Dagen startede med træning, hvor alle hjalp hinanden både med træningsideer og input til hvordan hundens sikkerhed kunne forbedres, men også fif til hvordan den enkelte handler kunne forbedre sin egen præstation og dermed bidrage til at gøre ekvipagens performance bedre.
Dog dancing er en show sport og der er fokus på små detaljer som hvordan man strækker en arm, at man husker at kigge op og måske smile til dommerne og at man i det hele taget ser selvsikker og veltilpas ud i ringen, så holdet udfordrede hinanden med små øvelser som at have øjenkontakt med tilskuerne 50% af den tid det tog at lave sit program eller at der skulle tages et billede, et helt bestemt sted i programmet og når holdet bagefter kiggede på billedet, skulle handleren stå på en bestemt måde. Gode og nyttige små lege, der virkelig fik handlerne til at fokusere og gøre sit bedste.
Ekvipagerne har selv koreograferet deres programmer inden for visse rammer for hvilken sværhedsgrad der kræves til et stort internationalt mesterskab, så det er også vigtigt at det bliver tydeligt, at hunden gør det den bliver bedt om, så man sikre, at dommerne ikke dømmer for fejl, hvor der reelt ikke var fejl. Derfor skal der være tydelige skift mellem de enkelte øvelser og også her kunne holdet hjælpe hinanden med forslag som kunne du sætte en twist ind mellem den ene slags cirkler og den anden, så det bliver helt klart, at du beder hunden skifte og at den ikke gør det, bare fordi den ikke kan holde balancen længere?
Inden for dog dancing, er der tradition for, at de deltagende hold medbringer små held og lykke gaver til hinanden og det danske hold har fået lavet en super fin aftale med Chrisco, der har leveret rød/hvide bolde til en rigtig god pris, således at det danske hold kan give en dannebrogsfarvet bold til hver af de andre landes deltagere. En sjov lille historie bag disse bolde er, at de lå i pakker med 3 bolde i forskellige farver, så da Helle Larssen kom for at hente dem hos Chrisco, stod hun og salgsdirektøren og åbnede 80 pakker bolde for at tage de rød/hvide ud og lægge de andre til side. Efter træningen, hjalp holdet hinanden med at pakke disse bold ind og lægge held og lykke hilsner sammen med - de er nu klar til at give til at dele ud, når VM skydes i gang.
Dagen sluttede med middag og et landsholdsmøde, hvor der blev lavet aftaler om, hvem der hjælper hinanden, når det går løs, hvordan træningstiden skal fordeles og mange andre små detaljer, der har betydning, når konkurrencenerverne sætter ind og alle skal kunne yde deres bedste.
En rigtig god dag for holdet, der efterhånden virkelig føler sig som et hold og glæder sig til at tage til VM og gøre det rigtig godt sammen.
Man bør unde sig selv den oplevelse at besøge den runde hal, hvor der dystes i VM i Dogdance. Der er stemning, søde hunde og flotte præstationer
2023 bliver et stort hundeår. Snart er det tid til European Dog Show, og VM i dogdance som bliver årets helt store højdepunkt. Men som vi tidligere har skrevet, bliver der også masser af K9 Biathlon for alle, og nu afslører Dacia, at virksomheden bliver navngivende hovedsponsor for K9 Biathlon hele 2023
Søndag var der finaler i Nordiske Mesterskaber i dogdance i Store Ring. To flotte finaler, som kun savnede flere tilskuere
Allerede inden verdensmesterskaberne for schæferhunde er gået i gang i Randers, er mesterskaberne blevet ramt af en frygtelig trist hændelse. En amerikaner har fået stjålet sin hund
Det vrimler med store hundebegivenheder i Danmark. Nu kan vi afsløre, at næste års VM i lydighed bliver afholdt i Danmark
Nu skulle den altså være god nok
Selvom turen til Danmark har været noget speciel for amerikaneren Mark Saccoccio, er han glad for den måde, danskerne har behandlet ham på
Fødevareminister Jacob Jensen viser vejen med ”den danske model for sund hundeavl”. – Vi skal have bedre dyrevelfærd for hunde, og det får vi bl.a. ved at fokusere på at vælge at bruge de sundeste avlsdyr samt at give avlstæven gode betingelser. Det skal gælde for alle hunde, der opdrættes i Danmark og ikke kun i den organiserede del af hundeopdrættet, lyder det resolut fra Jacob Jensen, minister for landbrug, fødevarer og fiskeri.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Borzoien Nina tog alle på sengen, da hun sprang fra en 22. plads og opnåede titlen som viceverdensmester i lure coursing
Thor, der blev kendt som en af Danmarks mest effektive og modige politihunde, har efter en kort sygdom taget sine sidste skridt. Gennem et tæt samarbejde med sin fører Karsten Hav Sørensen har Thor reddet liv, opklaret alvorlige sager og sat et uudsletteligt præg på dansk politihistorie.
To unge danske talenter havde en uforglemmelig oplevelse ved en international udstilling i Maribor, hvor de klarede sig flot i både juniorhandling og i raceringene
I en tid hvor fødselsraten i Danmark falder, viser en ny undersøgelse fra Agria, at 56 procent af de 18-39-årige kæledyrsejere mener, at hund og kat helt eller til en vis grad kan være et alternativ til at få børn.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.