I Herning kan man i de kommende dage opleve masser af heste kaste sig ud i den ene yndefulde præstation efter den anden. Med alt fra actionprægede springkonkurrencer til elegante dressurløb pibler mundvandet lystigt frem på de hesteglade danskere.
Men når man går rundt blandt de enorme dyr med de lange hoveder en hel dag, kommer man nemt til at savne at kigge på hunde. Det er der heldigvis råd for.
For i de traditionsrige gallashows, som slutter fredag og lørdag af, kan man nemlig opleve hunde i fuld vigør.
De to store gallashows fredag og lørdag aften bliver besøgt af i alt ca. 18.000 tilskuere, og der er altid en forrygende god stemning under showet. Her kombineres musik, humor og heste, heste, heste og så lige et forrygende nummer som Myndeklubben står bag.
Årets tema er Let the games begin, som er en hyldest til OL i Tokyo, og her vil heste og hunde vise sig som vaskeægte OL-atleter.
Myndeklubbens indslag illustrerer 100 m sprint, og sprintes det bliver der, lover arrangørerne. Usain Bolt vil overhovedet ikke få et ben til jorden.
Kommer man i løbet af dagene i Herning til at savne hundene, så står DKK heldigvis klar med en stand til de hundehungrende.
– I Dansk Kennel Klub mener vi, at det er vigtigt at nå så langt ud som muligt med vores budskab om at købe hund med omtanke. Det opnår vi ved at være til stede på en så stor og omfattende messe som Hest & Rytter. Her kan vi tale med mange forskellige mennesker både med og uden hund.
Vores stand vil være at finde i hal J og her kan du komme forbi til en snak om køb af hund, træning, opdræt og dagligdagen med hund, samt deltage i sjove konkurrencer med fede præmier. Vi glæder os til at se jer – kom meget gerne forbi, lyder det fra Katrine Jeppesen, som er en af dem, der står på DKK’s stand.
Så er man både til heste og hunde, er der al mulig god grund til at lægge vejen forbi MCH Messecenter i Herning. Det bliver forrygende.
Selvom fokus er på hestene ved Dansk Varmblods Hingstekåring i Herning, er der også noget at se for hunde-enetusiasten. Showudvalget i Dansk Varmblod har arbejdet benhårdt for at sammensætte et smukt, bevægende og imponerende gallashow med en god blanding af danske og udenlandske ryttere samt artister.
Vi har modtaget dette fantastiske skriv fra en begejstret myndeejer. Nyd det
Har du planer om at tage til Hingstekåring i Herning, så får Statsministerens opfordring til at aflyse arrangementer med flere end 1000 deltagere ingen konsekvenser for afviklingen
Efter nyheden fra England om, at hundevæddeløb sidste år kostede 1000 hunde livet, og at flere derfor ønsker sporten forbudt, tog vi en snak med en dansk repræsentant for sporten
Traditionen tro gav Myndeklubben alle hunde mulighed for at prøve lure coursing på Hundens dag.
I dag er der DM i lurecoursing i Nørresundby. Et mesterskab, der desværre er blevet overskygget af en rigtig trist episode
Mars Petcare bliver ny ejer af AniCura. I første omgang vil kunderne ikke komme til at mærke nogen forskel, men på sigt vil det nye ejerskab give store gevinster for både medarbejdere, patienter og dyreejere
En servicehund skal skabe tryghed og støtte sin ejer, men det er ikke altid virkeligheden. DR-programmet "Kontant" har undersøgt en branche, der mangler regler og kontrol.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
En livslang fascination af den japanske race førte til et uventet venskab og en gave for livet
Fordi kiloene sniger sig på gradvist, kan det være svært for hundeejeren at opdage, hvis hunden er blevet for tyk. En ny undersøgelse foretaget for Agria Dyreforsikring viser, at kun ti procent af danske hundeejere anser deres hund for at være overvægtig, hvilket ikke helt harmonerer med den fremherskende opfattelse blandt dyrlæger, der anslår, at mindst 20 procent af de danske hunde er overvægtige.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Welsh corgi cardiganen Kronos har i sit unge liv allerede oplevet en del. Han blev født i Ukraine og her to år senere er han nu dansk champion.
Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund
Mave-tarmsystemet er en overset, men afgørende del af din hunds sundhed. Ved at fokusere på gode bakterier kan du give din hund et bedre udgangspunkt for et sundt og harmonisk liv.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet