Den britiske Dronning Elizabeth skulle efter flere forlydender netop nu være knust over, at hendes sidste corgi, Willow, er død. Hunden, der blev næsten 15 år, blev aflivet forrige søndag da den var meget syg af kræft.
Dronning Elizabeth stoppede med at avle på corgier i 2002, og i 2015 sagde hun, at grunden til hun var stoppet, var, at hun ikke ville efterlade nogen hunde, når hun selv døde.
Med det sidste farvel til den sidste corgi slutter 85 år med de smukke hunde i det britiske kongehus.
Det hele startede tilbage i 1933, da King George VI, som på det tidspunkt var Hertug af York anskaffede sig corgien Dookie.
Senere kom Jane til. Hun døde i 1944, da hun blev ramt af en bil.
Samme år fik Dronning Elizabeth sin første corgi. Den var en gave til hendes 18-års fødselsdag. Corgien hed Susan og er formoder til alle dronningens mere end 30 corgier. Netop afdøde Willow var 14 generation af corgier fra Susan.
Susan blev en nær fortrolig af dronningen og en kær ven. Således siges det, at hun endda havde hunden med på sin bryllupsrejse med Prins Philip i 1947.
Susan døde i 1959.
Siden er det som sagt blevet til mere end 30 corgier gennem årene. De mange hunde har gennem årene skabt sig overskrifter på godt og ondt i den britiske presse.
Både prinserne William og Harry har udtalt i interviews, at Elizabeths hunde var meget gøende, og Prins William udtrykte undren over, at hun overhovedet kunne holde larmen ud.
Hunden bider
Allerede i de første år med corgihunde i det britiske kongehus, lærte de ansatte, at man skulle passe lidt på. Hunden Susan skulle efter sigende have bidt 4 medarbejder herunder den royale uroptrækker.
I 1954 bed en af corgierne en garder, noget som vi ikke er helt ukendte med her i Danmark. I 1968 blev det for meget for det britiske parlament, da en af hundene bed en postmedarbejder. Parlamentet bad kongehuset om at sætte skilte op, hvor der stod, at man skulle passe på hundene.
Dronning Elizabeth er også selv blevet bidt et par gange, ligesom en chauffør også har fået en smagsprøve på corgiernes gode tænder.
I 1999 var det corgierne, der stod for tur. En tjener mente åbenbart, at de skulle tage det lidt roligt. I hvert fald blev han beskyldt for at have puttet whisky og gin i hundeskålene. Tjeneren blev derefter degraderet.
Selvom den sidste corgi nu er død, er det ikke slut med hunde i det britiske kongehus. Elizabeth har stadig et par såkaldte dorgier, som er krydsninger mellem gravhunde og corgier.
Mens vi andre har nydt solens varme stråler har D.K.H. Prins Joachim og Prinsesse Marie fået ny hund
Vi har tidligere fortalt, at både England og USA er i gang med at træne hunde til at opsnuse Covid-19. Flere lande går nu samme vej
Ligesom i England bliver amerikanske hunde nu trænet i at genkende lugten af Covid-19
Går sommerferien til England, så skulle du måske lige tage forbi dette anderledes museum, som har specialiseret sig i hundehalsbånd
K9Biathlon For Alle forvandlede Ledreborg Slot til Danmarks mest logrende festivalplads.
Du kan nu finde alle billeder fra udstillingen i Vejen online.
Den engelske setter Happy tog både dommer og publikum med storm og sikrede sig en historisk sejr som Best in Show ved DKK’s nordiske udstilling i solbeskinnede Vejen.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?
Juniorhandlere leverede imponerende præstationer og stærkt samarbejde med hundene ved DKK’s nordiske udstilling lørdag.
Gitte Morell har skruet ned for opdræt og udstilling, men op for design og detaljesans. Med tøjmærket, CBK, producerer hun suits, der kombinerer bling og bevægelse, og som i dag bæres af udstillere i hele verdenen.
Gør jagttræning til en fest for din hund! Lær hvordan positive metoder på hundens præmisser skaber glæde, stærkt samarbejde og imponerende resultater i marken.
Mange hunderacer oplever problemer med indavl og genetiske sygdomme. For nationalracen den dansk/svenske gårdhund er løsningen heldigvis nærliggende. Gennem indmønstring af hunde uden stambog kan racen få tilført ny genetisk variation og dermed sikre en sund og robust fremtid for racen.
Fredagen i Vejen bød på solskin, hundeglæde og en energisk borzoi, der løb med dagens Best in Show-titel ved Dansk Kennel Klubs første udstillingsdag.