Dan Mathiesen har haft hunde i væddeløbsport og lure coursing i 11 år, og han har set flere end 1000 løb. Derudover har han landets eneste registrerede væddeløbskennel, Coastwing Racing Whippets, hvor han opdrætter whippets. Han er derfor manden, man skal gå til, hvis man har spørgsmål om væddeløb, og han er da også hurtig til at besvare hunden.dk’s spørgsmål.
For Dan Mathiesen er ked af historien fra England, hvor man har fundet ud af, at der dør 1000 væddeløbshunde om året. Tallet overrasker ham, men han er ikke overrasket over, der er problemer med sporten i England.
Money money
– I England er sporten en kæmpe industri, hvor folk har hundene for sportens skyld. Det er en decideret forretning, hvor folk måske har 50 hunde, som forventes at skabe resultater og profit, siger han og påpeger, at det er helt anderledes i Danmark.
– Det ser meget anderledes ud i Danmark. Her dyrker vi sporten på hobbyplan, og vi har hundene for hundenes skyld. De er lige så meget en del af familien, som alle andre hunde. Jeg har selv fem whippets. En af dem gider ikke løbe og en anden er pensioneret. Men dem beholder jeg jo alligevel, fordi jeg elsker mine hunde.
Den store forskel på væddeløb i Danmark og i England er pengene. I Danmark får man måske 500 kroner for at vinde, og sådan ser Dan Mathiesen gerne det fortsætter:
– Personligt ville jeg naturligvis hellere vinde 5000 kroner end 500, men for sportens skyld håber jeg, at der aldrig kommer flere penge i den. Flere penge vil tiltrække de forkerte mennesker, og det er vi på ingen måde interesserede i, siger han.
Mishandling?
Dan Mathiesen har tidligere været i Go’ Morgen Danmark på TV2 for at fortælle om sine hunde og sin sport. Han har også deltaget i debatten omkring, hvad der sker i England.
– Jeg oplever faktisk, at folk reagerer meget voldsomt. Jeg har fået ubehagelige beskeder, og fået at vide, at det er dyremishandling at lade mine hunde løbe væddeløb. Jeg mener dog personligt, at det er dyremishandling ikke at lade en mynde løbe, for det er det, den er skabt til, lyder det fra den erfarne væddeløbsmand, der erkender, at han bliver påvirket af beskederne:
– Det rammer mig da, når en stor del af befolkningen mener, jeg mishandler mine hunde. Folk forstår ikke, at forholdene i Danmark på ingen måde ligner forholdene i England, hvor forholdene er helt horrible.
2 skader på 11 år
Selvom det ikke kommer bag på Dan Mathiesen, at der er problemer i den engelske væddeløbsverden, så undrer det ham, at der skulle være 1000 dødsfald på et år.
– Der er jo forskellige årsager til dødsfaldene. For eksempel bliver nogle hunde aflivet, hvis de har en eller anden lidelse, som ejeren mener er for dyr at få lavet, hvis hunden alligevel ikke kommer til at løbe igen. Men at 250 hunde skulle være aflivet på banen på grund af skader. Det har jeg svært ved at genkende. Jeg har set over 1000 løb, og i de løb har jeg set to skader. Til gengæld er mine egne hunde blevet skadet af at lege derhjemme eller i skoven, som alle andre hunde, kan blive det, siger han og fortsætter:
– Det er tit grene eller flintesten, de skærer sig på, når de leger, og den slags har vi slet ikke på banerne.
I Danmark er der ifølge Dan Mathiesen 50-100, der løber væddeløb, mens der er en del flere, der dyrker lure coursing. Derfor er det en meget lille sport.
– Grunden til, vi ikke er flere, er blandt andet at sporten har et dårligt ry på grund af forholdene i England og Australien, siger han.
Traditionen tro gav Myndeklubben alle hunde mulighed for at prøve lure coursing på Hundens dag.
I dag er der DM i lurecoursing i Nørresundby. Et mesterskab, der desværre er blevet overskygget af en rigtig trist episode
I dag starter årets Hingstekåring i Herning. Men det er ikke kun heste, du kan opleve ved det store event. Der er også noget for hundefolket
Da der i weekenden var EM i Lure Coursing i Nørresundby, mødte vi en af de danske deltagere, som fortalte om fascinationen af den krævende hundesport
Over 700 hunde er til Store Hestedag i Roskilde i weekenden. Myndeklubben er flot repræsenteret, og de afholder både udstilling og Lure Coursing
Der lever mere end 400.000 hunde af racen galgo espanol i Spanien, hvor de bruges til jagt og væddeløb. Mange af hundene lever under kummerlige forhold, og hvis de ikke duer bliver de smidt på gaden eller skudt. Dokumentaristen Yeray Lopez er bosat i Danmark og har viet sit liv til at kæmpe for et mere dyrevenligt liv for galgoerne
Mynderne sprinter gennem det nordjyske landskab med blikket stift rettet mod den kunstige hare. Lure coursing forener fart og fokus med glæden ved at se hundene udleve deres medfødte instinkter i et varmt fællesskab blandt hundeejere.
Er du klar til fredagsquiz?
I denne weekend er der EM i Lure Coursing i Nørresundby. Det er første gang, det bliver afholdt i Danmark og det er enestående chance for at opleve en hundesport i vækst
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Del 2 af Karen Frost Knudsens populære serie er landet i november nummeret af HUNDEN
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Hunde, fællesskab og mangfoldighed mødes på Ledreborg Slot og i Svendborg
Kulde påvirker hunde forskelligt, og mange af de første tegn kan være svære at opdage. Når du kender signalerne, kan du give hunden tryghed og sikre, at vinterens gåture bliver en god oplevelse
Mød den dansk/svenske gårdhund i det nye nummer af HUNDEN