Fredag d. 12. oktober blev en stor dag for Jórunn og hendes elskede dyreven, Sisu. Klokken 11 blev de mødt af tv-vært og dyreelsker, Puk Elgaard, journalister og en repræsentant fra Agria Dyreforsikring, der var mødt op for at lykønske dem. Sisu har nemlig vundet titlen som regional, sjællandsk vinder af Agrias konkurrence “Danmarks Dyrehelt 2018” – med over 800 indstillede kæledyr har Sisu taget dommerpanelet med
storm.
- Sisu løftede mig op af det dybe hul, som ingen læge eller medicin kunne klare. Selvom jeg stadig har dage, hvor jeg vågner og tænker ‘øv’, så tænker jeg, at det nok skal gå alligevel, når jeg ser hans dejlige rynkefjæs, der fylder halvdelen af puden, fortæller Jórunn, der ikke lægger skjul på, at hun nok ikke havde været her i dag, hvis hun ikke havde mødt ham.
Nu går Sisu og Jórunn videre til den landsdækkende finale, hvor de skal dyste mod den jyske og fynske regionale vinder i Agria Dyreforsikrings konkurrence om at blive hele Danmarks Dyrehelt 2018.
Højt pres i gymnasiet udløste voldsom depression
I en ung alder af 18-21 år havde Jórunn været syg grundet en pludselig og voldsom depression. Hun var droppet ud af gymnasiet og boede praktisk talt på psykiatrisk afdeling. Det var det store pres for at få høje karakterer og være den bedste version af sig selv, der gjorde, at Jórunn til sidst gik ned med en depression i 2.G. I dag er der mange unge, der går igennem det høje pres, som hun var under, og hun fortæller derfor
sin historie i håbet om at kunne hjælpe andre.
Jórunn husker ikke selv meget af sygdomsperioden. Hendes sygdom havde skubbet hende så langt ud, at lægerne måtte forsøge sig med elektrochokbehandling (ETC) - en behandling der udelukkende anvendes til personer med alvorlig depression og høj selvmordsfare, og hvor medicinsk behandling eller samtaleterapi ikke har haft nogen virkning.
- Ifølge lægerne var jeg nærmest katatonisk og havde intet liv i øjnene. Alt var håbløst, og selvmord var ikke et spørgsmål om ‘hvis’ men ‘hvornår’, fortæller Jórunn.
Fik ideen til at købe hund under indlæggelse
Det var under en indlæggelse, hvor Jórunn scrollede igennem Facebook, at hun fik ideen til at adoptere Sisu.
- Jeg så et billede af en fransk bulldog-hvalp. I et millisekund følte jeg glæde og håb, en følelse som jeg ikke havde mærket i årevis, uddyber hun.
Hendes familie var ikke sikker på, at det var det bedste tidspunkt at anskaffe sig en hund. Men de støttede hendes beslutning, og sammen sikrede de, at Jórunn havde alt den hjælp, hun kunne have brug for, når hun fik Sisu - herunder at der var en løsning, hvor Sisu kunne blive i familien, hvis Jórunn ikke kunne klare ansvaret.
Sisus kærlighed er den bedste medicin Det var kærlighed ved første blik, da hun mødte Sisu og så hans lysende øjne. Han løftede hende hurtigt op af det dybe hul, som lægerne havde kæmpet sådan for at få hende op fra. Derfor har hun givet ham navnet Sisu, der på islandsk betyder ‘mod’.
Sisu kan mærke, når Jórunn har det skidt, og tilpasser sig efter hendes humør. Det er en af grundene til, at hun har det bedre i dag, fortæller hun. Kærligheden mellem de to har gjort, at Jórunn ikke været indlagt siden hun mødte Sisu.
- Jeg har ham med overalt. Han giver mig styrke og livslyst. Hvis ikke det var for ham, var jeg ikke her i dag. Så jeg synes, at min smukke og helt igennem fantastiske helt, Sisu, fortjener at vinde, fortælle Jórunn.
Regional, sjællandsk Dyrehelt 2018
Derfor har dommerpanelet bag Agria Dyreforsikrings konkurrence, Danmarks Dyrehelt 2018, udpeget Sisu som den regionale sjællandske vinder af konkurrencen.
Tv-vært Puk Elgaard, der i år er en del af Agrias dommerpanel, og som var til stede ved præmieoverrækkelsen, kan genkende kærligheden mellem Sisu og Jórunn. Den har hun også med sine egne hunde, der altid kan mærke, om hun har en god eller dårlig dag. Hun påpeger den særlige forskel, Sisu gør i Jórunns liv:
- Kærlighed er kærlighed. Om du elsker et barn, en kæreste, din mor og far eller dine venner, så er kærlighed helbredende og livgivende. Med kærlighed kommer håb, og Sisus ejer fandt et lys i mørket, da de fine hundeøjne lyste.
Gennem konkurrencen har Sisu og Jórunn bl.a. vundet 5.000 kroner, som de donerer til Dyreværnet.
Nu går de videre i finalen i Agria Dyreforsikrings konkurrence, om at blive Danmarks
Dyrehelt 2018. I finalen konkurrerer de mod ponyen Laban fra Nørre Kongerslev, der er
besøgspony på nordjyske plejehjem, og katten Lasse fra Nyborg, der har hjulpet sin ejer
gennem en svær hverdag med PTSD.
Årets Dyrehelt blev torsdag afgjort, og det blev den halvandet år gamle engelske bulldog, Churchill, der løb med sejren og den store ære
Hunden Frank kunne mærke, at noget var galt, da han en sen aften gik tur med sin ejer, og passerede en ensom kvinde på en kirkegård i Slagelse. I al hemmelighed havde hun slugt et glas piller, og var nu i overhængende fare for konsekvenserne. Hunden Frank er nu kåret regional sjællandsk vinder i konkurrencen “Danmarks Dyrehelt 2019”, for hans ihærdige indsats den aften.
En skæbnesvanger oktobernat i Nyborg begyndte hunden Thor at gø og ville ikke stoppe, før han havde vækket hele huset. Der viste sig at være mening med postyret, da Thors ejere fandt en næsten livløs nabo liggende i trappeopgangen, og de begyndte at give ham hjertemassage. For sin årvågenhed er Thor nu kåret regional fynsk vinder i konkurrencen “Danmarks Dyrehelt 2019”.
Der er en stigende accept af den gavnlige effekt servicehunde kan have på folk med psykiske lidelser. Et nyt studie på amerikanske krigsveteraner med post-traumatisk stresslidelse er med til at understrege de positive effekter
Danske Go Dogo vil med kunstig intelligens afhjælpe kedsomhed og forebygge depression hos hunde. Et smart digitalt set-up hjemme i stuen udfordrer hunden med mentalt stimulerende opgaver, som er udviklet i samarbejde med dyrlæger og adfærdseksperter. Når opgaven er løst, kvitteres automatisk med en godbid. Kvinden bag har brugt sine egne hunde til udvikling af systemet, som hun selv beskriver som en slags 'sudoku' for hunde
Kæledyr får os i bedre humør, når vi er triste. Men kæledyr kan også selv blive nedtrykte. Derfor udskriver danske dyrlæger antidepressiv medicin. Men medicin er dog ikke den eneste mulighed for at muntre kæledyret op, forklarer dyrlæge. Ofte er små ændringer i hverdagen nok
Hunde er gode, hunde er søde, hunde er kloge og hunde er uundværlige. Men ikke alle hunde kan klare jobbet som servicehund
De hunde, der har tjent som sprængstofhunde i Afghanistan, har fået en dårlig behandling. Nu har soldaterkammerater befriet flere af dem
En grøn græsplæne, rullende hjul og logrende haler dannede rammen om en særlig dag for både nybegyndere og rutinerede hundeførere, da berner sennenhunde fik lov at vise, hvad de er skabt til: vognkørsel
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Kan en hund egentlig være sur på sin ejer i længere tid og hævne sig over en manglende gåtur eller for få godbidder. Nej, mener amerikaner. Hvad tror du?
Dansk Kennel Klub gør etiske anbefalinger til regler for at styrke ansvarlig hundeavl.
Fødevareminister Jacob Jensen viser vejen med ”den danske model for sund hundeavl”. – Vi skal have bedre dyrevelfærd for hunde, og det får vi bl.a. ved at fokusere på at vælge at bruge de sundeste avlsdyr samt at give avlstæven gode betingelser. Det skal gælde for alle hunde, der opdrættes i Danmark og ikke kun i den organiserede del af hundeopdrættet, lyder det resolut fra Jacob Jensen, minister for landbrug, fødevarer og fiskeri.
En ny bekendtgørelse sætter vigtig ramme for sund hundeavl samt velfærd for avlstæver.
Et nyt studie fra ungarske forskere viser, at mange oplever større tilfredshed i forholdet til deres hund end til både familie og venner. Hundens evne til at give støtte og ro gør den til en uerstattelig del af menneskets følelsesliv.
Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?
Borzoien Nina tog alle på sengen, da hun sprang fra en 22. plads og opnåede titlen som viceverdensmester i lure coursing
Juniorhandler og gymnasieelev Cecilie Krarup er fast blogger for hunden.dk. Her vil hun skrive om sit ungdomsliv med hunde, ringtræning og ambitioner inden for hundeudstillinger. Denne gang fortæller hun om en oplevelse, der kan kræve en pakke cleenex at læse