Dogdance? Er det ikke bare Vild med dans for hunde? Måske er det sådan man tænker, når man læser, at der er nordiske mesterskaber i denne disciplin. For selvom sporten er ved at have nogle år på bagen, så kæmper den stadig med at trække større mængder af tilskuere til, og det er faktisk synd.
Sporten er delt op i to discipliner, som er heelwork to music og freestyle, og mens heelwork to music godt kan være lidt svær at fange som tilskuer, så er freestyle noget helt andet. Her får både hunde og mennesker frit løb til at fortælle en historie gennem musik og dans, og det er voldsomt imponerende, hvad disse udøvere kan med deres hunde.
I dagens finale i freestyle var der alt fra Robin Hood til kærlighedshistorier og kriminalgåder, da de danske, svenske, norske og finske dogdancere fortryllede de få tilskuere, der havde fundet vej til stolesæderne i Hal E.
Hverken i freestyle eller heelwork to music blev det til dansk guld. I Heelwork to music to Danmark en tredje- og fjerdeplads, mens norge vandt guld. Og i freestyle tog Danmark en fjerdeplads, mens Sverige tog guldet.
Lad denne tekst være en opfordring til, at når Danmark er vært ved VM til maj, så gør dig selv den tjeneste at gå ind og se det. Du vil ikke fortryde det. Du vil derimod nok gå derfra lidt gladere og 100 procent imponeret.
Herunder får du lidt billeder fra dagens freestylefinale.
Man bør unde sig selv den oplevelse at besøge den runde hal, hvor der dystes i VM i Dogdance. Der er stemning, søde hunde og flotte præstationer
2023 bliver et stort hundeår. Snart er det tid til European Dog Show, og VM i dogdance som bliver årets helt store højdepunkt. Men som vi tidligere har skrevet, bliver der også masser af K9 Biathlon for alle, og nu afslører Dacia, at virksomheden bliver navngivende hovedsponsor for K9 Biathlon hele 2023
I weekenden var der HTM og Freestylekonkurrence i Indog Elite Center i Viborg. Her kom især en kvinde og to hunde i fokus
I denne weekend afholder Agria en digital hundegåtur for alle med hund. Det er gratis at deltage, Dyreværnet får 10 kroner for hver hund, der deltager, så det er bare at komme i gang
På messedelen, Alt til hund, i weekendens arrangement i Frederiksborgcentret var der især to produkter, der pirrede publikums nysgerrighed
Zara Zachariasen er ansat på DKK Vilhelmsborg, hvor hun blandt andet fungerer som træner, men hun deler også ud af sin store viden på hundeuniversitetet
Efter endnu en flot juniorhandlingkonkuurence kunne Mathilde Bekker glæde sig over at have vundet denne lørdag
Lørdag var første dag med en yakutskaya laika på en dansk DKK udstilling. Søndag indløste den billetten til Store Ring
Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.
Vidste du, at du med simple øvelser kan styrke bånddet mellem dig og hunden? Vi har samlet fem sjove øvelser, der ikke bare aktiverer din hund mentalt, men også bygger tillid og forståelse mellem jer i en travl hverdag.
Skal du rejse med hund til Frankrig i 2026? Få styr på regler om EU-pas, rabiesvaccination, indrejsekrav og særlige regler for hunderacer, så du undgår problemer ved grænsen og kan nyde ferien uden bekymringer.
Når pinsesolen står over Skagen den 23. og 24. maj 2026, danner Skagen Strand Hotel & Resort rammen om en stemningsfuld nordisk udstilling med både historie, hunde og fællesskab i centrum.
Skovlund Stadion danner rammen om IDC World Championship IGP fra 1. til 3. maj. 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om den prestigefyldte titel i den vestjyske forårssol.
En tre måneder gammel hundehvalp er blevet dræbt nær Ramme i Vestjylland, og ifølge Naturstyrelsen er der ikke tvivl om dødsårsagen. Bidmønsteret peger entydigt på ulv.
Foråret er tilbage, dagene bliver lysere, og solen begynder for alvor at få fat – og dermed er scenen sat. Glæd dig til årets første store udendørs hundeudstilling, som igen i år strækker sig over tre oplevelsesrige dage fyldt med liv, fællesskab og imponerende hunde.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?