig du er en mynde og stammer fra varmere himmelstrøg, så var det nok en passende metafor for vejret, da Myndeklubben afholdt deres oktober udstilling på et stadion i Århus - udendørs

Den blideste kæmpe imponerede til schweissprøve

22-05-2025 09:16, af Cecilie Friis Amstrup

Den irske ulvehund Butler er den første af sin race i Danmark, der har opnået en 1. præmie i en schweissprøve med et spor, der var 400 meter langt og tre timer gammelt. En præstation, der viser, at også de store mynder kan arbejde med næsen og nyde det.

Dansk sejr i Tyskland

23-06-2011 14:33, af Tine Luther
En dansk opdrættet og ejet whippet vandt “Best in Show” ved international udstilling i Saarbrücken.

Skal din hund have en på opleveren i aften?

26-07-2011 13:46, af Tine Luther
I Bjerringbro afholder Myndeklubben lure coursing – og alle racer kan være med i et prøveløb. Det er bare at møde op i aften, tirsdag, lidt før kl. 18.00 på Midtjysk Greyhound Stadion, Busbjergvej, 8850 Bjerringbro

Hundevæddeløb ikke et problem i Danmark

18-06-2019 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Efter nyheden fra England om, at hundevæddeløb sidste år kostede 1000 hunde livet, og at flere derfor ønsker sporten forbudt, tog vi en snak med en dansk repræsentant for sporten

Whippet spiller nøglerolle i norsk kidnapningssag

15-01-2019 09:03, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Den spektakulære kidnapningssag fra Norge, hvor en 68-årig milliardærfrue er forsvundet, kan nu komme tættere på en opklaring takket være en hund

Em i Lure Coursing er i gang i Nørresundby

22-06-2018 15:33, af Marianne Grothe Nielsen

Torsdag var der officiel åbning af EM i Lure Coursing i Nørresundby. Vi har modtaget en lille reportage derfra

Tag hunden med til Store Hestedag

29-08-2018 14:23, af Camilla Tiefensee Schrøder

Det er ikke kun hundredvis af heste, der indtager Dyrskuepladsen i Roskilde til Store Hestedag i weekenden. Hestedagen er i høj grad også en hundens dag med over 700 tilmeldte racehunde og et væld af aktiviteter for hundeejere og deres firbenede venner

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Opdatering på hundene fra ransagningen i Ribe

Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.

Pernille og Peter vinder hæderspris

Pernille Anna Knudsen og den dansk/svenske gårdhund Peter er blevet hyldet med Idrætens Hæderspris i Ikast Brande Kommune. Efter et år med både DM guld og VM deltagelse har makkerparret cementeret deres plads i den absolutte agilityelite.

Naturstyrelsen Sønderjylland skærper kontrollen med løse hunde

Naturstyrelsen Sønderjylland intensiverer nu indsatsen mod løse hunde i naturen for at beskytte vildtet og andre gæster. Kampagnen minder om reglerne i naturbeskyttelsesloven og henviser til landets mange hundeskove som et sikkert alternativ.

Pas på hundene i frostvejret

03-01-2025 09:52, af Cecilie Friis Amstrup

2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser. 

Guide: Kom godt i gang med udstilling

Overvejer du at prøve kræfter med hundeudstilling? Her får du den ultimative guide til at gå fra nysgerrig tilskuer i Fredericia til din allerførste tur i ringen.

Pas på Giardia: Den usynlige mavefjende lurer

Giardia er en af de mest frustrerende parasitter, som en hundeejer kan stifte bekendtskab med i hverdagen. Her får du den komplette guide til symptomer, behandling og den omfattende rengøring, der kræves for at blive smitten kvit.

K9 Biathlon for alle inviterer til Valentinesløb

Den 14. februar inviterer K9 Biathlon for alle til et stemningsfuldt Valentinesløb i Bevtoft. Et lille og uformelt træningsløb, hvor fokus er på hygge, fællesskab og glæden ved at være aktiv sammen med sin hund.