Torsdag d. 17. oktober blev Frank, en ung fransk bulldog fra Slagelse, overrasket med gaver og lykønskninger. Det var ikke hans fødselsdag, men en fejring af en heltegerning han udførte en sen aften for tre måneder siden. Tilstede var journalister og en repræsentant fra Agria Dyreforsikring: Frank har nemlig vundet titlen som regional, sjællandsk vinder i Agrias landsdækkende konkurrence “Danmarks Dyrehelt 2019”. På trods af over 800 indstillede kæledyr, fik Frank en overbevisende sejr.
Frank hyldes for hans indsats en sen aften, hvor han og hans ejer, Troels Hansen, var ude og gå en tur på en nærliggende kirkegård - en gåtur der skulle vise sig at have skæbnesvanger betydning for en kvinde, de tilfældigt mødte på deres tur.
Udover titlen som regional sjællandsk dyrehelt vinder Frank og familien 5.000 kr., som de donerer til uddannelse af førerhunde hos Dansk Blindesamfund. Nu går Frank videre til den landsdækkende finale, hvor han skal dyste mod de jyske og fynske regionale vinder i Agria Dyreforsikrings konkurrence om at blive hele Danmarks Dyrehelt 2019.
På deres gåtur på kirkegården passerer Frank og Troels en ældre kvinde, som sidder alene på en bænk. Frank trækker i linen og vil hilse på damen, men Troels ønsker ikke at forstyrre hende og trækker Frank væk fra bænken. Frank insisterer dog stædigt på, at de skal over og hilse på.
Efter en lille hilsen, hopper Frank op på kvindens skød, og slikker hende i ansigtet. Hun bryder straks ud i gråd og giver ham et stort kram. Troels sætter sig ned for at snakke med hende. Snakken går, og pludseligt spørger hun ham, om han kan holde på en hemmelighed: Hun har slugt et helt glas smertestillende, og har sat sig på kirkegården for at tage stille afsked med verden. Hun er flygtning, lider af posttraumatisk stress, og kan ikke længere få sin økonomi til at hænge sammen.
Lige den hemmelighed kan Troels ikke kan holde på, og han overtaler hende til at følges hen til det nærliggende sygehus. Ved indgangspartiet til hospitalet kollapser damen og må hjælpes ind af hospitalets personale.
Den ældre kvinde overlevede selvmordsforsøget, da hun fik hjælp i tide, men havde det ikke været for Franks stædige insisteren på at opsøge kvinden, havde hun højst sandsynligt ikke klaret den.
Konkurrencen ”Danmarks Dyrehelt 2019”, søger efter kæledyr fra hele landet, som udfører ekstraordinære gerninger for deres ejer eller på anden måde er helte i hverdagen. Bag konkurrencen står Agria Dyreforsikring.
Vinderen på Sjælland blev altså hunden Frank fra Slagelse. Ligesom hans ejere, anerkender Agrias dommerpanel den store gerning, Frank gjorde.
I dommerpanelet sidder bl.a. tv-vært Puk Elgård, der har stor ros til dagens dygtige vinder og hans ejere:
— Hunden Frank var opmærksom på den ensomme dame. Han ville hen og undersøge, hvorfor hun sad der. Heldigvis har Frank nogle rigtig gode mennesker som viste omsorg og medmenneskelighed da damen på bænken rakte ud efter dem. Frank skal være min Dyrehelt fordi historien om ham og damen på bænken er et virkelig godt eksempel på at dyr binder os sammen.
Årets Dyrehelt blev torsdag afgjort, og det blev den halvandet år gamle engelske bulldog, Churchill, der løb med sejren og den store ære
Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Skolehunden James tog på eventyr i 3. klasse og skabte en formiddag fyldt med læring, ro og nærvær. Et besøg der viste, hvor meget hunde kan bidrage i børns hverdag.
Uanset om du er på udkig efter den race, der passer bedst til dit liv, eller du leder efter en ny hundesport at prøve, byder weekenden på mange muligheder over hele landet.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 20. januar 2026 for at være med i næste års konkurrence i februar måned.
En af verdens mest alsidige hunderacer har stadig masser at tilbyde i en moderne hverdag. Schæferhunden er kendt verden over som politihund, redningshund og vagthund, men det er kun én side af historien.
Julen er fyldt med dufte, smag og fristelser. Men flere af de ting, vi forbinder med hygge og tradition, kan være farlige for vores hunde.
Vitus, Pax og Kaj tror, at deres sidste øjeblik er kommet, da de kaster sig ud fra kirketårnet for at undslippe spøgelser og det frygtede monster.
Når dagene er korte, kræver gåturene ekstra omtanke. Med synlighed, gode rutiner og forståelse for hundens sanser kan turene i mørket blive både trygge og behagelige.