Sjællandsk dyrehelt: Hunden Frank reddede kvinde fra selvmord på kirkegård

18-10-2019 08:19, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hunden Frank kunne mærke, at noget var galt, da han en sen aften gik tur med sin ejer, og passerede en ensom kvinde på en kirkegård i Slagelse. I al hemmelighed havde hun slugt et glas piller, og var nu i overhængende fare for konsekvenserne. Hunden Frank er nu kåret regional sjællandsk vinder i konkurrencen “Danmarks Dyrehelt 2019”, for hans ihærdige indsats den aften.

 

Copyright Ridehesten.com
Foto: Agria

Torsdag d. 17. oktober blev Frank, en ung fransk bulldog fra Slagelse, overrasket med gaver og lykønskninger. Det var ikke hans fødselsdag, men en fejring af en heltegerning han udførte en sen aften for tre måneder siden. Tilstede var journalister og en repræsentant fra Agria Dyreforsikring: Frank har nemlig vundet titlen som regional, sjællandsk vinder i Agrias landsdækkende konkurrence “Danmarks Dyrehelt 2019”. På trods af over 800 indstillede kæledyr, fik Frank en overbevisende sejr. 

Frank hyldes for hans indsats en sen aften, hvor han og hans ejer, Troels Hansen, var ude og gå en tur på en nærliggende kirkegård - en gåtur der skulle vise sig at have skæbnesvanger betydning for en kvinde, de tilfældigt mødte på deres tur.  

Udover titlen som regional sjællandsk dyrehelt vinder Frank og familien 5.000 kr., som de donerer til uddannelse af førerhunde hos Dansk Blindesamfund. Nu går Frank videre til den landsdækkende finale, hvor han skal dyste mod de jyske og fynske regionale vinder i Agria Dyreforsikrings konkurrence om at blive hele Danmarks Dyrehelt 2019. 

På deres gåtur på kirkegården passerer Frank og Troels en ældre kvinde, som sidder alene på en bænk. Frank trækker i linen og vil hilse på damen, men Troels ønsker ikke at forstyrre hende og trækker Frank væk fra  bænken. Frank insisterer dog stædigt på, at de skal over og hilse på.

Efter en lille hilsen,  hopper Frank op på kvindens skød, og slikker hende i ansigtet. Hun bryder straks ud i gråd og giver ham et stort kram. Troels sætter sig ned for at snakke med hende. Snakken går, og pludseligt spørger hun ham, om han kan holde på en hemmelighed: Hun har slugt et helt glas smertestillende, og har sat sig på kirkegården for at tage stille afsked med verden. Hun er flygtning, lider af posttraumatisk stress, og kan ikke længere få sin økonomi til at hænge sammen. 

Lige den hemmelighed kan Troels ikke kan holde på, og han overtaler hende til at følges hen til det nærliggende sygehus. Ved indgangspartiet til hospitalet kollapser damen og må hjælpes ind af hospitalets personale. 

Den ældre kvinde overlevede selvmordsforsøget, da hun fik hjælp i tide, men havde det ikke været for Franks stædige insisteren på at opsøge kvinden, havde hun højst sandsynligt ikke klaret den.

 

Konkurrencen ”Danmarks Dyrehelt 2019”, søger efter kæledyr fra hele landet, som udfører ekstraordinære gerninger for deres ejer eller på anden måde er helte i hverdagen. Bag konkurrencen står Agria Dyreforsikring. 

 

Vinderen på Sjælland blev altså hunden Frank fra Slagelse. Ligesom hans ejere, anerkender Agrias dommerpanel den store gerning, Frank gjorde.

 

I dommerpanelet sidder bl.a. tv-vært Puk Elgård, der har stor ros til dagens dygtige vinder og hans ejere: 

— Hunden Frank var opmærksom på den ensomme dame. Han ville hen og undersøge, hvorfor hun sad der. Heldigvis har Frank nogle rigtig gode mennesker som viste omsorg og medmenneskelighed da damen på bænken rakte ud efter dem. Frank skal være min Dyrehelt fordi historien om ham og damen på bænken er et virkelig godt eksempel på at dyr binder os sammen.

Læs også

Churchill Årets Dyrehelt 2019

31-10-2019 15:01, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Årets Dyrehelt blev torsdag afgjort, og det blev den halvandet år gamle engelske bulldog, Churchill, der løb med sejren og den store ære

Webredaktør

Har du en nyhed eller en god historie?

Louise Trabjerg

Webredaktør og nyhedsvagt

Louise Trabjerg

ltr@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

DNA test af hundelorte bliver mere og mere udbredt

20-09-2023 19:01, af Louise Trabjerg

Vi ser det jævnligt - særligt på de sociale medier - at den gennemsnitlige dansker er træt af de mange efterladte hunde-høm-høm'er der skal trædes uden om på gader og stræder. Men problemet er langt fra kun dansk.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Lykkepiller i pels indtager Roskilde

18-09-2023 15:34, af Louise Trabjerg

I den kommende weekend den 22.-24. september afvikler Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, hundeudstilling på Roskilde Dyrskueplads. 

3 gode råd hvis hunden har dårlig mave

20-02-2022 10:00, af Astrid Holtet

De fleste hunde oplever at have dårlig mave flere gange i løbet af deres liv, men hvad kan man gøre når problemet opstår?

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Symptomer – unormal urinering

18-03-2022 15:21, af Astrid Holtet

Tisser hunden mere end den plejer, mindre end den plejer, oftere end den plejer - eller er den begyndt at tisse indenfor? Det kan være tegn på, at den er noget galt. Ændret urineringsmønster, er et almindeligt symptom på en lang række forskellige sygdomme hos hunde

Overblik: Regler for hunde på fly

16-03-2018 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Ønsker man at få sin hund med på en rejse, er der stor forskel på reglerne hos de enkelte flyselskaber. Derfor er det vigtigt, at man sætter sig ind i selskabets regler, inden man drager mod lufthavnen. Vi bringer her et overblik

Rishi Sunak annoncerer forbud mod American XL Bully-hunde i Storbritannien

21-09-2023 18:06, af Louise Trabjerg

Efter en række angreb, der har ført til dødsfald og alvorlige skader, kommer de amerikanske XL Bully-hund i Storbritannien under den farlige hundelov inden udgangen af året.