Dogdancere forbereder VM

25-06-2018 14:20, af Emmy Marie Simonsen

Mens det danske lydighedslandshold er i Holland for at forsvare de danske farver ved deres VM, så mødtes det danske dog dancing landshold på Garbogaard i Nordsjælland for at forberede sig til deres VM, der også afholdes i Holland, men først om en måneds tid, nemlig d. 20 - 22 juli

Copyright Ridehesten.com

Dagen startede med træning, hvor alle hjalp hinanden både med træningsideer og input til hvordan hundens sikkerhed kunne forbedres, men også fif til hvordan den enkelte handler kunne forbedre sin egen præstation og dermed bidrage til at gøre ekvipagens performance bedre.

Dog dancing er en show sport og der er fokus på små detaljer som hvordan man strækker en arm, at man husker at kigge op og måske smile til dommerne og at man i det hele taget ser selvsikker og veltilpas ud i ringen, så holdet udfordrede hinanden med små øvelser som at have øjenkontakt med tilskuerne 50% af den tid det tog at lave sit program eller at der skulle tages et billede, et helt bestemt sted i programmet og når holdet bagefter kiggede på billedet, skulle handleren stå på en bestemt måde. Gode og nyttige små lege, der virkelig fik handlerne til at fokusere og gøre sit bedste. 

Ekvipagerne har selv koreograferet deres programmer inden for visse rammer for hvilken sværhedsgrad der kræves til et stort internationalt mesterskab, så det er også vigtigt at det bliver tydeligt, at hunden gør det den bliver bedt om, så man sikre, at dommerne ikke dømmer for fejl, hvor der reelt ikke var fejl. Derfor skal der være tydelige skift mellem de enkelte øvelser og også her kunne holdet hjælpe hinanden med forslag som kunne du sætte en twist ind mellem den ene slags cirkler og den anden, så det bliver helt klart, at du beder hunden skifte og at den ikke gør det, bare fordi den ikke kan holde balancen længere?

Inden for dog dancing, er der tradition for, at de deltagende hold medbringer små held og lykke gaver til hinanden og det danske hold har fået lavet en super fin aftale med Chrisco, der har leveret rød/hvide bolde til en rigtig god pris, således at det danske hold kan give en dannebrogsfarvet bold til hver af de andre landes deltagere. En sjov lille historie bag disse bolde er, at de lå i pakker med 3 bolde i forskellige farver, så da Helle Larssen kom for at hente dem hos Chrisco, stod hun og salgsdirektøren og åbnede 80 pakker bolde for at tage de rød/hvide ud og lægge de andre til side. Efter træningen, hjalp holdet hinanden med at pakke disse bold ind og lægge held og lykke hilsner sammen med - de er nu klar til at give til at dele ud, når VM skydes i gang. 

Dagen sluttede med middag og et landsholdsmøde, hvor der blev lavet aftaler om, hvem der hjælper hinanden, når det går løs, hvordan træningstiden skal fordeles og mange andre små detaljer, der har betydning, når konkurrencenerverne sætter ind og alle skal kunne yde deres bedste. 

En rigtig god dag for holdet, der efterhånden virkelig føler sig som et hold og glæder sig til at tage til VM og gøre det rigtig godt sammen. 

Læs også

EDS: Imponerende Dog Dancing i den runde hal

19-05-2023 11:52, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Man bør unde sig selv den oplevelse at besøge den runde hal, hvor der dystes i VM i Dogdance. Der er stemning, søde hunde og flotte præstationer

Dacia går all in på K9 Biathlon

09-02-2023 10:54, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

2023 bliver et stort hundeår. Snart er det tid til European Dog Show, og VM i dogdance som bliver årets helt store højdepunkt. Men som vi tidligere har skrevet, bliver der også masser af K9 Biathlon for alle, og nu afslører Dacia, at virksomheden bliver navngivende hovedsponsor for K9 Biathlon hele 2023

Nordiske Mesterskaber i dogdance

13-11-2022 13:35, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Søndag var der finaler i Nordiske Mesterskaber i dogdance i Store Ring. To flotte finaler, som kun savnede flere tilskuere

Så er der VM i lydighed

23-06-2022 06:13, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I dag starter VM i lydighed på Vilhelmsborg for alvor

VM for sporhunde afholdes i Danmark

05-04-2013 11:17, af Tine Luther
De bedste sporhunde fra Europa, Mellemøsten og USA er med, når ”FCI FH WM 2013 World Championship for Tracking Dogs” afvikles på Djursland - Danmarks naturskønne næse - i dagene 10–14/04 2013.

Dansk VM sølv

19-05-2023 17:32, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det danske hold i Heelwork To Music vandt en flot sølvmedalje ved VM i dogdancing i den runde hal

Tjekkisk sejr i IPO i Randers

08-10-2018 08:51, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det blev tjekkiske Václav Ouska, der løb med den samlede sejr i IPO i Randers. Bedste dansker blev Hugo Skov på en 27. plads

To mænd sigtet i sagen om Hector

15-10-2018 13:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Østjyllands Politi har anholdt og sigtet to personer i sagen om kidnapningen af hunden Hector

Kø, varme og højt humør

21-06-2018 08:00, af Siri Renée

Så  blev kursen sat mod verdensmesterskabet i lydighed, nærmere bestemt blev kursen sat mod Ermelo i Holland. Turen bød på rigeligt med kø gennem Holland, men efter en lang rejse nåede vi frem til hotellet. Omgivelserne er perfekte til hund, fantastiske luftemuligheder og masser af skov

Actionfyldte fotos fra VM for schæferhunde er nu online

06-10-2022 08:48, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Sidste uge var der VM for schæferhunde i Randers. Vi var med og nu kan du købe billeder derfra

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Showhunden Sainz stråler i spotlyset

07-05-2025 07:14, af Cecilie Friis Amstrup

Den engelske springer spaniel Sainz er både en elsket familiehund og showstjerne, og ved årets første DKK udstilling i Fredericia løb han med den eftertragtede titel som Best in Show.

Snuder, snore og store titler: Tre dage med tophunde i Roskilde

02-05-2025 14:26, af Line Pedersen, Kommunikationsmedarbejder ved Dansk Kennel Klub

Foråret har meldt sin ankomst, solen begynder så småt at varme, og scenen er sat, så kom og vær med til årets første store udendørs hundeudstilling, som strækker sig over hele tre dage. Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, åbner endnu engang dørene til en fantastisk udstillingsweekend på Roskilde Dyrskueplads den 9.-11. maj 2025, og du er selvfølgelig inviteret med.

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

Når isbilen ringer så logrer halerne

06-05-2025 07:13, af Cecilie Friis Amstrup

Med Hjem-Is kan hunde få deres helt egen is leveret direkte til døren. For opdrætter Brigitte Malou Christensen er hundeisen blevet et fast indslag ved både fødselsdage og hverdagsforkælelse, og ismanden Victor er blevet en kær gæst med logrende velkomst.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Ja, din hund må godt spise mælkebøtter, men...

03-05-2025 07:40, af Cecilie Friis Amstrup

Den gule blomst i haven er ikke bare flot at se på, men kan også styrke din hunds fordøjelse og understøtte organer som lever og nyrer. Hvis du samler den med omtanke, kan hele planten bruges som et naturligt supplement i foderet.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Besøgshund er et erhverv i Sverige

04-05-2025 07:32, af John Frank Ahm

Den svenske tilgang, hvor besøgshundeteams gennemgår en grundig uddannelse med fokus på hundens tryghed og kvaliteten af samværet med de ældre, fik mig til at pakke kufferten og rejse nordpå.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse