Dan Mathiesen har haft hunde i væddeløbsport og lure coursing i 11 år, og han har set flere end 1000 løb. Derudover har han landets eneste registrerede væddeløbskennel, Coastwing Racing Whippets, hvor han opdrætter whippets. Han er derfor manden, man skal gå til, hvis man har spørgsmål om væddeløb, og han er da også hurtig til at besvare hunden.dk’s spørgsmål.
For Dan Mathiesen er ked af historien fra England, hvor man har fundet ud af, at der dør 1000 væddeløbshunde om året. Tallet overrasker ham, men han er ikke overrasket over, der er problemer med sporten i England.
Money money
– I England er sporten en kæmpe industri, hvor folk har hundene for sportens skyld. Det er en decideret forretning, hvor folk måske har 50 hunde, som forventes at skabe resultater og profit, siger han og påpeger, at det er helt anderledes i Danmark.
– Det ser meget anderledes ud i Danmark. Her dyrker vi sporten på hobbyplan, og vi har hundene for hundenes skyld. De er lige så meget en del af familien, som alle andre hunde. Jeg har selv fem whippets. En af dem gider ikke løbe og en anden er pensioneret. Men dem beholder jeg jo alligevel, fordi jeg elsker mine hunde.
Den store forskel på væddeløb i Danmark og i England er pengene. I Danmark får man måske 500 kroner for at vinde, og sådan ser Dan Mathiesen gerne det fortsætter:
– Personligt ville jeg naturligvis hellere vinde 5000 kroner end 500, men for sportens skyld håber jeg, at der aldrig kommer flere penge i den. Flere penge vil tiltrække de forkerte mennesker, og det er vi på ingen måde interesserede i, siger han.
Mishandling?
Dan Mathiesen har tidligere været i Go’ Morgen Danmark på TV2 for at fortælle om sine hunde og sin sport. Han har også deltaget i debatten omkring, hvad der sker i England.
– Jeg oplever faktisk, at folk reagerer meget voldsomt. Jeg har fået ubehagelige beskeder, og fået at vide, at det er dyremishandling at lade mine hunde løbe væddeløb. Jeg mener dog personligt, at det er dyremishandling ikke at lade en mynde løbe, for det er det, den er skabt til, lyder det fra den erfarne væddeløbsmand, der erkender, at han bliver påvirket af beskederne:
– Det rammer mig da, når en stor del af befolkningen mener, jeg mishandler mine hunde. Folk forstår ikke, at forholdene i Danmark på ingen måde ligner forholdene i England, hvor forholdene er helt horrible.
2 skader på 11 år
Selvom det ikke kommer bag på Dan Mathiesen, at der er problemer i den engelske væddeløbsverden, så undrer det ham, at der skulle være 1000 dødsfald på et år.
– Der er jo forskellige årsager til dødsfaldene. For eksempel bliver nogle hunde aflivet, hvis de har en eller anden lidelse, som ejeren mener er for dyr at få lavet, hvis hunden alligevel ikke kommer til at løbe igen. Men at 250 hunde skulle være aflivet på banen på grund af skader. Det har jeg svært ved at genkende. Jeg har set over 1000 løb, og i de løb har jeg set to skader. Til gengæld er mine egne hunde blevet skadet af at lege derhjemme eller i skoven, som alle andre hunde, kan blive det, siger han og fortsætter:
– Det er tit grene eller flintesten, de skærer sig på, når de leger, og den slags har vi slet ikke på banerne.
I Danmark er der ifølge Dan Mathiesen 50-100, der løber væddeløb, mens der er en del flere, der dyrker lure coursing. Derfor er det en meget lille sport.
– Grunden til, vi ikke er flere, er blandt andet at sporten har et dårligt ry på grund af forholdene i England og Australien, siger han.
Traditionen tro gav Myndeklubben alle hunde mulighed for at prøve lure coursing på Hundens dag.
I dag er der DM i lurecoursing i Nørresundby. Et mesterskab, der desværre er blevet overskygget af en rigtig trist episode
I dag starter årets Hingstekåring i Herning. Men det er ikke kun heste, du kan opleve ved det store event. Der er også noget for hundefolket
For anden gang denne weekend sikrede den imponerende borzoi Borscana Sing A Song sig en Best in Show-titel ved DKK’s internationale udstilling i Vejen.
Hundeorganisation har startet en protest mod licens til greyhoundbane i Wales. De er bange for, at en licens vil skabe mange skader og dødsfald blandt hunde
At kalde 12 graders varme for arktisk klima er måske lige at stramme den. Men forestil dig du er en mynde og stammer fra varmere himmelstrøg, så var det nok en passende metafor for vejret, da Myndeklubben afholdt deres oktober udstilling på et stadion i Århus - udendørs
Vi ved alle, at menneskets bedste ven er vores hund. I ”Kærlighed giver pote” – er det en whippet, der hedder ”Bella”
I New Zealand er en greyhound testet positiv for methamfetamin efter at have vundet et løb
Nytårsaften er for mange hunde årets mest belastende døgn, hvor brag og uro kan udløse voldsom panik. Vi Finder Hund fortæller her, hvordan du mindsker risikoen, og hvordan du agerer korrekt, hvis hunden løber væk.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Når frosten bider udenfor, søger mange hunde mod de varmeste steder i huset, herunder ejerens seng. Men er det en god idé for hygiejnen og nattesøvnen, eller bør sengen forblive en hundefri zone?
Fra 1. januar 2026 skærper Dansk Kennel Klub kravene til avl af Lagotto Romagnolo. Vi gennemgår her de nye regler, så du er klædt på til de ændrede krav, uanset om du er opdrætter eller hvalpekøber.
På Rold Gl. Kro, også kendt som "Hundekroen", blev årsskiftet fejret med manér, og her var de firbenede familiemedlemmer hjerteligt velkomne. Over 30 hunde og deres familier deltog i en aften fyldt med fællesskab, der bød på alt fra agility til tre-retters menu og levende musik.
Rygterne siger, at kulden snart rammer Danmark igen. Hvordan er det nu lige med at lufte hund i kulde
Vores rejse som hundeejere er formet af de hunde, vi har delt vores liv med gennem årene. Hver enkelt hund har lært os noget unikt og har været med til at gøre os til de mennesker og hundeejere, vi er i dag.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
I morgen den 3. januar løber K9 Biathlon for alle for første gang under ny konstellation. Et lille og intimt nytårsløb i Bevtoft, hvor der er tid, ro og plads til både hunde og mennesker.