Dronning Elizabeths død: Farvel til de kongelige corgier

09-09-2022 12:01, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Torsdag døde Dronning Elizabeth. Vi genudgiver denne artikel for at mindes den hundeglade regent:

Søndag den 15. april døde den sidste af Dronning Elisabeths corgier. Hermed blev det til 85 år med den lavbenede hund i det britiske kongehus

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Den britiske Dronning Elizabeth skulle efter flere forlydender netop nu være knust over, at hendes sidste corgi, Willow, er død. Hunden, der blev næsten 15 år, blev aflivet forrige søndag da den var meget syg af kræft.

Dronning Elizabeth stoppede med at avle på corgier i 2002, og i 2015 sagde hun, at grunden til hun var stoppet, var, at hun ikke ville efterlade nogen hunde, når hun selv døde.

Med det sidste farvel til den sidste corgi slutter 85 år med de smukke hunde i det britiske kongehus.

Det hele startede tilbage i 1933, da King George VI, som på det tidspunkt var Hertug af York anskaffede sig corgien Dookie.

Senere kom Jane til. Hun døde i 1944, da hun blev ramt af en bil.

Samme år fik Dronning Elizabeth sin første corgi. Den var en gave til hendes 18-års fødselsdag. Corgien hed Susan og er formoder til alle dronningens mere end 30 corgier. Netop afdøde Willow var 14 generation af corgier fra Susan.

Susan blev en nær fortrolig af dronningen og en kær ven. Således siges det, at hun endda havde hunden med på sin bryllupsrejse med Prins Philip i 1947.

Susan døde i 1959.

Siden er det som sagt blevet til mere end 30 corgier gennem årene. De mange hunde har gennem årene skabt sig overskrifter på godt og ondt i den britiske presse.

Både prinserne William og Harry har udtalt i interviews, at Elizabeths hunde var meget gøende, og Prins William udtrykte undren over, at hun overhovedet kunne holde larmen ud.

 

Hunden bider
Allerede i de første år med corgihunde i det britiske kongehus, lærte de ansatte, at man skulle passe lidt på. Hunden Susan skulle efter sigende have bidt 4 medarbejder herunder den royale uroptrækker.

I 1954 bed en af corgierne en garder, noget som vi ikke er helt ukendte med her i Danmark. I 1968 blev det for meget for det britiske parlament, da en af hundene bed en postmedarbejder. Parlamentet bad kongehuset om at sætte skilte op, hvor der stod, at man skulle passe på hundene.

Dronning Elizabeth er også selv blevet bidt et par gange, ligesom en chauffør også har fået en smagsprøve på corgiernes gode tænder.

I 1999 var det corgierne, der stod for tur. En tjener mente åbenbart, at de skulle tage det lidt roligt. I hvert fald blev han beskyldt for at have puttet whisky og gin i hundeskålene. Tjeneren blev derefter degraderet.

Selvom den sidste corgi nu er død, er det ikke slut med hunde i det britiske kongehus. Elizabeth har stadig et par såkaldte dorgier, som er krydsninger mellem gravhunde og corgier.  

Læs også

Ny DKK-opdrættet hund i Kongehuset

20-08-2019 11:57, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Mens vi andre har nydt solens varme stråler har D.K.H. Prins Joachim og Prinsesse Marie fået ny hund

England: Lejere skal have ret til kæledyr

02-11-2020 09:02, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Et engelsk lovforslag vil forbyde udlejere af boliger at kræve, at lejere ikke har kæledyr. Mange frygter dog, at det vil få udlejere til at hæve huslejen

England forbyder stødhalsbånd

18-09-2018 09:17, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Efter pres fra den engelske kennelklub vil man nu forbyde brugen af stødhalsbånd i landet. Stødhalsbåndene giver ifølge eksperter ikke bare hundene smerte, men de fremprovokerer også en uhensigtsmæssig adfærd

Fredagsquiz: Hvad ved du om welsh corgi cardigan

12-02-2021 08:26, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Quiz|

Så er der igen en fredagsquiz. God fornøjelse

Hund adopterer 9 forældreløse ællinger

30-05-2018 09:12, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Labradoren er en dejlig hund, og Fred fra England er blandt de dejligste i racen. I hvert fald har han et omsorgsgen, som er større end de fleste andre hundes

Hund dræbt af måger

24-07-2015 13:22, af Tine Luther
En yorkshire terrier fra England blev angrebet af aggressive måger og blev så svært skadet, at den måtte aflives.

Crufts: Verdens største hundeshow

04-03-2025 11:41, af Cecilie Friis Amstrup

Fra den 6. til 9. marts 2025 åbner NEC i Birmingham dørene for Crufts, verdens største hundeshow, hvor tusindvis af hunde og deres ejere samles for at fejre hundenes mangfoldighed og færdigheder.

Stor stigning i alvorlige hundebid i England

20-01-2021 12:12, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En undersøgelse fra University of Liverpool viser, at antallet af hundebid, der har krævet behandling på hospital, er næsten tredoblet de sidste 20 år

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green

Nyhedsvagt

Karina Green

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Efterlysning: Hvem efterlod fire døvblinde hvalpe på en landevej i Jylland?

12-08-2025 10:46, af Cecilie Sønderstrup

Dyrenes Beskyttelse leder efter den tidligere ejer af fire hvalpe, der i juli blev fundet efterladt i en transportkasse på en landevej ved Brande i Midtjylland. Hvalpene, der både var døve og blinde, er formentlig resultatet af uansvarlig avl.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Dansk makkerpar dansede sig til verdenstoppen

11-08-2025 12:00, af Cecilie Friis Amstrup

Sidsel Rycther Lauridsen og border collien Shadow blev verdensmestre i Heelwork to Music efter ti års dedikeret træning, tæt samarbejde og en præstation, der tryllebandt både dommere og publikum i Finland.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Tropisk orm fundet i dansk hund for første gang

09-08-2025 06:48, af Cecilie Friis Amstrup

En parasitisk orm fra Sydeuropa er for første gang blevet opdaget i huden på en dansk hund. Ormen trives i varme og fugtige omgivelser og kan nu være ved at etablere sig i Danmark.

Maveproblemer: 62% af hundeejerne kan spare dyrlægebesøget

10-08-2025 06:57, af Cecilie Friis Amstrup

I juni var mave-tarmlidelser den mest almindelige årsag til, at hundeejere kontaktede dyrlægen hos Agria. Men 62 % af disse hundeejere undgik dyre klinikbesøg og den dertilhørende stress for både hund at ejer, fordi de kunne nøjes med at søge dyrlægerådgivning i hjemmet via en digital dyrlægetjeneste.

Må min hund spise blommer og mirabeller?

18-08-2017 16:33, af Anne Ekenberg

Blommerne og mirabeller hænger tungt fra træernes grene og truer med at falde ned i hovedet på de forbipasserende. Er man så heldig at gå tur på en natursti, kan man oven i købet plukker dem og nyde dem med det samme. Og er hunden med, fristes man helt naturligt til også at give sin hund et par stykker af disse sødmefyldte og saftige frugter. Men er det nu en god ide?

Send os dit bedste foto

14-08-2025 07:00, af Cecilie Friis Amstrup

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 19. august.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Forskning: Forholdet mellem hunde og mennesker under lup

08-08-2025 12:58, af Cecilie Friis Amstrup

Vi siger ofte, at hunden er vores bedste ven, men er vi hundens bedste ven? Lever vi overhovedet op til den titel? Og hvordan kan vi optimere relationen mellem hunde og mennesker? Det er blot et par af de spørgsmål, forskergruppen "Mit liv med hund" igennem flere år har undersøgt.