I Herning kan man i de kommende dage opleve masser af heste kaste sig ud i den ene yndefulde præstation efter den anden. Med alt fra actionprægede springkonkurrencer til elegante dressurløb pibler mundvandet lystigt frem på de hesteglade danskere.
Men når man går rundt blandt de enorme dyr med de lange hoveder en hel dag, kommer man nemt til at savne at kigge på hunde. Det er der heldigvis råd for.
For i de traditionsrige gallashows, som slutter fredag og lørdag af, kan man nemlig opleve hunde i fuld vigør.
De to store gallashows fredag og lørdag aften bliver besøgt af i alt ca. 18.000 tilskuere, og der er altid en forrygende god stemning under showet. Her kombineres musik, humor og heste, heste, heste og så lige et forrygende nummer som Myndeklubben står bag.
Årets tema er Let the games begin, som er en hyldest til OL i Tokyo, og her vil heste og hunde vise sig som vaskeægte OL-atleter.
Myndeklubbens indslag illustrerer 100 m sprint, og sprintes det bliver der, lover arrangørerne. Usain Bolt vil overhovedet ikke få et ben til jorden.
Kommer man i løbet af dagene i Herning til at savne hundene, så står DKK heldigvis klar med en stand til de hundehungrende.
– I Dansk Kennel Klub mener vi, at det er vigtigt at nå så langt ud som muligt med vores budskab om at købe hund med omtanke. Det opnår vi ved at være til stede på en så stor og omfattende messe som Hest & Rytter. Her kan vi tale med mange forskellige mennesker både med og uden hund.
Vores stand vil være at finde i hal J og her kan du komme forbi til en snak om køb af hund, træning, opdræt og dagligdagen med hund, samt deltage i sjove konkurrencer med fede præmier. Vi glæder os til at se jer – kom meget gerne forbi, lyder det fra Katrine Jeppesen, som er en af dem, der står på DKK’s stand.
Så er man både til heste og hunde, er der al mulig god grund til at lægge vejen forbi MCH Messecenter i Herning. Det bliver forrygende.
Selvom fokus er på hestene ved Dansk Varmblods Hingstekåring i Herning, er der også noget at se for hunde-enetusiasten. Showudvalget i Dansk Varmblod har arbejdet benhårdt for at sammensætte et smukt, bevægende og imponerende gallashow med en god blanding af danske og udenlandske ryttere samt artister.
Vi har modtaget dette fantastiske skriv fra en begejstret myndeejer. Nyd det
Har du planer om at tage til Hingstekåring i Herning, så får Statsministerens opfordring til at aflyse arrangementer med flere end 1000 deltagere ingen konsekvenser for afviklingen
Efter nyheden fra England om, at hundevæddeløb sidste år kostede 1000 hunde livet, og at flere derfor ønsker sporten forbudt, tog vi en snak med en dansk repræsentant for sporten
I dag er der DM i lurecoursing i Nørresundby. Et mesterskab, der desværre er blevet overskygget af en rigtig trist episode
Traditionen tro gav Myndeklubben alle hunde mulighed for at prøve lure coursing på Hundens dag.
Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.
Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.
Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.
TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.
Foråret bringer grønne blade, men for nogen hunde følger der desværre også en generende kløe med. Mens vi mennesker ofte nyser og får løbende næser, reagerer hundens krop typisk gennem huden, når pollentallene stiger i vejret.
Mød den hollandske spidshund med det ikoniske "brille-look" og et hjerte af guld. Nanna Eriksen fra Kennel Livive’s tegner her et kærligt portræt af Keeshonden, en overset raceperle, der er den ultimative skygge og trofaste følgesvend for sin ejer.
Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. april for at være med i april/maj måneds konkurrence.
I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.
Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.
Kender du Hundekroen på Rold Gl. Kro? De er kendte for deres store kærlighed til firbenede gæster, og nu planlægger de at tage fællesskabet til et nyt niveau med en dedikeret Hundehøjskole i uge 25.